העתיד של מרכז באר שבע: מגדלים בני 50 קומות

תוכנית המתאר העירונית של באר שבע, שהופקדה להתנגדויות, כוללת הקמה של 24 אלף יחידות דיור לצד 10 מיליון מ"ר של שטחי תעסוקה, מסחר, ומשרדים ■ במרכז העיר מייעדת התוכנית בנייה לגובה, אך באר שבע צפויה להישאר עיר כמעט כפרית, עם ממוצע של 8 יחידות דיור לדונם

עדי כהן
עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בנייה בבאר שבע
בנייה בבאר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ

הוועדה המחוזית דרום במינהל התכנון הפקידה הבוקר (ב') את תוכנית המתאר לבאר שבע להתנגדויות הציבור. התוכנית כוללת את הקמתן של כ-24 אלף יחידות דיור חדשות בעיר; ייעוד של כ-4.5 מיליון מ"ר לתעסוקה, מסחר ומשרדים; כ-3.9 מיליון מ"ר עבור תעשייה; ושטחים נוספים עבור תיירות.

תוכנית המתאר שואפת לביסוס מעמדה של באר שבע כבירת הנגב, התחדשות והתכנסות של השטחים הבנויים בעיר, והגדלת הצפיפות בגבולותיה – תוך מתן מענה תכנוני מקיף לקיבולת אפשרית של כ-374 אלף תושבים. אלא שחרף השאיפה להצטייר כמטרופולין, גם אם תגדל באר שבע לפי התוכנית - המרחב שבה ייוותר כפרי למדי, עם ממוצע של 8 יחידות דיור לדונם. כיום ממוצע הצפיפות בעיר הוא 1.5 יחידות לדונם, חמישית מהיעד שמציבה תוכנית המתאר.

לפי מינהל התכנון, יחידות הדיור הכלולות בתוכנית יקודמו לאחר מימוש מלא של הליכי ההתחדשות העירונית בליבת העיר. בכפוף להחלטת הממשלה, התוכנית כוללת גם את הקמתו של בית חולים חדש שישתרע על פני כ-1 מיליון מ"ר בכניסה המזרחית לעיר, וסביבו יוקם מתחם תעסוקה רפואית מתקדמת.

בשכונות בליבת העיר מתוכנן עיבוי והתחדשות של הבינוי הקיים, ועלייה לגובה שתוגבל ל-18-12 קומות באזורים מסוימים – ו-30 קומות באחרים. במתחם היהלום, איזור המע"ר העירוני שבכללו מרכז העיר, צפויה מגמה אינטנסיבית יותר של ציפוף ועירוב שימושים משל שאר חלקי העיר – כשהבינוי בשטח זה יתנשא לכדי 50 קומות.

על מנת להרחיב באופן משמעותי את שטחי התעשייה, המסחר והתעסוקה בעיר, מתעתדת התוכנית כמה הליכים משמעותיים - בהם הטמעת אזור דרך חברון במתחם המע"ר העירוני; הפיכת קומות הקרקע של בניינים לאורך צירים עירוניים לחזיתות מסחריות פעילות; וכן הרחבה של אזור התעשייה בדרום העיר, לרבות שינוי הייעוד של חלק ניכר מהמחנה הצבאי נתן והשמשתו לצורכי תעשייה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בהתייחס לתחדשות העירונית בעיר, מנחה התוכנית את שדרוגו של המרקם העירוני הקיים בדרך של עירוב שימושים לאורך הצירים הראשיים בעיר ובמרכזה. התוכנית מתווה הנחיות ועקרונות להתחדשות של ליבת העיר, הכוללת את השכונות הוותיקות. מסמכי מדיניות או תוכניות מפורטות יוכנו עבור האזורים המיועדים להתחדשות, בהתאם להנחיות תוכנית המתאר.

תוכנית המתאר הנוכחית, שקודמה על ידי מינהל התכנון, עיריית באר שבע ולשכת התכנון המחוזית דרום, נועדה להחליף את תוכנית המתאר של העיר מ-1970. תוכנית זו מתווספת להסכם הגג של העיר שנחתם ב-2015, והציב יעד לבנייתן של 20 אלף יחידות דיור חדשות בעיר עד ל-2020. מאז חתימתו של הסכם הגג ועד לכתיבת שורות אלה - חודשים ספורים משנת היעד – שווקו בעיר הדרומית כ-8,500 יחידות דיור בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker