"נבקש שהוותמ"ל ימשיך לפעול עוד שנתיים - לטובת התחדשות עירונית"

כך אמרה היום ראש מנהל התכנון, דלית זילבר ■ יו"ר רשות מקרקעי ישראל מיתן: "אם יזמי ההתחדשות העירונית חושבים שיש להם את המענה לצורך של 60-50 אלף יחידות דיור בשנה – הם טועים"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מנכ"לית מינהל התכנון, דלית זילבר
דלית זילברצילום: ניב קנטור

"נבקש להמשיך להפעיל את הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור (הוותמ"ל) לשנתיים נוספות - לטובת פרויקטים של התחדשות עירונית ותוכנית ביישובים ערביים" - כך אמרה דלית זילבר, ראש מנהל התכנון בפסגת ההשתתפות העירונית ביוזמת אתר מדלן ולוח מדלן, מרכז הנדל"ן וקבוצת נגב.

זילבר הצהירה כי בכוונתה לבקש זאת מהממשלה שתקום על אף ההתנגדות הצפויה מצד נציגות מפלגות הימין הלאומי, שככל הנראה ירכיבו את הממשלה הקרובה, ושצפויים לעודד את הבנייה דווקא בשטחי יהודה ושומרון וביישובים היהודיים בשטחי הקו הירוק.

"לוותמ"ל יש את הכוח הרגולטורי והמהיר לפעול, ותחום ההתחדשות העירונית והיישובים הערביים ובהם נדרשת פעילות משמעותית, רגישה וממוקדת", אמרה זילבר. "כשהאוצר מוביל את הוותמ"ל, הוא יודע לתת את התקציבים המתאימים".

באשר להתחדשות עירונית אמרה זילבר כי "אנחנו עוד לא עומדים ביעדי התכנון והביצוע בתחום ההתחדשות העירונית בצפון ובדרום אלא רק במרכז הארץ, ויש עוד הרבה עבודה בתחום. לא מוגשות מספיק תוכניות להתחדשות עירונית לבחינת מנהל התכנון כדי שנוכל לקדם אותן מהר. אנחנו רוצים את ההצעות ומבקשים שיהיו עם תמהיל בנייה מספק ותרומות לשטחי ציבור. נתעקש על הממד החברתי כמרכיב החשוב ביותר בתוכניות, ובין המטלות הציבוריות נטיל גם מחויבויות הקשורות לתחבורה ציבורית - תחנות רכבת קלה ותשתיות תחבורה ציבורית".

"אנחנו גוף חזק מבעבר"

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

כשנשאלה זילבר לגבי שאלת ההפעלה של מנהל התכנון - תחת משרד האוצר כפי שנהוג כיום ובעקבות דרישתו של כחלון, או בכפיפות למשרד הפנים כפי שהיה נהוג בעבר - אמרה כי "אישרנו 285 אלף יחידות דיור בשנתיים האחרונות. מי שיקבל אותנו יודע שיש לו אחריות גדולה והרבה מעבר ליחידות דיור. אנחנו גוף הרבה יותר חזק ומשמעותי ממה שהיינו בעבר ומי שנשב תחתיו יצטרך לתת לכך ביטוי".

את החגיגה סביב תנופת מיזמי ההתחדשות העירונית מיתן ראש מנהל מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון, שאמר: "אם יזמי ההתחדשות העירונית חושבים שיש להם את המענה לצורך של 60-50 אלף יחידות דיור בשנה – הם טועים. ברור לכולם שאי אפשר לענות על הביקושים רק בהתחדשות עירונית. ראש עיר שאומר אני רוצה רק התחדשות עירונית – אומר למעשה לתושבים שלו: 'אני לא רוצה לבנות'. צריך שיהיה תמהיל והתפקיד שלנו זה לוודא שניתנת קרקע משלימה לפרויקטים ובאופן שיוויוני. אי אפשר להסתמך רק על התחדשות עירונית".

ראש עיריית קרית אונו, ישראל גל, הפנה אצבע מאשימה כלפי משרדי הממשלה וטען כי השלטון המרכזי לא פועל מספיק כדי לקדם התחדשות עירונית. "המדינה זורקת עלינו את מחיר למשתכן, גוזרת את הקופון, משתמשת בפיזור בשטחים הפתוחים – וזונחת את האפשרות של התחדשות אמיתית של ערים, תושבים ותשתיות מחודשות".

עדיאל שמרון
מנהל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרוןצילום: עופר וקנין

אל מולו אמר חיים אביטן, ראש הרשות להתחדשות עירונית, כי ברשות מקווים ששר האוצר הנכנס יחתום על תקנות הקרן להתחדשות עירונית שתניע פרויקטים של התחדשות גם בפריפריה. "להרבה מהרשויות המקומיות אין היום אסטרטגיה ותוכנית אסטרטגית בעניין ההתחדשות העירונית ועם זה אנחנו עובדים. זאת לא חוכמה לבנות רק במרכז – אנחנו נניע את הפריפריה עם תקציבי ממשלה; נוביל הסכמי גג להתחדשות עירונית, ונממן תוכניות גדולות להתחדשות עירונית. בעזרת הקרן להתחדשות עירונית נוכל להביא את הכסף לפריפריה", אמר אביטן.

המשנה ליועץ המשפטי במשרד המשפטים, עו"ד ארז קמיניץ, אמר כי "כל משרדי הממשלה מבינים שחייבים לקדם את תחום ההתחדשות העירונית בקצב הרבה יותר גבוה. אין לנו הרבה ברירות עם קצב גידול האוכלוסייה הצפוי. התחדשות עירונית צריכה להגיע מלמטה, מהדיירים – וזה הדבר הכי חשוב לטפל בו. התחדשות עירונית היא חברתית – לא נדל"נית. חייבים למצוא פתרונות לאוכלוסיות החלשות וליכולות של הדיירים לכלכל את המגדל והמערכות הסבוכות של הבנייה החדשה".

קמיניץ הסביר כי "אנחנו מבינים שיש דיירים סחטנים ויש מי שיצליחו לסחוט יותר. אם הייתי מצליח לשלא להפחית את ההתנגדות הייתי הולך לשם אבל אני לא מצליח. דייר סחטן הוא חלק מהגורמים המעכבים לפרויקט וזה נובע מקשיים שונים שצריך למפות אותם. אם הרשות המקומית מעכבת – צריך להבין למה. אם הרשות חרדה לבתי ספר וגני ילדים לאור הגידול – צריך למצוא כלים ולתת לה פתרון. שימושים מעורבים הם פתרון נהדר. נמצא כלים משפטיים להבטיח העצמה של פרויקטים באופן שישביע את רצון הדיירים, הרשות והיזם. כולנו מרגישים שחייבים לתת גב למהלך הזה שחייב להעלות הילוך. אולי עדיף שיהיו פחות זכויות לפרויקטים, ויותר קושי להניע פרויקט - אבל שיהיה ודאי וסופי. המדיניות שמשתנה תדיר היא הרסנית כשרוצים לקדם תהליכים ארוכי טווח".

מהנדס העיר היוצא של תל אביב, עודד גבולי, שצפוי לסיים את תפקידו בשבועות הקרובים, הודיע כי הוא צפוי לעבור למגזר הפרטי ולעבוד בחצי משרה בחברת השקעות פרטית. לדברי גבולי הוא מסיים את תפקידו בתחושה מעורבת: "אני לא מרוצה, אין מספיק מנופים בעיר וזה לא קשור לתושבים ולעיניים הגדולות שלהם בנוגע לתמורות - זה קשור לרגולציה המכבידה והנוראית של הבינוי והרישוי. זאת הבעיה החמורה ביותר שצריך לטפל בה. גם תמ"א 38 היא דוגמה להתערבות של המדינה ביכולת של רשות מקומית להניע בה הליכי תכנון, רישוי ובינוי. תמ"א 38 היתה צריכה להתאייד כבר ברגע שהוגתה ולאט לאט להיעלם. תיקון 4 לתמ"א 38 צריך להיעלם לגמרי ולשמחתי נראה שיש מי שמבין את זה במנהל התכנון, ולא ייתן לתמ"א 38 לחול גם על בניינים שנבנו בשנים מאוחרות ועד ל-1995. אם המדינה לא תתיר את הסבך הרגולטורי - לא נראה שינוי או פתרון למשבר הדיור".

כרמל שאמה הכהן, ראש עיריית רמת גן, הצהיר בכנס כי הוא יוותר לצמיתות על תמ"א 38 בעיר במתכונת של פרויקטים נקודתיים. "אם לא נקבל תשתיות חדשות, היטלי השבחה או שטחי מסחר - לא ניתן היתרי בנייה להתחדשות עירונית. מבחינתי, לא תהיה תמ"א 38 נקודתית ברמת גן. לא ניתן לפרויקטים נקודתיים חדשים היתרי בנייה - זה לא יהיה". 

שאמה הכהן אמר כי יאשר פרויקטים של התחדשות עירונית רק עבור מתחמים שלמים או בתכנון שכונתי, שיאפשר תוספת של תשתיות חדשות לעיר.

לאחר שנים של התנגחויות בין תנועת המושבים והמועצות האזוריות בגין פעילות הותמ"ל, שביקשה לקדם בנייה פרברית בשולי ערים ועל חשבון שטחים פתוחים, הביע שי חג'ג', יו"ר מרכז המועצות האזוריות וראש המועצה האזורית מרחבים, תמיכה בעמדתה של זילבר, ואמר: "יש להטמיע במו"מ הקואליציוני המתקיים בימים אלו את ביטול הותמ"ל  במתכונתו הנוכחית, ולהפנות משאבים להתחדשות עירונית. נעודד את תהליכי ההתחדשות העירונית בערי ישראל".

גם עו"ד עמית יפרח, היועמ"ש ויו"ר אגף הקרקעות בתנועת המושבים, תמך בעמדת זילבר: "הותמ"ל במתכונתו הנוכחית סיים את תפקידו ההיסטורי וכעת ניתן להמשיך בתכנון שפוי הנותן הגנה מוגברת לקרקע החקלאית ולביטחון המזון, לצד ריכוז מאמץ ותמ"לי בהתחדשות העירונית ככלי חברתי ותכנוני שגם יגדיל את הביצוע, יצופף וימנע פריצת שטחי שיפוט שלא לצורך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker