ראש העיר מנסה לעכב תוכנית לבניית 2,400 יח"ד בהוד השרון: הוועדה המחוזית לא תחכה לו יותר

התוכנית מצויה בהליכי תכנון כבר קרוב לעשור ונתקלה בהתנגדויות גם מצד עיריית תל אביב, אחת מבעלות הקרקעות הפרטיות בתוכנית ■ אולם בעיריית הוד השרון מנסים לערער על החלטות העבר: "ראש הוועדה המקומית תבחן אלטרנטיבה שתשמר את ערכי הטבע היחודיים בשטח"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הוד השרון
הוד השרוןצילום: עופר וקנין

בלי ברכת ראש עיריית הוד השרון תאושר השבוע באופן סופי תוכנית בית הנערה בעיר, שתאפשר הקמת כ-2,400 דירות בלב אזורי הביקוש. התוכנית המתינה מחודש יוני 2018, טרם מונה ראש העיר החדש, אמיר כוכבי, ועד לערב פסח - לחתימותיהם של נציג הוועדה המקומית לתכנון ובנייה הוד השרון ולחתימת ראש העיר הנכנס. זאת לאחר שהתוכנית כבר אושרה וקיבלה תוקף על ידי ועדת התכנון המחוזית לתכנון ובנייה מחוז מרכז, ולאחר כעשר שנים בהן היתה מצויה בשלבי בתכנון, דיונים בתכנון, שינויים והתנגדויות.

בתוכניות בסדרי גודל אלה, הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה היא הגוף התכנוני בר הסמכות, שאינו מחויב לאישור הוועדה המקומית, אך נהוג להמתין לחתימות ראש העיר והוועדה המקומית. ואולם, אחרי שחלפו ארבעה חודשים מהמועד שבו נדרשה הוועדה המקומית לחתום על התוכנית וכ-10 חודשים בסך הכל ללא הועיל, החליטו בוועדה המחוזית לא לעכב יותר את התקדמותה. בימים אלה נבחנים המסמכים המתוקנים הנדרשים, והתוכנית צפויה לקבל תוקף ואת האישור באופן סופי. במנהל התכנון מאשרים כי לאחר המתנה ארוכה התוכנית הגיעה לידם, ללא חתימת ראש העיר, וכי היא תפורסם ברשומות ותיכנס לתוקף בימים הקרובים.

בעלי קרקעות פרטיות במתחם, שביקשו בחודשים האחרונים לבדוק מה מעכב את פרסום התוכנית למתן תוקף, לא קיבלו תשובות ברורות מהוועדה המקומית לתכנון ולבנייה של הוד השרון, אולם נדמה שחילופי השלטון בהנהגת העיר גרמו גם לשינוים בגישה לתוכנית ובניסיונות לבחון אם ניתן לדחות את מימושה ולקדם תוכנית חלופית. מקורבים לעירייה סבורים כי ראש העיר החדש כוכבי לא מעוניין בקידום התוכנית שאישר קודמו, חי אדיב.

התוכנית שאושרה נוגעת לשטח של כ-620 דונם במערב הוד השרון וכוללת כ-185 דונם שטחי ציבור - בהם מבנים היסטוריים וכ-90 דונם של פארקים ירוקים, וכן 120 דונם הנמצאים בבעלות עיריית תל אביב ומהווים קניין של העירייה, לצד עשרות בעלי קרקעות פרטיים בשטח.

עו"ד צבי שובצילום: מיה כרמי דרור

ראש העיר היוצא של הוד השרון דרש ש-20% מהדירות בתוכנית לא יעלו על 80 מ"ר ויהיו מיועדות לצעירים, וכן שיישמר מרקם בנייה נמוכה, ללא מגדלים שיפגעו לדבריו באופי ובמרקם השכונה. עם זאת, תושבים טוענים שלא דאגו מספיק לשמור על האופי השכונתי ועל ערכי הטבע. לפיכך, הליך אישור התוכנית היה ארוך וכרוך בשמיעת התנגדויות רבות שהגישו גם גורמים מחוץ לתוכנית, המתנגדים לעצם מימושה, וגם על ידי בעלי הזכויות הפרטיים ועיריית תל אביב, שטענו לקיפוח זכויות הבנייה המגיעות להם.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בעירייה מסבירים כי "מיד עם חילופי התפקידים בעקבות הבחירות המקומיות ביקשה הוועדה המקומית מהוועדה המחוזית אורכה לצורך דיון בתוכנית. משלא נענתה, הועברו מסמכי התוכנית לוועדה המחוזית להמשך טיפול. ראש הוועדה המקומית בוחנת את הכלים שיש בידה כדי לייצר תוכנית אלטרנטיבית שתתקן טעויות עבר ותשמר את ערכי הטבע היחודיים הקיימים בשטח".

עו"ד צבי שוב, מומחה לתכנון ובנייה המייצג בעלי קרקעות במתחם התוכנית, הסביר כי "לא ייתכן שרשות מקומית שיזמה בעצמה את התוכנית היא זו שכעת מעכבת אותה ועוד אך ורק בגלל הליך טכני. לא קיים הליך בו צריך לבקש שוב פעם אישור מהרשות המקומית לפרסם את התוכנית לאחר שהוועדה המחוזית אישרה אותה למתן תוקף, ולאחר שעברו כל שלבי התכנון ושלבי ההתנגדויות. הרשות המקומית מודעת לכך שאנשים ממתינים 10 שנים שהתוכנית הזו תאושר ורוצים להתחיל לבנות על הקרקע שבבעלותם, והרי לא ניתן להוציא היתרי בנייה לפני שהתוכנית מפורסמת. כעת לוועדה המחוזית יש סמכות לחתום על התוכנית ולפרסמה ללא האישור של הוועדה המקומית. הדבר הזה מתבקש וטוב שהוא קורה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker