תוך 90 יום: מנהלי הגוש הגדול ייאלצו לחשוף את רשימות בעלי הקרקע

בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה את בקשת הערעור של ארבעת מנהלי הגוש הגדול בתל אביב, שהתנגדו לחשיפת רשימת המחזיקים בקרקעות פרטיות במתחם, וחייב אותם לחשוף את שמות בעלי הקרקע, לטובת בעלי קרקעות אחרים באזור

גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אזור הגוש הגדול בתל אביב
גילי מלניצקי

המצב ההיסטורי שאיפשר חיסיון על שמותיהם של בעלי הקרקעות בגוש הגדול בצפון תל אביב ישתנה בקרוב - כך פסק היום (א') בית המשפט המחוזי בתל אביב יפו, בשבתו כבית משפט לערעורים.

בדיון נדרשו ארבעת מנהלי הגוש הגדול למשוך את הערעור שהגישו, ובו התנגדו לפרסם את שמות בעלי הקרקעות בשטח המדובר. זאת לאחר שבית המשפט השלום בהרצליה קבע כבר בחודש אפריל כי יחויבו לעשות זאת, בכפוף לתביעתם של בעלי הזכויות בקרקע ושל אחד ממנהלי הגוש הגדול, עו"ד משה ליפקה.

השופטים ששמעו את הערעור דחו את טענותיהם של המערערים ולא מצאו שיש פגיעה בפרטיות בעצם חשיפת בעלי הזכויות בקרקע, כפי שנהוג ממילא בכל הקרקעות בארץ, בשל הרישום הקיים בטאבו. לפיכך לא קיימת עילה להמשיך את המצב ההיסטורי שבו פרטיהם של בעלי הקרקע חסויים ורשומים תחת חיסיון של מנהלי קרקעות הגוש הגדול.

מאז שנות ה-70 של המאה הקודמת מנוהלות זכויותיהם של קרוב לאלף בעלי זכויות בקרקעות הגוש הגדול המשתרעות על כ-1,000 דונם בצפון תל אביב, על ידי חמישה מנהלים מיוחדים שמונו על ידי בית המשפט. אלו מונו כדי לקדם את האינטרסים של בעלי הקרקע - בהם גם המדינה ועיריית תל אביב - ולהקל עליהם בעניייני מס רכוש. אדמותיהם "הופקעו זמנית" על ידי המדינה לטובת שימושים כמו שדה התעופה דב, ולפיכך על הקרקע לא נעשתה פרצלציה ולא קודמו תוכניות המאפשרות מימוש זכויות בנייה בשטח. בנוסף, המנהלים משמשים "כלשכת רישום מקרקעין פנימית" מבחינת רישום זכויות הבעלים במקרקעין וכל עסקה מדווחת להם ונרשמת בספריהם.

חלק מבעלי הזכויות במקרקעין המיוצגים על ידי עורכי הדין שמואל שוב, נעמה שיף וטל גליקסמן ממשרד שוב ושות' הם ממגישי הבקשה לחשוף את הרשימה המלאה והעדכנית של בעלי הזכויות במקרקעין, כנגד תשלום אגרה סמלית. בעלי הקרקע טענו כי מנהלי הגוש הגדול החליטו להפוך מידע שחשוף לציבור עבור כל קרקע אחרת במדינת ישראל - למידע סודי, בלי הצדקה רלוונטית לימינו. אל בקשתם הצטרפו גם נציגי עמותת הצלחה, כעמיתי בית המשפט. בבקשה נטען כי המצב הנוכחי פוגע במנהל התקין ונדרשת שקיפות בהשוואה לעסקות אחרות במדינה, הכפופות לרישום בלשכת המקרקעין ובטאבו.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"בעלי קרקעות בחלקה לא יכולים לדעת מי השותפים שלהם לקרקע", הסביר עו"ד שוב. "כל מתעניין בקרקע, חייב לעבור תחת עיניהם הבוחנות של המנהלים ובודקי זכויות פרטיים וזאת בניגוד לכל מקרקעין אחרים המתנהלים בלשכת רישום המקרקעין. רישום הזכויות בחלקה כרישום פנימי בספרי המנהלים פוגע בזכויות הבעלים, מסרבל את הליך הרישום, גורם להעדר אפשרות להתאחד ועלויות נכבדות נוספות והכל בשעה שאין סיבה הנראית לעין למנוע המידע שבכל קרקע אחרת ניתן לראות  בלשכת רישום המקרקעין".

מנגד, ארבעת המנהלים טענו כי קיים חשש שהמידע מהרישום יזלוג למשרדי תיווך וייעשה בו שימוש לרעה. הם גם ציינו כי חשיפת המידע תגרום לפגיעה בבעלי הזכויות מכיוון שמי שיעיין ברישום יוכל להסיק מסקנות בדבר מצבם הכלכלי. המנהלים סברו כי גם אם בית המשפט יחליט לחייבם למסור את המידע, יש להתנות את חשיפת השמות בקבלת הסכמה מפורשת של בעלי הזכויות.

לפיכך, בשנים שחלפו מאז הדרישה לחשוף את שמותיהם של בעלי הקרקע, רבים מבעלי הנכסים העבירו את הרישום על הבעלות בקרקע בנאמנות למשרדי עורכי דין או נציגים מטעם, וכך מי שמבקש להסתיר את זהותו יכול להסדיר כבר את ההליך, ושברשומות שימצאו אצל המנהלים של הגוש הגדול יופיעו שמות הנאמנים בלבד.

השופטים דחו את טענות ארבעת המנהלים וכן את הבקשה להגדלת שכר הטרחה שלהם או להארכת מועד פרסום השמות ל-120 יום. בית המשפט קבע כי מיום פרסום ההחלטה יינתנו למנהלים 90 יום להסדרת הרשימות, ואחריהם יוכלו לגשת המתעניינים למשרדיהם ולבקש לקבלן.

עו"ד שוב ושיף הסבירו כי "המשמעות של ההחלטה היא מתן אפשרות לבעלי הזכויות לקדם שותפויות עם בעלי זכויות אחרים, לעמוד היטב על הזכויות ולשפר את היכולת שלהם למימוש מיטבי. אין סיבה שבכל קרקע אחרת במדינת ישראל המידע לגבי בעלי הקרקע שקוף, ואילו במתחם הגוש הגדול, שעובר הליך פיתוח משמעותי - המידע יישמר בחדרי חדרים. בית המשפט קיבל החלטה נכונה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker