מאות בעלי קרקע רוצים להגדיל את התמורה - והתוכנית לרובע החדש בצפון ת"א מתעכבת

130 התנגדויות של מאות בעלי קרקעות מעכבות התחלות בנייה של כ-12.5 אלף יחידות דיור ופיתוח עשרות אלפי מ"ר של תעסוקה ■ תשעה חודשים אחרי שהן הוגשו, עיריית תל אביב מינתה חוקרת לדון בהן

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדמיה של מתחם שדה דב
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

לא רק המחלוקות בעניין שדה דב מעכבות את מימוש תוכניות הבנייה בצפון-מערב תל אביב. 130 התנגדויות של מאות בעלי קרקעות מעכבות התחלות בנייה של כ-12.5 אלף יחידות דיור ופיתוח עשרות אלפי מ"ר של תעסוקה, תיירות ומסחר באחת מעתודות הקרקע האחרונות למימוש בעיר.

הסיבה לעיכוב היא התנגדויות המבקשות לדחות את הפרשנות השמאית, שיצרו תוכניות האיזון והחלוקה. יותר מ-90% מבעלי קרקעות מבקשים למקסם את התמורות שיקבלו עבור חלקם בקרקע, ולהגדיל את התמורות הצפויות להם ממיזמי היוקרה הבאים שיקומו לצד סי אנד סאן ומלון מנדרין, ובפיתוח רחוב אבן גבירול. מתוך 12 אלף הדירות המתוכננות, 2,160 צפויות להיות דירות בהישג יד בבעלות של עיריית תל אביב ושל המדינה. היתר הן דירות ששוויין צפוי להגיע למיליוני שקלים ליחידה, והמחיר יעלה עם הקרבה לרצועת החוף.

התוכנית תא 3700 לצפון תל אביב פורסמה להפקדה כבר לפני יותר משנה, במארס 2018. בסוף יוני 2018 הסתיימה התקופה המיועדת להגשת התנגדויות. רק תשעה חודשים אחרי שהוגשו ההתנגדויות, החליטו בעיריית תל אביב לדון בהן בוועדה המקומית. הסיבה לעיכוב קשורה לבחירות לרשויות המקומיות. לאחר בחינת ההתנגדויות עלה כי מלבד ההתנגדות המהותית לקידום תוכניות בנייה בשטחי צפון תל אביב, שיחייבו את סגירת שדה דב, כמו גם המאבק סביב הפעלתו, רוב מוחץ של ההתנגדויות שהוגשו נוגע לנושאים שמאיים הנוגעים לתמורות שיקבלו בעלי הקרקע.

בעלי זכויות בקרקע טוענים כי המקדמים לגבי תמורות שניתנו לתוכנית תא 3700 אינם רלוונטים, ויש להתאימם למועד הפקדת התוכניות המפורטות ולעליות המחירים והשינויים שחלו בקרקע בשנים האחרונות. בין המתנגדים, זוג שכל אחד קיבל תמורות שונות במגרשים שונים; בלי קרקעות פרטיים שקיבלו זכויות מסחריות ומבקשים להעביר אותן לחברות - ולקבל זכויות למגורים; ומי שטוענים שהתמורה שקיבלו לא מספקת אותם ולא משקפת את ערך הקרקע הנוכחי.

עו"ד נעמה שיף ממשרד עורכי הדין משה שוב, שמייצגת בעלי קרקעות, אמרה כי "לטבלאות האיזון והתמורות הקיימות אין היגיון של ממש והן גורמות לפגיעה בזכויות הקניין של בעלי הקרקע".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בתוך כך, מבקשים בעלי הקרקעות לרכז זכויות של בעלי קרקע בנכסים מסוימים ולא לפזר את הזכויות בקרקעות ונכסים שונים. "פיזור זכויות במגרשים ומתחמים שונים יגרום לתביעות פירוק שותפות נוספות ולדחיית מועד המימוש של הבנייה על הקרקע, שילך ויתרחק עוד יותר אחרי עשרות שנים של המתנה גם כך", מסבירה עו"ד שיף.

עסקים קטנים ברחוב אבן גבירול בתל אביבצילום: אייל טואג

לאור ריבוי ההתנגדויות שהוגשו לתוכניות המפורטות, החליטה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה של עיריית תל אביב למנות את השמאית לבנה אשד כחוקרת לשמיעת ההתנגדויות לתוכנית ולהגיש את המלצותיה עד סוף 2019.

החוקרת תדרש לשמוע את כלל המתנגדים יחד עם צוות מקצועי, ולהנפיק חמישה דו"חות לחמשת התוכניות המפורטות הנובעות מתא 3700, ובמידת הצורך – לתקן את טבלאות האיזון והחלוקה לכל אחת מחמש התוכניות המפורטות. המשמעות היא שרק בשלהי 2019, במקרה הטוב, יתפרסמו המלצותיה, בכפוך להחלטת הוועדה המקומית, ואחר כך יוכלו בעלי הקרקעות להגיש ערערים נוספים במידת הצורך. מכאן שאישור התוכניות המפורטות יידחה עם 2020 לפחות. בזמן הזה תוכל הממשלה החדשה לגבש החלטות חדשות או לחזק את הקיימות לגבי כלל התוכניות ברובע שדה דב, שנוגעות למחלוקות בהפעלת שדה התעופה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker