אושר שינוי תוכנית המתאר של ירושלים – בדרך לאישור הבנייה ברכס לבן

שינוי תוכנית המתאר על ידי המועצה הארצית לתכנון ולבנייה במינהל התכנון היא פתח לאישורה של תוכנית רכס לבן – לבנייתן של כ-5,000 יחידות דיור בהרי ירושלים ■ המועצה הארצית: "התוכנית משקפת עמידה בעקרונות תכנון מרכזיים" ■ יותר מ-6,000 התנגדויות לבנייה נדונות בימים אלה

עדי כהן
עדי כהן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
רכס לבן, ממערב לירושלים
רכס לבן, ממערב לירושליםצילום: תומר אפלבאום

המועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה היום (ג') את השינוי בתוכנית המתאר המחוזית של ירושלים, שינוי שיאפשר לאשר את התוכנית השנויה במחלוקת לבניית 5,300 דירות ברכס לבן – מעתודות הקרקע האחרונות בעיר. עתה צפויה התוכנית לחזור לשולחן הוועדה המחוזית ירושלים – שככל הנראה תאשר אותה סופית.

מתחם רכס לבן, הממוקם בדרום-מערב העיר, הוא מעתודות הקרקע האחרונות בעיר. התוכנית משתרעת על שטח של כ-840 דונם – בין שכונת קריית-מנחם, כביש אורה-משואה, שולי מושב אורה וגבול הפארק הלאומי עמק רפאים. במסגרת התוכנית, המקודמת על ידי משרד הבינוי והשיכון ורשות מקרקעי ישראל, מתעתדת הקמתה של שכונת מגורים חדשה ובה 5,000 יחידות דיור וכ-300 יחידות דיור מוגן, במבנים של 12-5 קומות.

בימים אלה נמצאת התוכנית בהליך שמיעת ההתנגדויות בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מחוז ירושלים. עד כה, הוגשו יותר מ-6,000 התנגדויות לתוכנית, בהן התנגדויותיהם של אקדמאים ואנשי רוח רבים, כשבמרכז ההתנגדויות טענה לפגיעה בשטחים פתוחים חיוניים ובערכי טבע הייחודיים לקרקע זו – שבגבולותיה מספר מעיינות מרכזיים בהם מעיין "עין לבן". לצד התנגדויות אלה הוגשה לאחרונה התנגדות לתוכנית גם מצד משרד הבינוי והשיכון ורמ"י עצמם – שדרשו להשמיט מהתוכנית את התנאי שיחייב את חיבור השכונה לקו הרכבת הקלה - כפי שנחשף בTheMarker בחודש שעבר.

בהתייחסה למעיינות שבגבולות ובקרבת התוכנית, מסרה המועצה הארצית כי "בוצעו במהלך תהליך התכנון סדרת קידוחים וניסויים כדי לאתר את מקורות הנביעה של מעין עין לבן ולשמר אותו. התוכנית קובעת אמצעים רבים להגנת מעיינות האזור, בהם קביעת אזורי איגום והחדרה, מנגנון ניטור והוראות לשמירת השפיעה במעיינות".

בפני המועצה הארצית הוצג עתה דו"ח החוקר בהתנגדויות, המלצת ועדת המשנה של המועצה ארצית (הוולנת"ע), עדכון מנציג רשות מקרקעי ישראל וכן עדכון של ראש עיריית ירושלים, משה ליאון, שהתבטא בדבר המחסור החמור ביחידות דיור הרווח בבירה. מאחורי החלטת המועצה עומדת כוונתה להקצות חלק מהקרקע ברכס לבן לטובת קרקע משלימה להתחדשות עירונית בשכונות הוותיקות בירושלים – לצד ייעודה כקרקע לפיתוח העיר לאחר 2020.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בהתייחסה ליעדי הדיור שמציבה התוכנית מול הצורך בצמצום הפגיעה בשטחים הפתוחים, מסרה המועצה הארצית כי היא "סבורה שהתוכנית, בכפוף לתיקונים שיוטמעו בה בהתאם להמלצות החוקר והוולנת"ע, משקפת איזון ראוי בין הצרכים השונים, ועמידה בעקרונות תכנון מרכזיים. בכללם - מתן דגש על פיתוח עירוני, ניצול יעיל ומיטבי של הקרקע וצמצום מרבי של פגיעה בשטח הפתוח. זאת, לצד עידוד התחדשות עירונית באמצעות קרקע משלימה ועידוד פתרונות תחבורה על בסיס תחבורה ציבורית".

נציג רשות מקרקעי ישראל שנכח בדיון ציין כי הסכם הגג בין רמ"י לעיריית ירושלים, כולל התחייבות כי 50% מיחידות הדיור בשטח ישמשו כקרקע משלימה. על פי כן, צפויה להיבחן בהמשך הגדלת היקף יחידות הדיור בשטח התוכנית כקרקע משלימה עבור תוכניות התחדשות עירונית בעיר.  

בתגובה להמלצת החוק להתנגדויות לפעול להשמשת שטח התוכנית כקרקע משלימה להתחדשות עירונית בשכונות הוותיקות בעיר, מסרה החברה להגנת הטבע כי "על פי החלטת מועצת רשות מקרקעי ישראל מספטמבר 2017, רק 7.5-10 אחוזים מהיקף השיווקים יוקצו לקרקע משלימה, ועל כן בכל מקרה אין להחלטת החוקר כל תוקף או יכולת יישום בפועל". על שינוי תוכנית המתאר על ידי המועצה הארצית הגיבה החברה להגנת הטבע באומרה כי "תמשיך ותפעל לשמירת ערכי הטבע והנוף בירושלים וסביבתה, באמצעים העומדים לרשותה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker