מוכרים דירת מגורים? כך תחסכו תשלום מס שבח

מכירות ורכישות של דירות מגורים הן לרוב העסקות המשמעותיות ביותר מבחינה כלכלית שאנו מבצעים לאורך חיינו ■ בעקבות תיקוני חקיקה, מכירת דירות מגורים תחויב במס שבח. מהן הדרכים שבאמצעותן יכול האזרח הקטן להקטין את חבותו במס שבח מקרקעין?

אריאל כץ
אריאל כץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דירה למכירה
דירה למכירהצילום: עופר וקנין

עסקות נדל"ן, ובפרט רכישות ומכירות של דירות מגורים, הן לרוב העסקות המשמעותיות ביותר מבחינה כלכלית שמבצע אדם לאורך חייו. מדובר בעסקות בהיקף כספי גבוה - מאות אלפי שקלים לכל הפחות - ולעיתים גם נלווה אליהן רווח משמעותי למוכר, בפרט בשנים שבהן שוק הנדל"ן נמצא בעלייה מתמדת. מדובר בעסקות שהן פעמים רבות עתירות מס, כשהאזרח הקטן, שאינו מורגל בתשלומי מסים בהיקפים גבוהים, עשוי למצוא את עצמו מול חיובים של עשרות ומאות אלפי שקלים בגין השבח שנוצר לו בעת מכירת הדירה.

בהקשר זה יש לציין כי בעוד בעבר (עד שנת המס 2013, כולל) מכירה של דירת מגורים חסתה לרוב תחת פטור גורף ממס שבח, כיום במרבית המקרים בהם האדם מחזיק יותר מדירת מגורים אחת הוא יהיה חייב בתשלום מס שבח בגין מכירת דירה. ואולם יש כמה דרכים שבעזרתן יכול אותו אזרח קטן לחסוך במסף גם כיום, ולהקטין את חבותו במס שבח מקרקעין.

קיזוז הפסדים ופיצול בין בני זוג

דרך ראשונה הראויה לציון הינה ניצול מדרגות המס ונקודות הזיכוי. המוכר יכול להגיש דו"ח שנתי למס ההכנסה, ולדרוש החזר מס בגין מס השבח שבו הוא חויב. זאת רק אם המוכר לא ניצל את נקודות הזיכוי שלו מול הכנסותיו האחרות, וטרם השתמש במדרגות מס הנמוכות משיעור מס השבח שבו הוא מחויב, ובפרט אם מלאו למוכר 60 שנה  (כך שהוא רשאי לנצל את מדרגות המס הנמוכות, החל מ-10%, גם כנגד הכנסתו ממכירת הדירה).

דרך שנייה להקטנת חבות המס הינה פריסת השבח. המוכר רשאי לפרוס את השבח שנצמח לו לתקופה של עד ארבע שנים, וכך הוא יכול להנות מניצול נקודות זיכוי ומדרגות מס נמוכות לא רק בשנת המכירה - אלא גם ב-3 שנות המס שקדמו לה (או בתקופה קצרה יותר, בהתאם לתקופת הבעלות בנכס).

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

דרך שלישית הינה קיזוז הפסדים. ככל שלנישום הפסדי הון בלתי-מנוצלים, למשל בגין מכירת נכס או מכירת ניירות ערך בבורסה, או שיש לו הפסד עסקי שהתהווה באותה שנת מס, הוא יוכל לבקש,במסגרת הדו"ח השנתי את קיזוז ההפסדים מול השבח שנבע לו - דבר שיוביל כמובן להחזר מס.

דרך רביעית הינה פיצול השבח בין בני הזוג. במקרים המתאימים רשאים בני זוג לבקש לפצל את השבח בין שניהם, באופן שיאפשר ניצול מדרגות מס ונקודות זיכוי אצל כל אחד מהם בנפרד.

דרך חמישית ואחרונה שנציין, שניתן לטפל בה כבר בשלב שומת מס השבח ואינה מחייבת הגשת דו"ח למס הכנסה, הינה וידוא שכל העלויות וההוצאות הקשורות לדירה נלקחו בחשבון: שכר טרחת עורך דין, דמי תיווך, מס רכישה, עלויות שיפוץ, הוצאות ריבית על המשכנתא, וכל הוצאה רלוונטית אחרת - ככל שלא נדרשה בניכוי באופן שוטף. הקפדה על כך שהוצאות אלו יילקחו בחשבון בעת חישוב השבח עשויה להוביל לחבות מס נמוכה יותר.

כפי שראינו עסקה של מכירת דירת מגורים עשויה להיות עסקה עתירת מס. לפיכך, טוב יעשה כל אדם שחויב במס שבח אם יבחן בעזרת אנשי מקצוע את האפשרות להקטנת נטל המס החל עליו.

אריאל כץ הוא רואה חשבון ועורך דין במשרד רואי החשבון עמוס כץ ושות'

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker