לפני הבחירות: ירידה חדה במכירת דירות חדשות

לפי הלמ"ס, בשלושת החודשים שקדמו לבחירות נמכרו 5,750 דירות חדשות - ירידה של 11.4% לעומת הרבעון הקודם ■ הנתונים מצביעים על שבירת מגמת ההתאוששות בשוק הדירות החדשות

הדר חורש
הדר חורש
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אתר בנייה בראש העין
אתר בנייה בראש העיןצילום: עופר וקנין

ערב הבחירות האחרונות נצפתה ירידה חדה ברכישת דירות חדשות - כך עולה מנתונים שמפרסמת היום (ג') הלשכה המרכזית לסטטסטיקה. מנתוני שוק הדירות החדשות עולה כי בשלושת החודשים שקדמו לבחירות - ינואר-מארס 2019 - נמכרו 5,750 דירות חדשות, ירידה של 11.4% לעומת שלושת החודשים הקודמים. בניכוי השפעות עונתיות (חגים, ימי עבודה וכו') מסתכמת הירידה בשיעור של 9.1%.

בתחום בניית הדירות שאינן למכירה (בתים בבנייה עצמית, בעיקר עמותות בנייה ובניית בתים פרטיים) נרשמה ירידה קלה יותר, בשיעור של 5.8% לעומת הרבעון הקודם. בניכוי השפעות עונתיות מדובר בירידה של 7.3%. בסך הכל, החלה בנייה עצמית בהיקף של 4,390 דירות.

הנתונים מצביעים על שבירת מגמת ההתאוששות בשוק הדירות החדשות, מגמה שהחלה באפריל 2018 ונמשכה עד סוף השנה. בשוק הדיור מסבירים את השינוי בעיקר ברכישת דירות מוגברת בסוף השנה, לקראת כניסתם לתוקף של השינויים במיסוי וכן בהמתנה לתוצאות הבחירות במהלך החודשים הראשונים של השנה.

למרות הירידה בהיקף המכירות של דירות חדשות, הנתונים מלמדים על המשך מגמת הירידה של מלאי הדירות הנבנות ביוזמה פרטית. מלאי הדירות שבידי הקבלנים ירד בסוף מארס ל-25,590, בהשוואה ל-26,160 בסוף פברואר ו-27,810 בסוף מארס בשנה שעברה.

מחוז המרכז ותל אביב ממשיכים לעמוד בראש רשימת האזורים שבהם נמכרות הדירות הרבות ביותר: 78.3% באזור המרכז ו-73.8% באזור תל אביב. במקום השני אזור ירושלים עם 58%, וחיפה במקום השלישי עם 54.4%.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עם זאת, העיר הבודדת שבה נמכרו הכי הרבה דירות חדשות היא נתיבות, עם 382 דירות חדשות, ואחריה הרצליה עם 297 דירות חדשות. השתיים היו גם בין הערים הפעילות ברבעון הקודם. ראש העין, שהובילה ברבעון הקודם עם 480 דירות חדשות, ירדה למקום השביעי עם מכירות של 240 דירות בלבד.

בענף הבנייה מעריכים כי הנתונים לרבעון הראשון של השנה אינם משקפים את המתרחש בענף בחודשיים שלאחריו, וכי מאז הבחירות ניכר גידול בתנועת הקונים. גורם נוסף לעיוות הנתונים הוא המכירות החריגות בענף המגורים בדצמבר האחרון, לאחר שרבים הקדימו קניית דירות משיקולי מיסוי. עם זאת, תוצאות הבחירות לא הסירו חלק גדול מסימני השאלה בענף. עם כניסת השרים החדשים לתפקידם צפויים שינויים רבים, בעיקר בתחום הבנייה לדיור בר השגה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker