מחירי הדירות יעלו? ירידה דרמטית בהתחלות הבנייה - הממשלה החמיצה את היעד

הלמ"ס: התחלות הבנייה צנחו ב-10.4% ב-2018 ■ הירידה החדה ביותר - באזור חיפה, לעומת תנופת בנייה ביהודה ושומרון ■ הנתונים חושפים גם מספר נמוך של דירות שבנייתן הסתיימה ■ בעקבות הירידה צפויה החרפה במחסור בדירות חדשות, שתגרור עליות מחירים

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בנייה בנתניה
בנייה בנתניהצילום: ניר קידר

התחלות הבנייה צנחו ב-10.4% ב-2018 - כך מפרסמת היום (ד') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס). בשנה שעברה התחילו בישראל לבנות 47,430 דירות בלבד, בהשוואה ל-52,930 דירות ב-2017. הנתונים מצביעים גם על מספר נמוך של דירות שבנייתן הסתיימה - 49,970, בדומה למספר הדירות שנבנו ב-2017. 

על פי התוכניות שפירסמה הממשלה, מספר התחלות הבנייה בשנה שעברה היה אמור דווקא לעלות ל-60 אלף. כלומר, לפי הבנייה בפועל, הממשלה החמיצה ב-31% את יעדיה בתחום הבנייה.

משמעות נתונים אלה היא שתיתכן החרפה במחסור בדירות חדשות בשוק הדיור, שתגרור התחדשות של עליות המחירים. עם זאת, הנתונים אינם חד-משמעיים.

מספר התחלות הבנייה ברבעון

במחצית השנייה של השנה חלה התאוששות בקצב התחלות הבנייה, והוא עלה על תחזיות הממשלה. באוקטובר-דצמבר הסתכם מספר התחלות הבנייה ב-13,838 - עלייה של 4% לעומת הרבעון הקודם, ושיפור של 10% לעומת הרבעון המקביל ב-2017. 

מה שמיתן את נתוני הירידה בהתחלות הבנייה הוא תנופה מרשימה בשטחים. בניגוד למגמה בתחומי הקו הירוק, זינק מספר התחלות הבנייה ביהודה ושומרון ב-21.5%. בירושלים עלה מספר התחלות הבנייה ב-2.9%. 

עבודות בנייה במודיעין עילית
עבודות בנייה במודיעין עיליתצילום: Oded Balilty/אי־פי
מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בניתוח מחוזי ניכרת התאוששות במרבית אזורי הביקוש, למרות הירידה בהתחלות הבנייה באזורים הנחשבים למוקדי הביקוש העיקריים כמו תל אביב, חיפה, רעננה ובני ברק. המנוע העיקרי של התחלות הבנייה הוא תוכניות מחיר למשתכן, המבוססות על מכירה מסובסדת של קרקעות רשות המקרקעין, שאין לה כמעט עתודות קרקע בלב אזורי הביקוש. מה שאמור לחפות אל המחסור בקרקעות הוא תוכניות ההתחדשות העירונית, שמתקשות להמריא נוכח כשלים תכנוניים וחוסר תיאום בין הרשויות.

המחוז שבו היתה הירידה החדה ביותר הוא חיפה - שבו צנח מספר התחלות הבנייה ב-37%. הירידה מוסברת בחלקה בתנופת בנייה חריגה שהיתה בחיפה ב-2017. ירידה חריפה של 20.4% נרשמה בתל אביב. לעומת זאת, נרשם גידול חד ביישובים שסבלו ב-2017 ממספר התחלות בנייה נמוך במיוחד. בטירת הכרמל גדל מספר התחלות הבנייה פי ארבעה - מ-300 ל-1,200. בנהריה גדל המספר פי שלושה. באשדוד - שבה התחילו לבנות 300 דירות בלבד ב-2017 - זינק המספר פי 2.5. בחולון ובראש העין הוכפלו מספר התחלות הבנייה.

מנכ"ל התאחדות בוני הארץ, אמנון מרחב, אמר בתגובה לנתונים: "הירידה הדרמטית בהתחלות הבנייה היא המשך מגמה ארוכה של ירידות בתחום זה, ובשורה רעה לציבור שזקוק לפתרונות דיור בישראל. על הממשלה הבאה חלה חובה להפסיק להתעלם מכך שנפער פער ענק בין מספר הדירות הנבנות במשק למספר משקי הבית שנוצרים כאן. מדובר לפי הערכות ב-165 אלף דירות חסרות. מחסור זה גדל בכל שנה בכ-20%. חוקי הכלכלה פשוטים – כמוצר נמצא בחסר כל כך ברור, התוצאה תהיה זינוק במחירי הדירות. המשימה המרכזית של הממשלה הבאה היא פתיחת מלאה הזרמה מיידית של קרקע מתוכננת לבנייה בהיקף של 100 אלף יחידות דיור בשנה וטיפול עומק ברגולציה וביורוקרטיה שייצרו כאן כאוס תכנוני".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker