עכשיו זה רשמי: תוכנית הענק של שדה דב הופקדה להתנגדויות

יו"ר הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה של תל אביב אישרה את הפקדתה של תוכנית המדינה בשדה דב ■ התוכנית משתרעת על פני 2,500 דונם, מתוכם 385 דונם של פארק וגנים ציבוריים - ומתוכננות בה 16 אלף יחידות דיור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שדה דב בתל אביבצילום: דודו בכר

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה של תל אביב, שבמינהל התכנון, אישרה היום (ד') להפקדה את תוכנית הענק של רשות מקרקעי ישראל ומנהלי "הגוש הגדול" לשטח שדה התעופה שדה דב. אישורה של הוועדה מתווסף עתה לאישורה שניתן גם על ידי הוועדה לשמירה על הסביבה החופית (הולחו"ף) מפברואר.

התוכנית, המשתרעת על פני כ-2,500 דונם, כוללת 16 אלף יחידות דיור – מתוכן 6,900 יחידות עבור דיור בר השגה, דיור ציבורי, בתי גיל זהב ודירות לסטודנטים. עוד כוללת התוכנית 514 אלף מ"ר עבור מבני ציבור, 126 אלף מ"ר עבור מסחר, 323 אלף מ"ר עבור שטחי תעסוקה, 200 אלף מ"ר עבור מלונאות ו-385 דונם של שטחי פארק וגנים ציבוריים. תוכנית רובע שדה דב, ששטחה תחום בין מתחם רידינג, תוכנית תא/3700 ושכונות ל' ונופי ים - היא תוכנית כוללנית המשלימה את תוכנית המתאר של העיר (תא/5000), שייעדה את שטח שדה דב לתכנון עתידי.

במסגרת החלטת הוולחו"ף נעשו שינויים בתוכנית, שכללו תוספת משמעותית עבור שטחי מלונאות של 200 אלף מ"ר שבהם כ-3,700 חדרי מלון. מדובר בתוספת של כ-1,700 חדרי מלון ל-2,000 חדרי המלון המוצעים בתוכנית. השיקול העיקרי בתוספת הינו הגדלת ההיצע התיירותי של תל אביב.

על הפקדת התוכנית להתנגדויות הציבור חתמה יו"ר הוועדה, האדריכלית דניאלה פוסק, שציינה כי "עקרונותיה של התוכנית מבטאים רוח תכנונית שונה מהמוכר בשכונות הקיימות מצפון לירקון. לעומתן, הרובע החדש תוכנן כרובע עירוני למגורים, מסחר תעסוקה ומלונאות עם נגישות לאמצעי תחבורה ציבורית שונים, ובו מרחב ציבורי עשיר. זאת כדי ליצור איכות חיים מיטבית עבור התושב". כמו כן, שטח התוכנית יסומן כולו כשטח לאיחוד וחלוקה. התוכנית תקבע שווי מצב נכנס יחסי לכל בעלי הזכויות. עם הכנת תוכניות מפורטות, תקבל כל חלקה את זכויותיה היחסיות בכל אחד מהמתחמים.

דניאלה פוסקצילום: מגד גוזני

אל תחפשו חניה

במסגרת התוכנית מתוכנן שילובן של יחידות דיור בבנייה נמוכה יחסית של 10-5 קומות לאורך הרחובות הראשיים, לצדם של 35 מגדלים בני 40 קומות לאורך ציריו המרכזיים של הרובע. באשר לגובה הבינוי בתוכנית, החליטה הוולחו"ף להגביל את גובה הבינוי בחזית הראשונה לים ל-25 קומות. זאת, בהתאם לגובה שנקבע בתוכנית המתאר של תל אביב (תא/5000). הרובע המוצע יכלול גם מגוון שטחים ציבוריים, לרבות שני פארקים במערב התוכנית (פארק המסלול והפארק החופי) וכן פארק נוסף החוצה את התוכנית ממזרח למערב.

לפי הוראות התוכנית, היצע תקני החנייה בשטח הרובע יהיה מצומצם, במטרה להפחית משמעותית את השימוש ברכב פרטי. זאת בשל מעברו המתוכנן של הקו הירוק של הרכבת הקלה בשטח הרובע.

שדה דב הוקם כשדה אזרחי בשנת 1938 מצפון לתל אביב, בסמוך למתחם רידינג. לימים היווה השדה חלק מהמערך הצבאי של ארגון ההגנה, תחת מסווה של חברת אווירון. עם הקמת המדינה הפך שירות האוויר של ההגנה לטייסת א', ועם הקמת צה"ל לטייסת "הגמל המעופף" - הטייסת הראשונה של חיל האוויר. כיום קיימים בתחום השדה בסיס צבאי וטרמינל אזרחי.

סלילת שדה דב בתל אביב, 1938צילום: זולטן קלוגר / לע"מ

המחאה נגד התוכנית נמשכת

יש לציין כי ההחלטה על הפקדת התוכנית להתגנדויות מגיעה בתזמון פוליטי רגיש במיוחד, ובעת של העצמת המאבק מצד גורמים שונים ובראשם ראש העיר אילת ותושביה - שמוחים על סגירת השדה שהם רואים בו עורק תחבורה חיוני לתיפקודה של העיר ובתי העסק בה.

לפני כשבועיים קרא יו"ר ועדת הפנים חבר הכנסת יואב קיש לראש הממשלה בנימין נתניהו בתפקידו כשר הבטחון, לדחות את מועד סגירת השדה הקבוע ליולי 2019, ואף ביקש משרת המשפטים אילת שקד לבצע שינוי בחוק הנוגע לפעילות שדה דב כך שיאפשר לו להאריך את ימי פעילותו עד שתתייצב הממשלה החדשה שתקום ותוכל לדון מחדש בסוגיית סגירת שדה דב. זאת אף על פי שמספר החלטות שיפוטיות בעבר קבעו כי סגירת הבסיס הצבאי מחייבת את סגירת השדה האזרחי ואת השבת הקרקעות הפרטיות בשטח לידי בעליהם.

ממטה המאבק נגד סגירת שדה דב ומעיריית אילת נמסר בתגובה להפקדת התוכנית כי: "הפרסומים על הפקדת התכנית הינם המשך מעשי הבריונות הבוטה של גורמי התכנון והקרקע במשרד האוצר, אשר חומדים את פיסת הנדל"ן בשטח השדה לטובת דיור יוקרה על חשבון האינטרסים הלאומיים והחברתיים של ישראל ועל גבם של תושבי אילת והערבה. פקידי האוצר מבינים היטב ש-90 חברי כנסת תומכים בהשארת מסלול תעופה בשטח שדה דב לצד שכונת מגורים וכמוהם רוב כמעט מוחלט של שרי הממשלה הנוכחית וכן של מפלגות כחול לבן והעבודה, סיעות הבית היהודי, הימין החדש, ישראל ביתנו ורוב חברי הליכוד שתמכו בכל המהלכים.

"פקידי האוצר בגיבוי גורם במשרד ראש הממשלה מוליכים צעדים בניגוד לרצון הממשלה וכנסת ישראל תוך שהם מודעים לכך, ששר הביטחון הוא ראש הממשלה, מנוע עד יום לאחר הבחירות, מלהאריך את פעילות השדה עד להכרעה בממשלה הבאה או בחקיקה. לא מיותר לציין, כי בהתאם לתוכנית שפורסמה, צפויים עוד שנים רבות של התדיינויות עד להוצאת היתרי בנייה מכוחה, כך שלא ברור, וודאי לא מוצדק, החיפזון לסגור את פעילות שדה דב. צר לנו על מציאות זו. נאבק בה במלוא כוחנו, כי בנפשנו היא ואנו מציעים לציבור שלא לשים את כספו על קרן הצבי. אילת לא תאפשר לנתק את צינור החמצן שלה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker