8,800 דירות בהתחדשות עירונית - אלה הערים שזכו במימון

הרשות תחלק 20 מיליון שקל לתכנון תשעה מתחמים שבהם ייבנו מאות דירות חדשות במקום דירות ותיקות

עדי כהן
עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שכונת רמות פולין בירושלים
שכונת רמות פולין בירושלים. בין הזוכות במימון לתכנון מאות דירות חדשותצילום: ללא קרדיט

הרשות להתחדשות עירונית תממן את תכנונן של כ-8,800 יחידות דיור חדשות בשש ערים, במסלול של התחדשות עירונית (פינוי-בינוי). לפני כמה חודשים פירסמה הרשות קול קורא לערים, ואתמול (ב') פורסמו שמות הזוכות בתקציב, שיגיע לסך של 20 מיליון שקל. התקציב יופנה לתכנון התחדשות עירונית בתשעה מתחמי מגורים בערים אור יהודה, ירושלים, חולון, באר שבע, לוד וחדרה.

מבין שש הערים הזוכות, העיר לוד תקבל את התקציב הגדול ביותר - כ-5.5 מיליון שקל – שיופנה לתכנון התחדשות בשני מתחמים: מתחם שלמה המלך במרכז העיר, שבו ייבנו כ-2,150 יחידות דיור במקום 480 הדירות הקיימות; ומתחם אילת, שבו ייפנו 850 יחידות דיור במקום 290 הדירות הקיימות. שני המתחמים מצטרפים לפרויקטים נוספים בעיר שזכו בחודשים האחרונים לתקצוב תכנוני מהרשות.

בירושלים אושרו פרויקטים של התחדשות עירונית בשכונה החרדית רמות פולין שבצפון מערב העיר, וברחוב דהומיי שבשכונת קרית מנחם, הנמצאת בדרום מערב העיר. ברמות פולין ייבנו 1,200 יחידות דיור במקום 316 הדירות הקיימות, בעלות תכנונית של יותר מ-2.3 מיליון שקל; ובקרית מנחם ייבנו 610 יחידות דיור במקום 136 דירות קיימות, בעלות תכנונית של 1.7 מיליון שקל.

גם בחדרה יחולק המימון בין שני מתחמים. הראשון הוא מתחם השוק, שבו ייבנו 940 יחידות דיור במקום 80 הדירות הקיימות בעלות תכנונית של 2.1 מיליון שקל; והמתחם השני הוא מתחם הפיאצה, שבו מתוכננות 1,240 יחידות דיור במקום 130 הדירות הקיימות, בתקציב תכנון של 2.4 מיליון שקל. בשני המתחמים יורחבו גם שטחי המסחר הקיימים כחלק מההתחדשות.

"חשיבות המגורים במבנים מוגנים"

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בבאר שבע תממן הרשות תכנון מורכב למתחם וינגייט שבשכונה ג', שיכלול קרקע משלימה. במתחם יוקמו 550 יחידות דיור במקום 146 דירות קיימות, בעלות תכנונית של 1.7 מיליון שקל. מתחם זה מצטרף למיקום נוסף בשכונה, מתחם אורות, שזכה גם הוא למימון הליכי התכנון מהרשות.

בחולון אושר תקצוב לתכנון מתחם החצב שנמצא בתחום תוכנית האב להתחדשות עירונית בשכונת תל גיבורים - שם ייהפכו 126 יחידות דיור ותיקות ל-574 דירות חדשות. את תכנונו של מתחם זה, המתווסף לשניים אחרים בעיר שקיבלו מימון תכנוני, תממן הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית ב-1.7 מיליון שקל.

באור יהודה אושר מימון של 2 מיליון שקל לתכנון מתחם המלבן בשכונת קרית גיורא, שבו ייבנו כ-712 יחידות דיור חדשות במקומן של 156 הדירות הישנות. 

בסך הכל, התכנון הוא לבניית 8,800 יחידות דיור חדשות בשש הערים הזוכות, במקום 1,780 יחידות דיור קיימות. הרשות להתחדשות עירונית מזמינה את ראשי הרשויות פעמיים בשנה להגיש בקשה למימון התכנון של התחדשות עירונית בשטחם. הקול הקורא הבא צפוי להתפרסם ביולי.

חיים אביטן, יו"ר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, אמר: "בימים אלה אנו רואים את חשיבות המגורים במבנים מוגנים. לצערנו, אחוזים גבוהים של הבינוי בישראל מבוסס על בינוי ותיק שאינו עומד בתקני המיגון בפני טילים ורשויות רבות אינן יכולות להרשות לעצמן מימון של תכנון התחדשות עירונית, ותכנון כזה הוא קריטי ליצירת ודאות בפרויקט. לכן הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, בשליחות הממשלה, מממנת את התכנון עבור הערים. זהו צדק חברתי אמיתי שיבטיח מבנים בטוחים יותר, איכות חיים טובה יותר לתושבי ישראל, ובעיקר קידום אזורים שזקוקים לכך בפריפריה החברתית והגיאוגרפית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker