דו"ח המבקר

הזנחה בדיור המוגן; תור של שש שנים לדיור ציבורי

המבקר מצא כי החלטות הממשלה בנוגע להגדלת מלאי הדירות לקשישים באמצעות בניית בתי דיור לגיל השלישי בוצעו באופן חלקי בלבד ■ משרד הקליטה לא חתם על הסכמים לביצוע מיזמים ונכשל בהפעלת מיזמים לבניית דירות

הדר חורש
הדר חורש
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בית דיור מוגן
בית דיור מוגןצילום: עופר וקנין

20 אלף קשישים ממתינים למימוש זכאותם לדיור ציבורי, כ-18 אלף מתוכם הם קשישים עולים באחריות ובטיפול במשרד הקליטה, והיתר הם תושבים ותיקים רשומים במשרד השיכון. זכאי משרד השיכון צריכים להמתין בממוצע שנה ושלושה חודשים לקבלת הדירה לה הם זכאים. הקשישים העולים ממתינים בממוצע שש שנים לקבלת הדירה. המדינה כלל לא הציבה יעדים לצמצום התורים. החלטות להגדלת מלאי הדיור העומד לרשות הקשישים בוצעו באופן חלקי בלבד.

הממשלה קיבלה ב-2014-2011 שלוש החלטות הנוגעות להגדלת מלאי הדירות לקשישים באמצעות בניית בתי דיור לגיל השלישי במרכז ובפריפריה על קרקע ציבורית ופרטית, ותוקצבה בנייה של עד 5,000 יחידות דיור. מבקר המדינה מצא כי החלטות הממשלה בוצעו באופן חלקי בלבד: הוועדה הבין-משרדית שהוקמה לצורך קידום המיזמים אישרה להקים יחידות דיור לקשישים בהיקף של כ-70% (3,521) בלבד מהיקף הבנייה שתוקצבה, עקב חוסר התעניינות מצד יזמים.

לכ-29% (1,023) מיחידות הדיור שאישרה הוועדה הבין-משרדית, משרד הקליטה לא חתם על הסכמים לביצוע מיזמים ונכשל בהפעלת מיזמים לבניית כ-1,000 דירות נוספות.

קשישים בתל אביב
קשישים בתל אביבצילום: אורן זיו

בדצמבר 2015 חתמו משרדי השיכון והאוצר על הסכם עם הסוכנות היהודית לבנייה של כ-2,650 יחידות דיור, המיועדות לדיור ציבורי לקשישים, על קרקעות בבעלות או בחכירה של הסוכנות היהודית. המבקר מצא כי בנייתם של מרבית המיזמים רחוקה מסיום וכי הרוב המוחלט של יחידות הדיור לא יהיה זמין לאיכלוס גם ב-2021 - המועד האחרון לאיכלוס לפי ההסכם. העיכוב נובע מחסמים הנוגעים להליכי התכנון ולקבלת היתרי בנייה.

בבדיקה בבתי הדיור המוגן הציבוריים שבאחריות המדינה, המבקר גילה ליקויים בתחזוקה ובפיתוח של מצב הבניינים. בכמה מהמקרים הפרה חברת שקמונה את תנאי ההסכם עם המדינה ולא החזיקה בבתי הדיור המוגן עובד סוציאלי כנדרש על פי החוזה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מבקר המדינה גילה חוסר תיאום בין משרדי הממשלה בתחום תיאום הפעולות. המבקר קורא למדינה להיערך לקראת עליית שיעור אוכלוסיית הקשישים הנזקקים: על פי התחזיות, מספר הקשישים במדינה צפוי להגיע ל-1.9 מיליון ב-2040. על המדינה להציג תוכנית ארוכת טווח לטיפול באוכלוסייה המבוגרת. כמו כן, נדרשים משרדי הממשלה להסיר את החסמים המשבשים את ביצוע ההחלטות להגדיל את מלאי הדיור המוגן ולהגביר את הפיקוח על בתי הדיור המוגן שבאחריות המדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker