התוכנית הראשונה בשדה דב מגיעה לוותמ"ל; תעשיר את קופת המדינה ב-3.5 מיליארד שקל

הוותמ"ל צפויה לכנס דיון לקראת הפקדה להתנגדויות לתוכנית המפורטת הראשונה מבין שלוש המקודמות במתחם שדה דב ■ למרות ההתנגדויות הצפויות שידחו את מימושה, כבר עכשיו ברור שהמדינה תהיה המרוויחה הגדולה משיווק הקרקע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדמיה של מתחם שדה דבצילום: רשות מקרקעי ישראל

הוועדה הארצית לתכנון ובנייה של מתחמים מועדפים לדיור (הוותמ"ל) תדון מחר (רביעי) באחת משלוש התוכניות המפורטות המקודמות על שטחי שדה התעופה שדה דב, שצפוי להתפנות לפי חוק עד 1 ביולי, עוד כחודש וחצי.

התוכנית שבה תדון הוועדה היא תוכנית למתחם "אשכול", אחד משלושת המתחמים המרכיבים את הרובע החדש של צפון תל אביב, הנמצאת בחלק הדרומי של שדה התעופה. היא חולשת על רחבת הכניסה והטרמינל הפעיל כיום. אם תאשר הוועדה את הפקדת התוכנית להתנגדויות, יוכל הציבור במשך 60 ימים להביע התנגדויות להיבטים תכנוניים הנוגעים לתוכנית, וכן לאופן חלוקת הזכויות. חשיבותה של התוכנית נובעת מכך שמכוחה יהיה ניתן להוציא כבר היתרי בנייה בפועל.

התוכנית למתחם אשכול משתרעת על כ-340 דונם וגובלת מצפון כיום ברחוב אינשטיין, ובעתיד - מרחוב שימשיך את רחוב אבן גבירול. הוא צפוי ליצור חיבור בין לב העיר לשכונות הצפון. כיום רחוב אבן גבירול נמצא ממערב לשטחי התוכנית, ובקרבת נמל תל אביב, שכונות המגורים כוכב הצפון ו-ל'.

התוכנית מציעה 4,844 דירות, מתוך כ-16 אלף המקודמות בכל תוכנית רובע שדה דב. במתחם אשכול כ-668 מהדירות יוקצו עבור דיור בהישג יד, כלומר דירות עם פיקוח על מחירן שיוצעו למי שאין דירה בבעלותו או עבור שכירות. הצפיפות הממוצעת בתוכנית עומדת על 54 דירות לדונם, בבניינים של בין 16 ועד -41 קומות בבניין. כמו כן התוכנית לוקחת בחשבון את הקו הירוק של הרכבת הקלה שצפוי לעבור באבן גבירול.

כלי אפשרי לכיסוי גירעון ממשלתי

מדינת ישראל ורשות הפיתוח מחזיקות יחד כ-55% מכלל הזכויות בתוכנית רובע צפון תל אביב וממסמכי התוכנית עולה שגם במתחם אשכול תחזיק המדינה בזכויות ליותר ממחצית מהדירות – כ-2,500. במסמכי התוכנית חושב שווי מ"ר קרקע לבנייה למגורים לפי 17.6 אלף שקל למ"ר, ומ"ר מסחר חושב לפי שווי של 21.7 אלף שקל. מכאן ששווי הקרקע שנמצא בבעלות המדינה בתוכנית אשכול מוערך בכ-3.5-4 מיליארד שקל. מדובר בכלי משמעותי להעשיר את קופת המדינה ולכסות את הגירעון התקציבי.

הזכויות על הקרקע שייכות גם לאנשים פרטיים, הנאבקים זה שנים למימושן. 30% מהזכויות על הקרקע למגורים מוחזקים בידי מנהלי הגוש הגדול. אלה מרכזים אינטרסים של בעלי קרקעות פרטיים, ושווי הקרקע המוערך עבורם להקמת כ-1,400 דירות מוערך בשווי של 2 מיליארד שקל. 10% נוספים מוחזקים בידי בעלי קרקעות פרטיים אחרים שיקבלו זכויות להקמת כ-450 יחידות, בשווי קרקע מוערך של כ-650 מיליון שקל. 5% נוספים מוחזקים בידי עיריית תל אביב שתגרוף לכיסה כ-300 מיליון שקל לפי ההערכות.

בנוסף, התוכנית קובעת זכויות לבנייה לשימוש מסחר בהיקף של 45 אלף מ"ר, 145 אלף מ"ר לתעסוקה ועוד 30 אלף מ"ר למלונאות. שטחי הציבור הפתוחים בתוכנית, עבור פארקים וטיילת, יעמדו על כ-56 אלף מ"ר, לצד מבני ציבור ומוסדות בשטח של כ-80 אלף מ"ר נוספים.

שדה דבצילום: עופר וקנין

לדיון בוותמ"ל זומן גם ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי, המתנגד לקידום תוכנית על שטח שדה דב כל עוד לא נמצאה חלופה לטיסות פנים מאזור המרכז לאילת. חולדאי, שצוותי תכנון מטעמו היו שותפים להכנת תוכנית מתחם אשכול, התנגד לפני כשנה לתוכניות המקודמות על שדה דב, והציע תוכנית חלופית לזו שקידמה העירייה יחד עם רשות מקרקעי ישראל. חולדאי טען לא אחת שלא ניתן לוותר על תשתיות תעופה שיחברו את המרכז לפריפריה, והתייחס להיעדר תכנון תשתיות תעופה בישראל.  הדיון שיתקיים מחר בתוכנית "אשכול" מהווה שלב משמעותי בויכוח על שדה דב ומהלך משמעותי לקראת סגירתו הצפויה. זאת למרות שמבחינת גורמים שונים, בהם ראש עיריית אילת מאיר יצחק הלוי וחברת ארקיע – עדיין לא הוכרע המאבק ולא נאמרה בו המילה האחרונה.

ממנהלי הגוש הגדול נמסר כי "מועד סגירת השדה נקבע ל-1 ביולי ועוגן בהחלטות ממשלה ובחקיקה ראשית. כל דחייה בפינוי אשר מנסים בעלי אינטרסים צרים לקדם תהיה בעלת השלכות כלכליות וחברתיות הרסניות. התוכנית תביא סוף לשאגה של נישול בעלי קניין פרטי ותאפשר לקדם פרויקט אדיר לטובת תועלת הציבור בראיה רחבה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker