המאבק על שדה דב מגיע לשיא: אילת תושבת, ראש העיר מאיים בשביתת רעב

ראשי העיר של אילת ותל אביב-יפו מתנגדים לסגירת השדה ■ אתמול הנחה היועמ"ש את נתניהו לא לקבל החלטה בנושא בתקופת הבחירות ■ המנהלים מטעם בית המשפט לניהול שטח הגוש הגדול: "זה קמפיין פוליטי בתקופת בחירות, המונע משיקולים צרים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שדה דב

המאבק על שדה דב יגיע היום (ג') לשיא: על רקע הכוונה לסגור את שדה התעופה ב-1 ביולי, בכפוף להחלטות ממשלה קודמות, חוות דעת ופניות לבג"ץ, החליטה עיריית אילת להסלים את המאבק ולסגור את העיר משעות הבוקר עד שעות הצהריים. עיריית אילת מתנגדת לסגירת השדה משום שהיא רואה בו עורק תנועה מרכזי של תושבי אילת למרכז, ושל תיירים מהמרכז והצפון לאילת. לטענתה, סגירתו ללא חלופה מתאימה תפגע בתושבי אילת ובתיירות לעיר.

המשמעות של סגירת העיר היא השבתת נמלי הים והאוויר, המוסדות העירוניים, מעברי הגבול ומוסדות החינוך הפועלים בעיר, למעט גני הילדים והחינוך המיוחד. ב-8:00 בבוקר ייפתחו הלימודים בשיעורי מחנך סביב המאבק וב-11:00 הם יופסקו, והתלמידים יצעדו במרוכז ובליווי צוותי המורים לאורך שדרות התמרים עד למקום ההפגנה בחזית שדה התעופה בעיר. הורים לתלמידי בתי הספר היסודיים יתבקשו לקחת את ילדיהם מבתי הספר ולהצטרף להפגנה. כמו כן יסגרו מעברי הגבול ושדה התעופה, האוטובוסים של אגד לא יעבדו, בית החולים יעבוד במתכונת שבת, עובדי העירייה ומשרדי הממשלה לא יעבדו, ועוד.

ראש העיר אילת, מאיר יצחק-הלוי, הודיע כי יפתח בשביתת רעב ביום חמישי הקרוב אם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לא ישנה את עמדותיו בנושא ויכריז על הארכת הפעילות של שדה דב לפחות עד יולי 2020.

ההכרעה לגבי עתידו הקרוב של שדה דב נמצאת בימים אלו בידיו של ראש הממשלה נתניהו, בתפקידו כשר הביטחון. עם זאת, אתמול הנחה אותו היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לא לקבל כל החלטה לגבי שינוי מועד הפינוי של שדה דב. "נוכח רגישות העניין, ובשים לב להימצאותנו בתקופת בחירות, לא ניתן לקבל החלטה חדשה בימים אלה", כתב מנדלבליט בחוות הדעת שביקש נתניהו בנושא. 

גם ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי, התגייס למאבקה של אילת ואמר בשבוע שעבר כי "סגירת שדה התעופה שדה דב היא טיפשות גדולה שלא נראתה כמותה בישראל הרבה זמן, והיא בניגוד לכל מה שקורה בענף התעופה בעולם. זה לא עניין של תל אביב או אילת, רק בישראל סוגרים שדות תעופה - בעוד שביתר העולם פותחים חדשים, כהכרח לערי המטרופולין. ההחלטה על סגירת השדה היא סימפטום לכך שלא נעשו אף פעם תהליכי תכנון סטטוטורי ארוך טווח לתעופה, וגם מה שכבר עושים - נעשה באיחור ותחת אילוצים. במדינת ישראל לא מתכננים מראש שום דבר, ואז מגיעים להחלטות אומללות".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לדברי חולדאי, "מה שמכריע את הכף הוא הפחד של משרד האוצר שלא ימצא מקור תקציבי לפיצוי בעלי הזכויות על הקרקע ולמימון מעבר בסיסי צה"ל לדרום".

ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי. הודיע שישבות רעב אם לא תשונה ההחלטה לסגור את שדה דבצילום: עופר וקנין

חולדאי פירסם לפני כמה חודשים תוכנית לקרקעות שדה דב שיאפשרו הן את מימוש זכויות הבנייה של בעלי הקרקעות והן אתת הפעלת השדה בו-זמנית, ובניגוד לתכנית סטטוטורית אחרת שקידמה עיריית תל אביב יחד עם רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) וצוות תכנון עירוניים במשך ארבע השנים האחרונות. בדבריו בשבוע שעבר הציג בראשונה אפשרות לפיה יהיה ניתן לקדם את התוכנית של רמ"י, אולם להתחיל מהקמת התשתיות ובנייה בחלק המזרחי בלבד - מה שיאפשר לשדה דב להמשיך לפעול עוד כמה שנים, עד שימצא מענה מתאים לתושבי אילת ולתחבורה פנים-ארצית.

לדברי חולדאי, "אפשר לבנות בשדה דב כ-6,000 דירות וגם להפעיל את שדה התעופה, זה לצד זה. גם אם ניקח את התוכנית שקידם מינהל התכנון ברמ"י ב-4 השנים האחרונות, נראה שניתן להתחיל ליישם אותה ממזרח ובזמן הזה להמשיך להפעיל את שדה התעופה לעשר שנים נוספות. בזמן הזה תוכל להימצא חלופה ראויה ומתוכננת.  צריך לעצור את היצר לכסף מהקרקע של שדה דב היום, כדי לתכנן באופן ראוי תוכנית אסטרטגית לתעופה למען המחר".

חולדאי, יצחק-הלוי וכמה חברי כנסת, בהם בצלאל סמוטריץ (הבית היהודי), מיקי לוי (יש עתיד), איילת נחמיאס-ורבין (העבודה), איתן ברושי (העבודה) ועודד פורר (ישראל ביתנו) פועלים להשארת שדה דב פותח, כאשר אחת הטענות היא שנתב"ג הצפוף לא יצליח לשאת את הפעילות התעופתית הפנים-ארצית מטרמינל 1 מבלי שתיפגע קיבולת הנוסעים ומבלי שיאלץ להפחית את מספר טיסות הלואו-קוסט הפועלות כיום מטרמינל 1. ברשות שדות התעופה (רש"ת) דוחים את הטענות, טוענים כי בנתב"ג ערוכים להפעלת הטיסות הפנים-ארציות - וכי להן ינתן תיעדוף על פני טיסות לואו-קוסט אם יהיה בכך צורך.

המנהלים מטעם בית המשפט לניהול שטח הגוש הגדול מסרו בתגובה לדברים כי "מדובר בקמפיין פוליטי בתקופת בחירות, המונע משיקולים צרים ואינטרסנטיים, ונועד להפעיל לחץ. פינוי השדה נקבע בהוראת בית המשפט כבר לפני כעשור ומאז קיבל תוקף בהחלטות ממשלה ואת אישור כל הגורמים המוסמכים, שנערכו בהתאם. כל דחייה בפינוי תגרום נזק של מיליארדי שקלים לתקציב המדינה ותגרום לעצירה משמעותית של פיתוח הנגב וגוש דן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker