קיש מחריף את המלחמה בסגירת שדה דב - ופותח חזית מול מנדלבליט

ועדת הפנים שבראשות ח"כ יואב קיש תתכנס בשבוע הבא לישיבה מקצועית בנושא סגירת השדה בהשתתפות נציגי משרד הביטחון ■ זאת, למורת רוחו של היועץ המשפטי לממשלה, שהמליץ לנתניהו לא לדון בסוגיה סמוך למועד הבחירות ■ בעלי הקרקעות: "מדיף ריח חריף של פוליטיקה וניסיון לרצות מצביעים"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שדה דב
שדה דב צילום: עופר וקנין

יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, ח"כ יואב קיש, זימן אתמול את נציגי משרד הביטחון שבראשו עומד ראש הממשלה בנימין נתניהו, לצד נציגי משרדי האוצר והתחבורה, מינהל התכנון, רשות מקרקעי ישראל, רשות שדות התעופה, עיריות תל אביב יפו ואילת ודוברים נוספים, לדיון נוסף בנושא סגירת שדה התעופה שדה דב.

הדיון צפוי להיערך ביום שני הקרוב, על אף חוות דעת שנתן היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לפני כשבועיים, במענה לפנייה של נתניהו - ובה קבע מנדלבליט כי שר הביטחון נתניהו צריך להימנע מלעסוק בסוגיית שדה דב טרום הבחירות. בהמלצתו כתב מנדלבליט כי "נוכח רגישות העניין, ובשים לב להימצאותנו בתקופת בחירות, לא ניתן לקבל החלטה חדשה בעניין מועד סגירת שדה דב בימים אלה".

מנדלבליט כתב את הדברים בעקבות החלטת ועדת הפנים של הכנסת מלפני חודשים ספורים, למנות את נתניהו כבעל סמכות בלעדית לבחון מחדש את ההחלטה על סגירת השדה. ההחלטה על הסגירה עוגנה בתיקון חוק על ידי שר האוצר משה כחלון ב-2018, ולפיה השדה ייסגר לצמיתות ביולי 2019.

ח"כ יואב קיש
ח"כ יואב קישצילום: עופר וקנין

בשבוע שעבר ח"כ קיש קרא תיגר על החלטת מנדלבליט, ופנה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה שישקול מחדש את הנחייתו לראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו, שלפיה אין לקבל החלטה לפני הבחירות בנוגע לסגירתו המתוכננת של שדה דב ביולי הקרוב. קיש טוען כי אין מניעה להאריך את הפעילות הצבאית בשדה התעופה עד ל-30 בספטמבר, מתוך הנחה שבתקופה זו יוכל שר הביטחון הבא לבחון את הנושא ולהכריע מחדש בעניין סוגיית סגירת שדה דב.

נושא הדיון שייערך בשבוע הבא, ושאליו הוזמנו נציגי הגופים השונים, הוא "משמעות מכתב היועץ המשפטי לממשלה לשר הביטחון בהקשר שדה דב, והשלכותיו על החקיקה בנושא". לפי ההערכות, ח"כ קיש מתכוון לפעול בכדי שפעילות שדה דב תוארך מתוקף החלטה הוועדה ובתמיכת המשרדים הנוכחים, כדי ששר הביטחון החדש יוכל להכריע בנושא לאחר הבחירות - ובלי שהשדה ייסגר לפעילות במועד המתוכנן, יולי 2019, ואז יהיה קשה לשנות את ההחלטה או לסגת ממנה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בעקבות זימון הדיון פנו הבוקר המנהלים של הגוש הגדול, המייצגים את בעלי הקרקעות הפרטיות בשטח שדה דב וסביבתו - המעוניינים בסגירת השדה לטובת מימוש זכויותיהם על הקרקע - אל יו"ר ועדת הבחירות ואל היועץ המשפטי לכנסת, בבקשה דחופה לביטול הדיון ולאסור על קיומו בקרבת מועד הבחירות. עם זאת יש לציין כי ועדת ההסכמות, האמונה על אישור התכנסויות ועדות הכנסת בתקופת הבחירות, אישרה את הישיבה, כך לפי גורמים מקצועיים בכנסת.

במכתב כתבו מנהלי הגוש כי "כינוס ישיבת ועדה בסמוך למועד הבחירות מדיף ריח חריף של ניסיון להשתמש בדיוני ועדות הכנסת כאמצעי לקושש קולות ולרצות קהלי מצביעים פוטנציאליים, וזאת אין לאשר". המנהלים מבקשים להורות על ביטול הדיון ולאסור על נצידי משרדי הממשלה ועובדי הכנסת להשתתף בו.

התייחסות ועדת הבחירות והיועץ המשפטי לכנסת טרם התקבלה, אולם נראה כי בתחילת השבוע הבא ניכונים הצדדים לקרב נוסף במערכה על סגירת שדה דב. בתוך כך ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי, מוסיף לשבות רעב על רקע ההחלטה לסגור את השדה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker