ועדת הפנים קוראת לממשלה לאשר חקיקת בזק שתדחה את סגירת שדה דב בארבעה חודשים

יו"ר הוועדה ח"כ יואב קיש שלף את הקלף הביטחוני במאבקו נגד סגירת השדה: "לא צריך לחכות שייפול טיל על בית מגורים כדי להבין שאנחנו במצב ביטחוני רגיש" ■ בעלי הקרקעות מתנגדים בתוקף

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שדה דב בתל אביב
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

ועדת הפנים בראשות ח"כ יואב קיש (ליכוד) החליטה בדיון חירום שנערך היום לבקשת קיש, כי לאור המצב הביטחוני ולרגל לוחות הזמנים כפי שהוצגו לוועדה, על הממשלה להוביל חקיקה לדחיית סגירת שדה התעופה הצבאי בשדה דב עד לתחילת נובמבר. מדובר בדחיית מועד הסגירה הקבוע בחוק בארבעה חודשים, כך שייוותר די זמן לממשלה החדשה שתקום לנהל דיון מחודש בהחלטה. זאת בכפוף לשיקולי שר הביטחון ולאור היבטים ביטחוניים, כפי שקבעה ועדת הפנים בדיונים קודמים.

ההחלטה התקבלה פה אחד, על ידי שבעה חברי הוועדה מהקואליציה ומהאופוזיציה. משמעותה היא ששרת המשפטים איילת שקד תגיש הצעת חוק ממשלתית ליו"ר הכנסת בנושא, והכנסת תצביע על החוק בשלושת השבועות שנותרו עד לבחירות.

בהחלטה קודמת שקיבלה ועדת הפנים בדצמבר האחרון, החליטה הוועדה על אישור סעיף בחוק המקנה לשר הביטחון סמכות לבחון שוב את פינוי השדה הצבאי. שר הביטחון אכן פנה לגורמים שעמם הוא אמור להתייעץ – מנכ"לי משרד הביטחון והאוצר וכן היועמ"ש, על מנת לקבל החלטה. נציג משרד הביטחון התחייב בדיון היום, בשם מנכ"ל המשרד שחוות דעתו המקצועית תוגש תוך חודש ימים.

צילום: עופר וקנין

"לא צריך לחכות שייפול טיל על בית מגורים כדי להבין שאנחנו במצב ביטחוני רגיש", אמר יו"ר הוועדה ח"כ קיש, "מדינת ישראל זקוקה לכל הנכסים האסטרטגיים העומדים לרשותה ואין מקום ליועמ"ש להתערב בנושא ביטחוני רגיש וקריטי כמו פינוי שדה דב הצבאי".

גם ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) שנכח בדיון טען כי "סגירת השדה תפגע בביטחון המדינה בשביל קופונים לאוצר. כרגע יש אי ודאות פוליטית, לא יודעים מי יהיו שרי הביטחון והאוצר. חייבים לחכות עם ההחלטה לממשלה חדשה". ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני): "לא היה נושא כל כך מוסכם בין הקואליציה לאופוזיציה כמו ההתנגדות לסגירת שדה דב. מדובר באחריות של מדינה לגורל הפריפריה. עד כדי כך התבלבלנו, שבשביל כמה אלפי דירות מוכנים לסכן שלומם של אזרחים?".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בתוך כך, כבר בשבוע שעבר פנו מנהלי הגוש הגדול – המייצגים את בעלי הקרקעות בשטחי שדה דב ואלו המנסים לקדם בשטחו תוכניות בנייה, שיאפשרו להם לממש את זכויותיהם על הקרקע - אל היועץ המשפטי לכנסת, במטרה למנוע את דיון הוועדה. אלו טענו כי כינוס הוועדה והחלטותיה נגועים בשיקולים פוליטיים לקראת הבחירות לכנסת, שאינם מקצועיים בהשוואה להחלטות שיפוטיות שהתקבלו כבר בעבר וחייבו את סגירת השדה האזרחי בכפוף לסגירת השדה הצבאי. במכתבם כתבו בעלי הקרקעות כי "הדיון הוא ניסיון להשתמש בדיוני ועדות הכנסת כאמצעי לקושש קולות ולרצות קהלי מצביעים פוטנציאליים, וזאת אין לאשר".

תגובת המנהלים מטעם בית המשפט לניהול הגוש הגדול: "ההחלטה על פינוי השדה התקבלה כבר לפני כעשור, וקיבלה תוקף בהחלטות בג"ץ וממשלה ובעשרות רבות של דיונים מקצועיים לאורך השנים, לרבות של גורמי הביטחון המוסמכים בנושא. צר לנו כי העיתוי הנוכחי, טרם הבחירות, מביא לניסיון נוסף לדחיית פינוי השדה, בשם טיעונים שכבר נידונו בעבר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker