"הסתברות מפתיעה": אדריכל שדחה התנגדויות לתוכניות ענק קיבל מיליונים ממשרד האוצר

פסק דין דרמטי של בית המשפט המחוזי בחיפה חושף כי האדריכל אדיב דאוד-נקאש, שלפני שנה פורסם ב-TheMarker כי מונה שוב ושוב על ידי הוותמ"ל לדון בהתנגדויות - קיבל במקביל שכר במיליונים עבור עבודות פרטיות שביצע לטובת האוצר

יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שטח חקלאי בקריית אתא. שטח התוכנית נופחצילום: Getty Images IL
יעל דראל

האדריכל אדיב דאוד-נקאש, המשמש כחוקר לשמיעת התנגדויות בכשליש מתוכניות הענק שמקדם משרד האוצר לבניית עשרות אלפי יחידות דיור, קיבל בשנים האחרונות כמה מיליוני שקלים תמורת עבודות פרטיות שביצע עבור משרד האוצר, כך נחשף במסגרת עתירה שהגישו הקיבוצים אושה ורמת יוחנן, נגד הליך קידומה של תוכנית ענק בקריית אתא.

בפסק הדין, שניתן על ידי השופטת ריבי למלשטריך לטר, נקבע כי בשל ניגוד העניינים שבו מצוי דאוד-נקאש, יש לפסול את הליך שמיעת ההתנגדויות בתוכנית, שבמסגרתו הוחלט על קידומן של כ-3,800 יחידות דיור בתוכנית קריית אתא דרום, המשתרעת על פני כ-1,700 דונם - ולצאת להליך התנגדויות מחודש. את העתירה הגישו עו"ד רון רוגין ועו"ד אייל דרור.

החלטה זו מגיעה כשנה לאחר חשיפת TheMarker בדבר העסקתו החוזרת ונשנית של דאוד-נקאש על ידי המדינה. כפי שנחשף, הוותמ"ל מינתה אותו לשמיעת ההתנגדויות בכשליש מתוכניות הבנייה הענקיות שקודמו על ידה, על אף מאגר של 58 חוקרים שעומד לרשותה.

אדיב דאוד־נקאשצילום: מתוך עמוד הלינקדא

מבדיקת TheMarker עלה כי האדריכל שימש חוקר ב-13 מתוך 36 תוכניות שבהן מונה לשמיעת התנגדויות. פרט לתוכנית בקריית אתא מונה דאוד־נקאש לשמוע את ההתנגדויות בתוכניות הענק בגן יבנה מערב, שוהם, נתניה, קריית גת מערב, בתוכנית הרחבת היישוב בית חפר, בתוכנית הבנייה הגדולה שקודמה בצריפין ובשורה של תוכניות בנייה גדולות נוספות, בהן תוכנית הבנייה ברובע הגלבוע בעפולה, שם מתוכננת הקמתן של כ-8,000 יחידות דיור.

בפסק הדין התייחסה השופטת להסתברות לבחירתו החוזרת של דאוד-נקאש מתוך המאגר וציינה כי "בחירתו אינה מתבצעת באופן רנדומלי מתוך כלל החוקרים ברשימה, אלא בפנייה של צוות מקצועי בסבב מחזורי לחמישה מועמדים מתוך הרשימה, כשבכל פעם שניים מהם חדשים ולא נכללו כמועמדים בבקשות קודמות, לאחר בדיקה של ניגוד עניינים וזמינות. גם אם מדי תוכנית יש לבחור חוקר אחד מתוך חמישה חוקרים מתוך רשימה של 58 חוקרים, עדיין הסבירות שהחוקר דאוד-נקאש ייבחר ב-13 מתוך 36 מינויים - היא הסתברות מפתיעה".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בכל הנוגע לשכר שקיבל עבור עבודתו לאורך השנים ממשרד האוצר, ציינה השופטת כי דאוד-נקאש הועסק על ידי משרד האוצר (באמצעות מינהל התכנון ורשות מקרקעי ישראל - י"ד) לצורך הכנת תוכנית המתאר של אום אל פחם וג'לגוליה, וכי העסקתו נמשכה על פני שנים רבות. עבור תוכנית המתאר של אום אל פחם קיבל דאוד-נקאש שכר שעולה על 6 מיליון שקל. "דהיינו", ציינה השופטת, "נכון למועד מינויו כחוקר לשמיעת התנגדויות, האדריכל דאוד-נקאש הינו מועסק על ידי מינהל התכנון של משרד האוצר ומקבל מהם תמורה כספית עבור עבודתו במסגרת תוכנית המתאר של אום אל פחם. העסקתו היא על פני שנים רבות והתמורה הכספית המצטברת היא משמעותית ביותר".

עם זאת, סכומי הכסף שקיבל דאוד-נקאש עבור העסקתו לגיבוש תוכנית המתאר של ג'לג'וליה לא נחשפו בהליך המשפטי, כמו גם הסכומים שקיבל תמורת העסקתו כחוקר, לבדיקת ההתנגדויות לתוכנית הוותמ"ל.

בכל הנוגע לניגוד העניינים המובנה של דאוד-נקאש כתבה השופטת: "עולה כי האדריכל נשכר על ידי מינהל התכנון במשרד האוצר, על ידי נציגי הממשלה  המבקשים לקדם תוכניות מסוימות וכן על ידי רשות מקרקעי ישראל המגישה - ובתמורה מקבל שכר בסכומים לא מבוטלים. אותו אדריכל ממש מונה כחוקר על מנת לשמוע התנגדויות בתוכניות ותמ"ל שרשות מקרקעי ישראל היא המגישה שלה, אותן הוגה וממליץ מלכתחילה מינהל התכנון - שממליץ על גבולות התוכנית ושמטבע הדברים יש לו אינטרס בקידום התוכנית". בסופו של דבר ציינה השופטת כי "יש לחדש את הדיון בהתנגדויות לתוכנית בפני חוקר ממונה אחר. אני ערה למשמעות הכבדה של החלטה זו, אך נראה לי שזו ההחלטה הנכונה נוכח נסיבותיו של מקרה ספציפי זה". 

במסגרת העתירה המנהלית שהגישו הקיבוצים, נטען בין השאר גם נגד חוקיות הליך ההכרזה על התוכנית. זאת על רקע חוסר התאמה בין שטח ההכרזה של התוכנית על ידי קבינט הדיור, שכלל 1,400 דונם, לעומת שטחה כפי שנדון וקודם בוותמ"ל, שעמד על כ-1,700 דונם. תוכנית קריית אתא דרום (תמל/ 1024) ממוקמת ממערב לשכונת גבעת טל, מדרום לשכונת גבעת הרקפות ומצפון לקיבוצים אושה, רמת יוחנן וכפר המכבי.

עו"ד רון רוגין שייצג את הקיבוצים מסר בתגובה: "כעת נותר נעלם בכל הנוגע לתמורות הכספיות שקיבל החוקר תמורת הדוחות שהנפיק לוותמ"ל. חרף בקשות חוזרות ונשנות לקבל את המידע מהמדינה, רב הנסתר על הגלוי בשאלה זו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker