אושר: קבלנים שנתקעו עם דירות במחיר למשתכן - יוכלו להשכירן בשוק החופשי

בהחלטת הוועדה לתכנון ופיתוח נקבע כי הרוכשים העתידיים של דירות אלה לא ייפגעו מתקופת ההשכרה, ומדד תשומות הבנייה יוקפא למועד מתן טופס 4 ■ מנגד, הצעד בעייתי: הקבלנים עלולים להיתקל בעלות כפולה - הן בשיווק הדירה בשוק החופשי והן במסגרת תפעול הדירה שתשמש להשכרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתר בנייה
אתר בנייהצילום: אילן אסייג

האם בעיית הדירות שלא נמכרות בפרויקטים של מחיר למשתכן, תיפתר על ידי שוק השכירות? הוועדה לתכנון ופיתוח אישרה את יוזמת משרד הבינוי והשיכון לאפשר לקבלנים שנותרו עם דירות בפרויקטים אלה, להשכירן בשוק החופשי. ההצעה אושרה לפני כחודשיים במועצת רמ"י והבוקר (א') קיבלה תוקף. בהחלטת הוועדה נקבע בין השאר כי הרוכשים העתידיים של דירות אלה, לא ייפגעו מתקופת ההשכרה, ומדד תשומות הבנייה יוקפא למועד מתן טופס 4, עבור כלל הדירות שאושרו להשכרה.

על פי ההחלטה, בפרויקטים של מחיר למשתכן שבהם עברה שנה מיום ההגרלה הראשונה ולאחר שמוצו כלל הגרלות ההמשך, היזמים רשאים למכור את הדירות לזכאים בעלי אישור זכאות בתוקף, במכירה ללא הגרלה. במקרים שבהם גם לאחר מיצוי שלבים אלה, נותרות דירות שלא נמכרו, רשאי הקבלן להשכירן בהתאם לאישור משרד הבינוי והשיכון.

במסגרת ההחלטה, נקבעו כללים שלפיהם תותר אפשרות השכרת הדירות הנותרות. על דירות אלה להיות בשלבי בנייה מתקדמים ולאחר קבלת טופס 4, ורק לאחר השלמת מכירתן של לפחות 40% מהדירות בפרויקט ובתנאי שנותרו שש דירות לפחות שלא נמכרו. אישור ההשכרה יינתן לעד 50% מהדירות הנותרות בפרויקט. חוזה השכירות יהיה חוזה כללי שיאשר משרד הבינוי והשיכון. מדובר בצפי של כמה מאות דירות בחצי השנה הקרובה.

במשרד הבינוי והשיכון ציינו כי ההחלטה תאפשר ליזמים לממש הטבות מיסוי שהחוק מציע בתחום, בהתאם לפנייתם  למשרד הכלכלה במסגרת חוק עידוד השקעות הון.

מלאי הדירות הלא מכורות בתוכנית מתרכז כיום בדימונה, כרמיאל, קרית ביאליק וקרית מוצקין. יזמים קטנים שמחזיקים דירות בהיקפים מצומצמים ונאלצים לשלם בתקופה זו את דמי הארנונה, דמי ועד בית וכן מיסוי בעבור הדירות שהם מחזיקים ברשותם, ככל הנראה יפנו לנתיב זה וינסו להשכיר חלק מהדירות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מהלך זה מצטרף למהלכים נוספים שמבצעת המדינה כדי להקל על קבלני מחיר למשתכן שנתקעו עם הדירות, בהם רכישת חלק מהדירות שימשו את המדינה לדיור ציבורי.

ח"כ יפעת שאשא ביטון
ח"כ יפעת שאשא ביטוןצילום: גיל אליהו

פתרון חלקי

מדובר בצעד בעייתי שנותן מענה חלקי מאוד עבור הקבלנים התקועים עם דירות לא מכורות, וכן עבור מי שצפוי לחתום על חוזי שכירות במסגרת הזו. עבור הקבלנים שנכנסו לתוכנית מחיר למשתכן אפשרות ההשכרה תחייב עלות נוספת, שכן הם יידרשו לנהל את משאב הדירות ולהקים לשם כך פונקציה בארגון שתעסוק בגביית תשלומי השכירות ובטיפול שוטף באחזקת הדירה - מה שדורש מהם כוח אדם והשקעה כספית נוספת.

כך, קבלנים שנכנסו לתוכנית והאמינו שדווקא תיחסך מהם הקצאת המשאבים ועלות השיווק של הדירה - עכשיו ייתקלו בעלות כפולה: הן בשיווק הדירה בשוק החופשי (שכן לא נמצא לא רוכש במסגרת ההגרלות שהתקיימו), והן במסגרת תפעול הדירה שתשמש להשכרה - פונקציה שיזמים וקבלנים לא נוהגים לעסוק בה.

גם עבור השוכרים המצב יכול להיות בעייתי, שכן במקרים רבים היזם יעדיף את מכירת הדירה על פני השכרתה, ולכן במידה וישקיע בקמפיין לשיווק הדירות וימצא מספר רוכשים רב - הם יהיו עדיפים על השוכר. כך יכול השוכר להיקלע למצב של החלפת בעלים או בקשה שיסיים את השכירות מוקדם מהצפוי לטובת מימוש עסקת המכירה.

שרת הבינוי והשיכון, ד"ר יפעת שאשא ביטון (כולנו) אמרה: "ההצעה שעברה מהווה ערך מוסף עבור הזכאים ועבור היזמים גם יחד. מחיר למשתכן ממשיכה להתעדכן כל העת ולהתאים למציאות המשתנה, לטובת הזוגות הצעירים והצלחת הפרויקטים השונים בכל רחבי הארץ. משרד הבינוי והשיכון מביא לידי ביטוי בהצעה זו את ההסתכלות השלמה על התוכנית כפתרון ממשי למשבר הדיור בישראל על שלל היבטיו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker