לאחר מכרז כושל: נבחרה מהנדסת עיר חדשה לבאר שבע

האדריכלית ומתכננת הערים תמר פוריה תחליף בתפקיד את דימיטרי פיגליאנסקי ■ בין הסוגיות שעמן היא צפויה להתמודד: היערכות העיר לקליטת אלפי משפחות בעקבות מעבר בסיסי צה"ל לדרום, התרחקות היזמים בעקבות מחיר למשתכן ומימוש הסכם הגג של באר שבע

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
באר שבע
באר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ

האדריכלית ומתכננת הערים תמר פוריה מונתה למהנדסת העיר באר שבע, לאחר שהמכרז הראשון שיצא לתפקיד לפני כמה חודשים נכשל. העיר נערכת בתקופה זו לגידול משמעותי וקליטה של אלפי משפחות בעקבות מעבר בסיסי צה"ל לדרום וגידול עתידי במרכזי התעשייה והתעסוקה.

פוריה שימשה בעשור האחרון במגוון תפקידים במינהל ההנדסה של עיריית הרצליה ובתפקידה האחרון שימשה סגנית מהנדס העיר ומנהלת אגף רישוי והתחדשות עירונית - לאחר שהקימה את המחלקה להתחדשות עירונית. בשונה מהרצליה, באר שבע מכילה עתודות קרקע ושטחי שיפוט רבים - והיא העיר השנייה בגודלה בשטחי השיפוט שלה מבין הערים בישראל. עובדה זו משפיעה רבות על אופי ניהול התפקיד בעיר. פוריה תחליף את דימיטרי פיגליאנסקי.

תמר פוריה
תמר פוריהצילום: עיריית באר שבע

פוריה צפויה לעסוק בסוגיות מורכבות כמו מימוש הסכם הגג של באר שבע ומימוש קווי תוכנית המתאר הקיימת של באר שבע, לצד המשך פיתוח אזור העיר העתיקה - אתגר שאליו נרתמה העירייה בשנים האחרונות. פוריה תידרש גם לפיתוח ולחיזוק השכונות הישנות והרעועות בעיר, להרחבת הקישוריות בין באר שבע למרכז וכן ולערי נגב והדרום; כמו גם לפיתוח מואץ של איזורי תעסוקה חדשניים ומסחר מפותח, שישאירו את הסטודנטים ומשפחות חיילי הקבע בעיר.

סוגיות נוספות שיעסיקו את פוריה הן השלכות תוכנית מחיר למשתכן על העיר - בין היתר ההאטה בשוק בשנה האחרונה ואי-היענות היזמים למכרזים על קרקעות המשווקות בעיר. 

תפקיד מהנדס העיר נחשב אחד התפקידים המשמעותיים ביותר במערכת העירונית ובעיצוב פני העיר ואיכות חיי התושבים, אך פעמים רבות קשה לאייש אותו. האחריות הרבה והתמורה הכספית הדלה, בהשוואה למגזר הפרטי, מרחיקים את המועמדים. בחלק מהערים הגדולות בישראל מתגלים קשיים באיתור מועמד המתאים לתפקיד, ובאחרונה נרשמו חילופי תפקידים בחלקן, בעקבות שינויים בהנהגת העיר במערכת הבחירות המוניציפליות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מעיריית באר שבע נמסר: "פוריה נבחרה פה אחד לתפקיד, ומינויה יובא לאישור מועצת העיר בישיבתה הקרובה".

בתוך כך, גם בעיריית נתניה מונה בימים האחרונים מהנדס עיר חדש, האדריכל ארז טל - שהגיע לאחר שסיים את תפקידו כאדריכל עיריית רמת גן. טל היה שותף לתוכנית המתאר של רמת גן, הכוללת את חידוש מתחם הבורסה. טל צפוי להיכנס לתפקיד אחרי חג הפסח, בתחילת מאי. הוא יחליף בתפקיד את אבנר אקרמן, שמשמש גם יו"ר איגוד המהנדסים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker