גינדי החזקות ציפצפה על מכרז מחיר למשתכן - ותשלם למדינה מיליון שקל קנס

280 יחידות דיור בנתה חברת גינדי החזקות לטובת הציבור הרחב, אך שיווקה 250 מהן לחברי מועדון חבר ■ רמ"י: מדובר בפגיעה בשוויון שלא ניתן להצדיק כ"התנהלות עסקית" - ויש בה אפליה פסולה

יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בעלי גינדי החזקות. מימין לשמאל: מנחם, אבי,ליטל,גיא ורועי גינדיצילום: אלי דסה
יעל דראל

חברת גינדי החזקות תשלם מיליון שקל פיצוי לרשות מקרקעי ישראל, לאחר ששיווקה באופן בלעדי למועדון "חבר" יחידות דיור שהיו מיועדות לציבור הרחב במסגרת פרויקט מחיר למשתכן באור יהודה, וזאת בניגוד לחוק.

החלטה זו מגיעה לאחר תקופה ארוכה של התראות ודיונים של ועדת המכרזים ברשות מקרקעי ישראל, בסופם החליטה רמ"י להטיל את הקנס. בפרויקט זה שיווקה גינדי החזקות את מרבית הדירות לחברי מועדון הצרכנות - והותירה רק 23 דירות לציבור הרחב, אף שמדובר בדירות שנבנו על קרקע שבה זכתה החברה במסגרת שיווקי מחיר למשתכן, ולמרות שתנאי המכרז אוסרים זאת.

ועדת המכרזים ציינה כי "מדובר בשיווק מספר משמעותי של 300 יחידות דיור במרכז הארץ, שהיו אמורות להימכר לציבור הרחב ואשר היזם, משיקולים כלכליים, החליט לשווקן תוך מתן הטבות משמעותיות ובלעדיות ביחס לציבור הרחב, לחברי מועדון 'חבר'. השיווק המדובר אינו עולה בקנה אחד עם הוראות המכרז והחוזה ביחס לחובה להימנע מאפליה". 

תחילתה של הפרשה ביולי 2017, אז זכתה חברת גינדי החזקות במכרז במסלול מחיר למשתכן לרכישת זכויות חכירה בארבעה מתחמים (ובסך הכל: 1,140 יחידות) לבנייה רוויה באור יהודה. במסגרת תנאי המכרז שפרסמה רמ"י, התחייבה החברה למכור לפחות 80% מיחידות הדיור במסלול מחיר למשתכן. את יתרת יחידות הדיור הורשתה למכור שלא במסלול מחיר למשתכן, כלומר בתנאי ומחירי שוק חופשי. 

עם זאת, לאחר שהתגלו הפרות מצד החברה, שלחה בחודש נובמבר 2018 רשות מקרקעי ישראל מכתב לחברת גינדי ובו ביקשה הבהרות והורתה לה לחדול ממתן ההנחה רק לחברי מועדון "חבר", תוך אפליית הציבור הרחב. בדצמבר האחרון אף שיגרה רמ"י בקשה נוספת לחדול ממסע השיווק המפלה וקבעה לחברה מועד לשימוע. 

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בתום הליך השימוע שהתקיים בינואר האחרון, התקיימה ישיבה של ועדת המכרזים של רמ"י וזו העלתה כי השיווק ל"חבר" בצירוף התנאים הבלעדיים והמיטיבים שניתנו לחברי המועדון שכללו מחירי דירות בהנחה משמעותית ותנאי פריסת תשלומים מיטיבים, במקביל לאיסור מתן הטבות והנחות לציבור הרחב, יצרו אפקט מפלה שבפועל הרתיע רוכשים פוטנציאלים מקרב הציבור הכללי מלהצטרף לפרויקט.

ברמ"י ציינו כי "הוועדה גם הזכירה שפרסום בהיקף דומה לא נערך לכלל הציבור, ומתעניינים מקרב הציבור הרחב שביקשו לרכוש דירות ביום המכירות, עודכנו כי בחדר ליד נרכשות דירות על ידי חברי מועדון 'חבר' בהנחות משמעותיות והטבות ייחודיות".  

הוועדה הדגישה כי לרוכשים מקרב מועדון "חבר" ניתנה הנחה משמעותית במחירי הדירות ביחס למחירון דירה עבור הציבור הרחב, וכי ההסכם בין גינדי למועדון "חבר" אסר על החברה לנהל כל מו"מ ולהעניק כל הטבה לציבור הרחב בתקופת המבצע ובמשך פרק זמן נוסף של 90 יום לאחריה וכך נוצר למעשה אפקט מפלה, תוך פגיעה בשוויון ביחס לציבור הרחב, פגיעה אשר לדעת הוועדה אינה ניתנת להצדקה כ"התנהלות עסקית" גרידא, ועולה כדי אפליה פסולה.

כתוצאה מכך, בסופו של יום מתוך כ-280 דירות שיועדו לשוק החופשי, 250 דירות נמכרו לחברי מועדון הצרכנות "חבר" ורק 23 נמכרו לציבור הרחב.    

"בסיכומו של דבר הוועדה החליטה כי יש להטיל על החברה פיצוי אשר מחד יהיה מספיק משמעותי וישקף את האפליה בשיווק כפי שתוארה, ומאידך יביא לידי ביטוי את כלל השיקולים וטענות החברה כפי שנסקרו על ידי הוועדה. לפיכך החליטה הוועדה על חיוב החברה בתשלום פיצויים בסך של מיליון שקלים", ציינו ברשות.

מנהל היחידה לזכויות חברתיות ולשוויון באגודה, עו"ד גיל גן-מור, שיזמה את הפנייה לרשות מקרקעי ישראל, מסר בתגובה: "שיווק של מאות יחידות דיור המיועדות לכלל הציבור רק לקבוצה קטנה ואקסקלוסיבית היא פסולה ואין לה כל הצדקה, ובוודאי בשעה שבה יש מצוקת דיור חריפה. אנו שמחים שקיבלו את עמדת האגודה לזכויות האזרח והתופעה תיפסק".

מגינדי החזקות נמסר בתגובה: ״מכיוון שרשות מקרקעי ישראל שלחה לתקשורת את ההחלטה ולא לנו, אנו עדיין למדים אותה. טענותיה של גינדי הועלו בשימוע וכעת החברה שוקלת את האפשרויות שבפניה. לגוף הטענה, הפרויקט המדובר היה פתוח לכלל הציבור ולא רק לעמיתי חבר, ואכן בפועל דירות רבות נמכרו לציבור הרחב. בנימה אישית, נסיים בכך שאנו מופתעים שגוף ממשלתי חושב שתמיכה בכוחות הביטחון הוא מעשה פסול״. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker