מנדלבליט הורה לנתניהו לא להתערב בסגירת שדה דב: "בעלי אינטרסים מפעילים לחץ"

היועמ"ש הנחה לא לקבל החלטה הנוגעת לפינוי שדה התעופה "נוכח רגישות העניין ובשים לב להימצאותנו בתקופת בחירות" ■ ראש עיריית אילת, ראש עיריית תל אביב וחברת ארקיע צפויות ללחוץ על חברי כנסת - במטרה שימנעו את סגירת שדה התעופה

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנדלבליט ונתניהו, ב-2016
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הנחה את ראש הממשלה ושר הביטחון, בנימין נתניהו, שלא לקבל כל החלטה לגבי שינוי מועד הפינוי של שדה דב. "נוכח רגישות העניין, ובשים לב להימצאותנו בתקופת בחירות, לא ניתן לקבל החלטה חדשה בימים אלה", כתב מנדלבליט בחוות הדעת שביקש נתניהו בנושא. זאת לאחר שוועדת הפנים של הכנסת בראשות ח"כ יואב קיש מינתה את נתניהו לפני חודשים ספורים כבר סמכות בלעדי לבחון מחדש את ההחלטה על סגירת השדה, שעוגנה בתיקון חוק על ידי שר האוצר משה כחלון בשלהי 2018.

נכון להיום, מועד פינוי שדה התעופה מיועד לחודש יולי 2019, כשלושה חודשים אחרי מועד הבחירות. ראשי הערים אילת ותל אביב, מאיר יצחק הלוי ורון חולדאי, פועלים בשבועות האחרונים ביתר שאת כדי למנוע את סגירת השדה.

במאבקם תומכת גם חברת התעופה ארקיע, שמבקשת להמשיך ולהפעיל טיסות פנים משדה דב לאילת ובחזרה, קו המהווה חלק מפעילותה השוטפת ונתח מהכנסותיה. בעמדת ראשי הערים תומכים גם מספר חברי כנסת ובהם ח"כ בצלאל סמוטריץ. אלה טוענים כי סגירת השדה תהווה מכת מוות לתושבי אילת ולתיירות בה, המהווה מקור הכנסה משמעותי.

עם זאת במשרד האוצר מנסים למנוע דיון נוסף בסגירת השדה. התקבולים למדינה מהקרקעות שיתפנו לאחר סגירת שדה דב צפויים להגיע למיליארדים, שיתקבלו ממכירה ליזמים והקמת שכונה חדשה בהיקף של כ-12 אלף יחידות דיור – וכך ייווצר מימון ומקור תקציבי למעבר מחנות צה"ל לדרום. בנוסף, אם הקרקעות לא יפונו, ובכפוף להחלטות שהתקבלו בבג"ץ בשנים קודמות, בעלי הקרקעות הפרטיים שרכשו בעשורים האחרונים קרקעות בקרבת שדה דב, יוכלו לתבוע את המדינה בגין הפקעות הקרקע בניגוד לחוק, ולדרוש מיליארדים נוספים. האוצר חושש מכך ומנסה למנוע את המהלך.

"ענייננו בסוגיה מורכבת מאד... אשר באים בה לידי ביטוי אינטרסים שונים ואף מנוגדים, כאשר בעלי האינטרסים מפעילים לחץ רב לקבלת עמדתם, ובכלל זה לחץ פוליטי", כתב מנדלבליט. כך למשל הקמפיין של ראש עיריית אילת נושא את הסיסמה "נתניהו והליכוד מנתקים את אילת".  

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
שדה דבצילום: עופר וקנין

בחוות הדעת כתב היועץ המשפטי לממשלה לנתניהו כי הוא סבור שעניינים שאין בהם דחיפות או שיהיה בהם בכדי להקשות על מימוש המדיניות של הממשלה החדשה - לא ידונו ויוכרעו כחודש לפני הבחירות לכנסת. בדבריו הבהיר כי המלצתו נשענת על החקיקה שמנסה למנוע החלטות שלטוניות, שבהן עלול להעשות שימוש לרעה בכוח השלטוני ובמשאבי המדינה לתעמולה או לצרכים פוליטיים במערכת הבחירות.

החלטתו של מנדלבליט צפויה לגרום לראש עיריית אילת, ראש עיריית תל אביב וחברת ארקיע לנסות ולהפעיל מנועי לחץ על חברי כנסת ובעלי עמדות מפתח פוטנציאליים בכנסת הבאה, במטרה לגרום לכך שהפעלת שדה דב תהיה חלק מההסכמים הקואלציוניים ומההסדרים אליהם ינסו להגיע בזמן הרכבת הממשלה. כך למשל ח"כ סמוטריץ אמר ל-TheMarker כי ישקול להכניס סעיף זה כתנאי להצטרפותו לממשלה. מרגע הרכבת הממשלה יוותרו לבעלי העניין רק כחודשים וחצי לנסות ולהניע את הממשלה מהחלטתה הקודמת ולהצדיק את קיום השדה, כאשר בתוך כך פקידי האוצר ינסו לעשות ככל שביכולתם כדי שלא לשנות את ההחלטה. אם זו תשתנה, שר האוצר שיכנס לתפקידו יאלץ להתמודד עם גרעון מובנה של מיליארדי שקלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker