מהפכה בווי-וורק: תתחיל לרכוש נכסים - בהשקעה ראשונית של 2.9 מיליארד דולר

חברת חללי העבודה המשותפים WeWork הודיעה על צעד אסטרטגי חדש עם השקת פלטפורמה חדשה בשם ARK ■ הפלטפורמה תסייע לחברה לרכוש נכסים מניבים במיקומים אסטרטגיים

אדם נוימן, מנכ"ל ומייסד WeWork
אדם נוימן, מנכ"ל ומייסד WeWorkצילום: Eduardo Munoz/רויטרס
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

WeWork העולמית החליטה על צעד אסטרטגי משמעותי. החברה הודיעה היום (ד') על השקת פלטפורמה חדשה בשם ARK, שתבצע רכישות של נכסים ברחבי העולם, על בסיס מידע שצברה ומיקומים שבהם ניתן יהיה לצבור תשואה וערך לחברה. 

הפלטפורמה החדשה מבקשת להשתמש ביתרונות ובידע שאספה החברה לגבי שוק העבודה העולמי, ולנצל את המידע שצברה לטובת השקעות בנכסים. זאת, בעוד שכיום נשען מודל ההפעלה הנוכחי של WeWork על שיתופי פעולה ארוכי טווח עם חברות נדל"ן, אשר מחזיקות בבעלות על הנכס. WeWork שוכרת מהן את הנכס לתקופה ארוכה ומשקיעה בשיפוצו וניהולו. כעת, החברה תהיה גם בעלים של נכסים שתגדיר כאסטרטגיים לפעילותה.

עם זאת, הנכסים החדשים שיירכשו לא יחליפו את חוזי השכירות הקיימים, ונכסים חדשים שהחברה תרכוש לא בהכרח יהיו ממותגים כחללי עבודה של WeWork, אלא ישמשו גם למגורים וכמשרדים של חברות אחרות, כאשר WeWork תציע שירותי ניהול לנכס. ההערכות הן שבעתיד החברה תעשיר את פורוטפוליו הנכסים שבבעלותה לא רק בתחום המשרדים וחללי העבודה אלא גם כנכסים משלימים - בהם מסחר, מגורים, מלונאות וכו'.

הרכישות יתבצעו תחילה בערים גדולות בעולם ובמרכזי עסקים בינלאומיים. בתשע השנים האחרונות פתחה החברה 425 חללי עבודה ב-36 מדינות ונהפכה לשוכר הנכסים למשרדים הגדול במנהטן.

מענה למצב הפיננסי של WeWork

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

WeWork הצהירה כי בכוונתה לקדם רכישות באמצעות אסטרטגיה המתמקדת בחברות וארגונים גדולים (כמו עסקת מיקרוסופט בנכס בדובנוב בתל אביב) ושוכרי עוגן, והכוונה היא שהנכסים שיירכשו ישמשו כחללי משנה שישרתו את הנכסים שכבר היום היא מפעילה כחללים משותפים.

מתחמי עבודה של WeWork
מתחמי עבודה של WeWorkצילום: Lauren Kallen / WeWork

נדמה שהצעד הנוכחי מנסה לתת מענה למצבה הפיננסי של החברה וכן לחשש הנוכגע לאפשרויות הצמיחה וכיסוי ההוצאות התפעוליות בעתיד. בדיווח האחרון שהוציאה החברה בחודש מארס לבעלי מניות פרטיים ומנתונים שהעבירה לסופטבנק, המשקיעה הגדולה שלה, עלתה תמונה שדורשת חשיבה מחדש על עתיד החברה: חוזי השכירות של WeWork, במרבית הערים בהן היא פועלת בארה"ב, נמצאים בירידה.

בעת שהכנסותיה של החברה הסתכמו ב-2018 ב-1.8 מיליארד דולר, היא הפסידה באותה שנה 1.9 מיליארד דולר. ב-2017 היו הכנסותיה 866 מיליון דולר והיא הפסידה 933 מיליון דולר. במלים אחרות – גובה הפסדיה של WeWork כגובה הכנסותיה, וקצב הפריסה המואץ שלה והשקעה במיקומים חדשים - עלול להיות בעוכריה.

חיזוק האחיזה בשוק החברות הגדולות והתאגידים

המהלך הנוכחי של WeWork מבקש לחזק את אחיזתה בשוק החברות הגדולות והתאגידים. כך ARK תיישם את מודל Space-as-a-Service הן בנכסים שבבעלותה והן בנכסים המנוהלים עבור לקוחותיה, לרבות בתחום הצומח של חברות האנטרפרייז, המהוות כ-40% מסך לקוחותיה בעולם.

נדמה שגם העסקתו של עוזי לוי, מנכ"ל חברת דירה להשכיר היוצא, ומי שפעל בתחום השקעות הנדל"ן בארץ ובצפון אמריקה בשנים האחרונות, תשרת את האסטרטגיה החדשה של החברה. לוי, סגן נשיא לנדל"ן ב-WeWork ישראל, ככל הנראה ינסה לחבר בין ההחלטה האסטרטגית של התאגיד העולמי למהלך המקומי.

עוזי לוי
עוזי לויצילום: מוטי מילרוד

חברת Ivanhoé Cambridge תהווה שותפה מייסדת אסטרטגית ביוזמה החדשה של ARK, ואולם ARK תישען בעיקר על התשתית ויכולות הרכש וניהול הנכסים של WeWork Property Advisors, גוף ייעוץ השקעות המקושר לחברת The We Company וקבוצת Rhone Group, אשר ישתלב בתוך ARK. 

ההון הראשוני של ARK יהיה בסכום של כ-2.9 מיליארד דולר בעקבות האיחוד עם WeWork Property Advisors. חברת The We Company תהיה בעלת השליטה העיקרית ב-ARK. יו"ר ARK יהיה סטיבן לנגמן, המנהל של Rhone Group וחבר דירקטוריון ב-The We Company. הוא ישרת כיו"ר ועדת הניהול וכחבר בוועדת ההשקעות של ARK. בנוסף וונדי סילברשטיין, לשעבר ראש קרן New York Reit and Vorando תשמש כמנהלת השקעות ראשית של ARK. צוות הניהול של ARK יעבוד יחד עם מומחי נדל"ן.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker