מתרחבים: 6,400 דירות חדשות יוקמו באלעד ובפורדיס

בהתאם להתרחבות האוכלוסייה בחברה הערבית והחרדית, הוותמ"ל מקדמת תוכניות להקמת 4,300 יחידות דיור באלעד ו-2,100 יחידות בפורדיס

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
הדמיה של תוכנית הבנייה באלעד
הדמיה של תוכנית הבנייה באלעדצילום: הדמיה: מילוסלבסקי אדריכלים
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

4,300 יחידות דיור חדשות באלעד ועוד 2,100 יחידות דיור חדשות בפורדיס מקודמות בשתי תוכניות שמקדמת הוותמ"ל (הוועדה למתחמים מועדפים לדיור) להרחבת היישובים, כדי לתת מענה לגידול האוכלוסייה ביישובים אלה בשנים האחרונות, ובכפוף להערכות הצמיחה הצפויה במספר התושבים בעתיד.

באלעד מקודמת תוכנית ביוזמת רשות מקרקעי ישראל, המתפרשת על שטח כולל של 3,300 מ"ר במבני מגורים בגובה של עד שמונה קומות בצפיפות ממוצעת של 21 דירות לדונם, מה שמעודד צפיפות על פני בנייה צמודת קרקע באזור.

התוכנית כוללת גם שטחים רבים עבור מוסדות ציבור ושטחים ציבורים פתוחים לשימוש התושבים וכן תשתיות הדרושות לעיר, בהן מחלף חדש בצומת מגדל אפק, שיחבר בין הכבישים 444 ו-471. כמו כן, התוכנית מציעה כמיליון מ"ר לשטחי תעסוקה – היצע חסר תקדים ואף מוגזם. זאת מסבירים במנהל התכנון, לאור "הפוטנציאל הרב לחיזוק איתנותה הכלכלית של העיר".

הליך התכנון נעשה בשיתוף פעולה הדוק עם עיריית אלעד, ועם גופי תשתית רבים הפועלים במרחב זה . מנהל אגף בכיר לתכנון ופרויקטים ברשות מקרקעי ישראל, רפי אלמליח, בירך על החלטת ההפקדה של התוכנית וציין כי היא "מייצרת מלאי משמעותי של דירות למגזר החרדי בכללותו. היא מאפשרת תמהיל דיור, שטחי ציבור ופרוגרמת מבני ציבור מותאמת למגזר ולצרכיו". התוכנית לאלאעד קודמה על ידי משרד מילוסלבסקי אדריכלים בע"מ בהובלתה של אדר' אסנת ברנדס ברש עבור רשות מקרקעי ישראל.

בתוך כך, הותמ"ל החליטה לקדם גם תוכנית ביישוב פורדיס, הכפופה לתוכנית המתאר שקודמה, וכוללת את עתודת הפיתוח העיקרית ליישוב, בשני מתחמי מגורים מרכזיים – אחד מהם ממערב לכביש 4, בו מתוכננות 1,700 דירות. מבני המגורים מחייבים לפי התוכנית עבניינים בני שש-שבע קומות, ושילוב של חזיתות מסחריות בקומות הקרקע לאורך הרחובות הראשיים. כמו כן, נכללים בתוכנית שטחי תעסוקה ומסחר, שטחים לספורט ונופש ושטחים פתוחים לרווחת תושבי השכונות והיישוב.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

שטח התוכנית בבעלות מעורבת פרטית (45%) ומדינה (55%). קידום התוכנית התבצע לפי מינהל התכנון, לאחר תהליכי שיתוף ציבור מול התושבים, בהשתתפות ובהנחיית המועצה המקומית, בכדי לתת מענה למצוקת הדיור ביישוב.

סגן ראש אגף תקציבים ויו"ר הותמ"ל, אריאל יוצר, ציין כי "הוועדה ממשיכה במגמתה לסיוע במאמצים הממשלתיים ליצירת פתרונות דיור איכותיים למגוון אוכלוסיות. התוכנית באלעד נותנת מענה לצורכי הגידול של האוכלוסייה החרדית באזורי הביקוש במרכז הארץ, תוך חיזוק העוגן הכלכלי הנדרש לתפקוד היישוב. התוכנית בפורדיס קודמה במאמץ ניכר של הרשות המקומיות ליצירת פתרון דיור לתושבי האזור, תוך שינוי במיקום תשתיות ארציות הנדרשות לצורך כך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker