תכתבו טראמפ בווייז: היישוב החדש בגולן על שמו של נשיא ארה"ב

התוכנית להקמת היישוב - הראשון זה 20 שנה ברמה - הוכרזה באחרונה על ידי ראש הממשלה נתניהו, וצפויה להגיע למועצה הארצית לתכנון ובנייה כבר בחודש הקרוב ■ נתניהו: "אביא את ההחלטה לאישור רשמי של הממשלה החדשה עם הקמתה"

עדי כהן
עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רמת הגולן
רמת הגולןצילום: גיל אליהו

עמדתו הרשמית של מינהל התכנון במשרד האוצר גורסת כי ככלל אין להקים יישובים חדשים, אלא לעבות ולחזק את היישובים הקיימים. אלא שכעת מסתמן כי בשבועות הקרובים תגיע לשולחן המועצה הארצית לתכנון ובנייה תוכנית שתקודם על ידי משרד ראש הממשלה, להקמת יישוב חדש ברמת הגולן שייקרא על שמו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ.

ההחלטה על הקמת היישוב מקודמת בשבועות האחרונים על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו, שאף הקדיש לכך חלק מדבריו בישיבת הממשלה הבוקר (ראשון). נתניהו הודיע כי בכוונתו לקדם יישוב יהודי חדש בצפון רמת הגולן, שייקרא על שמו של הנשיא האמריקני. "הבטחתי שנקים יישוב על שמו של הנשיא טראמפ, ואני מבשר לכם שכבר איתרנו נקודה בגולן שבה יוקם יישוב חדש זה והתחלנו בתהליך ההקמה. אביא את ההחלטה לאישור רשמי של הממשלה החדשה עם הקמתה", אמר.

האזור שבו מתוכנן לקום היישוב החדש

נתניהו ציין בדבריו כי הקמת היישוב מהווה צעד של הוקרה מצד ממשלת ישראל להחלטתו של הנשיא האמריקני להכיר בריבונות הישראלית ברמת הגולן, שעליה הצהיר בסוף חודש מארס האחרון.  

על פי ההערכות, התוכנית להקמת היישוב החדש צפויה להגיע לשולחן המועצה הארצית לתכנון ובנייה של מינהל התכנון כבר בחודש הקרוב, לקראת אירוע לציון 52 שנים לריבונות ישראל ברמה המתוכנן ל-10 ביוני. היישוב החדש מתוכנן לקום בצפון הרמה, בסמוך ליישוב קלע אלון – כ-25 ק"מ מקצרין ומקרית שמונה. על פי גורמים במינהל התכנון, באזור זה קיים כבר סימון ליישוב חדש, שאותו ניתן לקדם כיישוב נפרד, או כהרחבה של קלע אלון. על פי ההערכות של המועצה האזורית גולן, שבשטחה יוקם היישוב החדש, בשלב הקמתו צפוי היישוב לאכלס כ-120 משפחות.

התוכנית להקמת היישוב מבוססת על תוכניות מ-1992 להקמת היישוב ברוכים, המהווה כיום שכונה בשטח היישוב קלע. במסגרת התוכנית המתגבשת, מסתמן כי השכונה הקיימת תופרד מיתר חלקיו של היישוב, ותתפתח כיישוב עצמאי נפרד, בעל אופי קהילתי ואוכלוסייה מעורבת של משפחות דתיות וחילוניות. מדובר ביישוב היהודי החדש הראשון שיקום ברמת הגולן מאז 1999 - אז הוקם היישוב נמרוד.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
טראמפ ומסמך ההכרה בריבונות הישראלית בגולן
טראמפ ומסמך ההכרה בריבונות הישראלית בגולןצילום: Susan Walsh/אי־פי

במועצה האזורית גולן העריכו כי התוכנית שתוגש לאישור הממשלה תכלול בתוכה את 110 המגרשים הקיימים בתב"ע (תוכנית בניין עיר) של היישוב ברוכים, שמעולם לא מומשה, וצפויה להתרחב בהמשך.

בסרטון שפירסם נתניהו בנושא בעת ביקורו עם משפחתו באזור באחרונה, ציין כי "לפני כמה שבועות הבאתי הכרה רשמית של הנשיא טראמפ בריבונות הישראלית על רמת הגולן לנצח. יש צורך לבטא את ההערכה שלנו בקריאת שמו של יישוב או קריה על שמו של דונלד טראמפ. אביא את זה לממשלה בקרוב".

ממינהל התכנון נמסר: "מאחר שלא מדובר ביישוב שיקום יש מאין, אלא באזור שסומן בעבר במסגרת תוכנית מתאר מחוזית לרמת הגולן (תמ"מ 2/3), נתמוך בתוכנית ונביא אותה לאישור המועצה הארצית בקרוב".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker