הדר חורש
הדר חורש

ועדת הפטורים של רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) זימנה דיון בעסקת הדולפינריום, בהשתתפות היזמים וההמתנגדים לעסקה. במסגרת העסקה הוקצה ליזמים, חברת "שער לישראל", שטח בן 12 דונמים המיועד למלונאות על חוף תל אביב, בתמורה לפינוי מתחם הדולפינריום ששטחו 18 דונם.

העסקה אושרה לפני 15 שנים ועוררה ביקורת ציבורית נרחבת, בנימוק ששווי הקרקע שנמסר ליזמים גבוה עשרות מונים משווי הקרקע שעליה ויתרו. שטח הקרקע החלופית אמנם גדול יותר, אבל זכויות הבנייה עליו נרחבות מאוד, בעוד שהקרקע שעליה ויתרו היזמים אינה מאפשרת בנייה, למעט מבנה מסחרי קטן, בשל היותה נושקת לחוף הים.

הקרקע שאמורים היזמים לקבל עתיד להפוך למתחם מלונאות, מגורים ומסחר בשטח בנוי של יותר מ-50 אלף מטרים רבועים, ושוויה על פי הערכת שמאי כ-950 מיליון שקלים. הרווח לאחר מס הצפוי ליזמים קטן יותר מההפרש בין הסכומים, שכן יותר מ-80% מההפרש צפוי לעבור למדינה כמס השבחה. זהות היזמים העומדים מאחורי חברת "שער הים" אינה ידועה, שכן מרבית המניות שלה מוחזקות בנאמנויות. 

האם יישמר האינטרס הציבורי? מתחם הדולפינריום צילום: דודו בכר

העסקה אושרה על ידי רשות מקרקעי ישראל, וזו אמורה להקצות את הקרקע החדשה ליזמים בפטור ממכרז.

עיריית תל אביב מתכוונת לשמר את הקרקע שתקבל כתוצאה מהעסקה כשטח ציבורי פתוח לרווחת הציבור. בעקבות עתירה לבג"ץ מטעם התנועה לאיכות השלטון, החליטה השופטת דפנה ברק-ארז שלא לבטל את העסקה, למרות פגמים רבים שנמצאו בהליך, אולם היא הורתה על דיון מחדש בעסקה בוועדת הרשות לפטור ממכרזים, לאחר שהרשות אישרה את העסקה שלא כנדרש, וללא דיון בוועדה. הוועדה מורכבת משני עובדי רמ"י ושני חברים במועצת הרשות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בתחילת החודש ערכה הוועדה דיון ראשון בהצעה אולם עד כה טרם התקבלה החלטה. לאחרונה שלחה הוועדה זימון לנציגי היזמים, עיריית תל אביב והתנועה לאיכות השלטון, על מנת לשמוע את השגותיהם על העסקה. הדיון צפוי להתקיים ביום שני בשבוע הבא ובמהלכו אמורה הוועדה לדון בבקשה שהגישו היזמים לפטור ממכרז. תוכן הבקשה ונימוקיה לא פורסמו על ידי הרשות, וגורמים המקורבים לפרשה מעריכים שרמ"י החליטה לפעול ככל יכולתה כדי למנוע התחדשות הדיון הציבורי בפרשה.

בתנועה לאיכות השלטון מעריכים שלמרות עצמאות ועדת הפטורים, היא תידרש לאשר את העסקה, אולם היא רשאית לצמצם את היקפה, להקטין את זכויות הקרקע שיימסרו ליזם - ובכך להקטין את הנזק הציבורי שנגרם לציבור. 

עו"ד נילי אבן חן, סמנכ"לית מחקר וכלכלה בתנועה אמרה בתגובה: "העובדה שוועדת הפטור מזמנת את נציגי התנועה להשמיע בפניה את טענותינו, מעוררת תקווה שגם בוועדה מבינים שיש דברים שהם קו אדום שאסור לחצות אותו. אנו מקווים שגם הוועדה וגם שר האוצר משה כחלון האמור לאשר את העסקה, יראו לציבור שיש מי ששומר על החוק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker