על רקע המאבק בתאונות בענף הבנייה: תקנות חדשות לצמצום זיופי רישיונות של מנופאים

מפעילי מנופים ומנהלי העבודה באתרי הבנייה יחויבו בהצגת רישיון קשיח עם תמונה, נוסף על הצלבת ואימות של פרטי התעודה מול מינהל הבטיחות ■ הסיבה: אחד מכל חמישה מנופים מופעל ללא רישיון

עדי כהן
עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנוף עגורן שעומד ליפול
עדי כהן
עדי כהן

משרד העבודה והרווחה יוצא בתקנות הזדהות חדשות לנושאי רישיון להפעלת מנוף, כדי לצמצם את תופעת הזיופים הרווחת בענף הבנייה, במטרה למנוע הפעלת מכונות כבדות ללא הכשרה. מעתה, יחויבו מפעילי מנופים ומנהלי העבודה באתרי בנייה בהצגת רישיון קשיח נושא תמונה, ולא תותר הפעלתם אלא בהזדהות על ידי רישיון נהיגה, או לחלופין - באמצעות תעודה קשיחה שינפיק מינהל הבטיחות בזרוע העבודה.

מפרסום "הארץ" מדצמבר 2018 עולה כי משרד התחבורה הכין תבנית לרישיון מגנטי למנופאים עוד ב-2013 - ואולם הנפקתם מעולם לא קודמה. על פי הערכות ארגון מפעילי עגורני צריח, אחד מכל חמישה מנופים מופעל כיום על ידי אדם ללא רישיון. היקף התאונות בענף הבנייה בישראל הוא יותר מכפול מהממוצע באיחוד האירופי, וב-2018 לבדה, 31 פועלים מתו באתרי בנייה ברחבי הארץ.

לאחר כניסת הוראת משרד העבודה והרווחה לתוקף ב-15 ביוני 2019 - הפעלה של עגורן צריח או נייד ללא הזדהות על ידי רישיון נהיגה או תעודה קשיחה תוכל להיחשב כעבירה על חוקי ותקנות הבטיחות בעבודה, ותביא להטלת צו בטיחות שיאסור על המשך השימוש בעגורן באתר הבנייה ובחינת נקיטת הליכים מינהליים או פליליים נוספים.

עד מועד כניסת ההוראה לתוקף, יחל מינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית בתהליך קליטתם של המנופאים אל מאגרי המידע שלו, תוך הנפקת תעודות קשיחות למנופאים מוסמכים שאינם בעלי רישיון נהיגה, שבהן הוטמעו אמצעי הגנה המקשים על זיופם. במקביל, יעשה המשרד שימוש בסמכותו על פי פקודת הבטיחות בעבודה, המחייבת הזדהות עגורנאי מוסמך באתר בנייה באמצעות רישיון נהיגה או התעודה הקשיחה שינפיק המשרד.

שר העבודה והרווחה, חיים כץצילום: מרק ישראל סלם

לדברי שר העבודה והרווחה, חיים כץ: "אחרי שנים של אי הסדרה ברישוי של המנופאים, ולאחר שהתעקשתי לקבל את הנושא לתחום אחריותי, השלמנו את ההליכים הביורוקרטיים הנדרשים ובכוונתנו לשים סוף לשוק זיופי הרשיונות. מדובר בצעד שיגביר את הבטיחות באתרי הבנייה והוא דורש את שיתוף הפעולה המלא של הקבלנים. חשיבות ההקפדה על התקנה ברורה מאליה ואני מקווה שלא ניאלץ לסגור אתרים בשל הפרות בנושא".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker