מכה ליזמי כיכר אתרים: בוטלה ההחלטה להקים שני מגדלים בני 40 קומות

בדיון של הוועדה לשמירה על הסביבה החופית ספגה עיריית תל אביב ביקורת מראש מינהל התכנון דלית זילבר, והוחלט להגביל את התכנון במתחם כיכר אתרים לעד 25 קומות ■ "קו החוף של תל אביב הוא משאב ציבורי - שחזר היום לידי הציבור"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כיכר אתרים בתל אביב
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

הוועדה לשמירה על הסביבה החופית (ולחוף) במינהל התכנון החליטה היום (ד') כי תבוטל התוכנית להקמת שני מגדלים בני 40 קומות בכיכר אתרים - וכי התכנון שיתאפשר יוגבל ל-25 קומות, כפי שהיה בתוכנית המתאר העירונית שקדמה לתוכנית המתאר החדשה, תא/5000.

ההחלטה המקורית שונתה לאחר שבית המשפט המחוזי בתל אביב דרש שהתוכנית להקמת מגדלים רבי קומות תוחזר לדיון בוולחוף. בתוכנית המתאר החדשה של עיריית תל אביב, אישרה העירייה בכיכר אתרים החרגה מהגבלת הגובה הקיימת בקו הבינוי הראשון של העיר; והתאפשרה בה בנייה חריגה בגובה של עד 40 קומות, כולל שימושים למגורים ולא רק למלונאות, כנהוג. שינוי מהותי זה בתוכנית תא/5000 לא אושר בוולחוף, שם נקבע כי גובה הבינוי במתחם יהיה עד 25 קומות, והשימוש היה מלונאי בלבד, כפי שנהוג לאורך כל קו החוף בתוכנית המתאר שאושרה.

"תוכנית בעלת השפעה ציבורית רחבת היקף, הכוללת שינוי נקודתי ומהותי ביחס לכלל החזית העירונית הראשונה אל החוף, ראוי שתקודם במסגרת הליך סטטוטורי מסודר, שייבחן תחילה על ידי הוועדה המקומית", אמרה דלית זילבר, ראש מינהל תכנון.

דלית זילברצילום: ניב קנטור

הוועדה קיימה שלושה דיונים שעל בסיסם היתה אמורה לקבל נתונים אודות גובה הבינוי ותוספת מלונאות, אולם עיריית תל אביב לא הציגה את הנתונים במלואם. במסגרת הדיונים, הוועדה שמעה באריכות את נציגי מועצת העיר, מהנדס העיר, יועמ"ש של הוועדה המקומית, באי כוח היזמים, חברי עמותת לא למגדלים בכיכר אתרים ומשתתפים נוספים.

עוד ביקשה הוועדה לברר מה היה השיקול בהחלטה על הגדלת זכויות הבנייה בקו החוף - תכנוני או כלכלי. בהתאם להחלטת החוקר מטעם מינהל התכנון, שאומצה על ידי הוועדה המחוזית, נראה כי השיקול הכלכלי היווה את המניע להצדקת הגבהת הבניינים, וזאת בהתבסס על חוות דעת כלכלית מטעם היזמים. עם זאת, במסגרת הדיון בוולחוף ציין מהנדס העיר, עודד גבולי, כי לטעמו הבסיס להעצמת הזכויות מקורו בנימוקים תכנוניים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

על אף שהוועדה החליטה לעצור את יזמי כיכר אתרים ואת העירייה מלקדם את הפרויקט, מדגישים במינהל התכנון שהוועדה איננה שוללת מראש בינוי מגדלים בהיקף גדול יותר מהקבוע במסגרת התוכנית המופקדת בתא/5000, אך העירייה תידרש להציג טיעונים תכנוניים ולשמור על האינטרס הציבורי כשהיא מקדמת בקשה שכזו.

זילבר דרשה מהוועדה המקומית לתכנון ובנייה בתל אביב להכין מסמך מדיניות לכלל המרחב החופי שעליו יתבסס התכנון המפורט. מסמך המדיניות החופי ייתן מענה לנושאים הבאים: הבטחת תועלת הציבור והנאתו מהסביבה החופית, שמירה על ערכי טבע ונוף, הבטחת מבטים מהעיר לחוף ולים, שמירה על צירים ירוקים ורציפות לאורך החוף, ומתן עדיפות לשימוש קרקע לטובת הציבור בדגש על תכנון החזית העירונית. מסמך המדיניות החופי הוא שיקבע את הוראות בינוי ועיצוב המרחב החופי תוך ראייה תכנונית רחבה של החיבור בין העיר לחוף - בין השדרה, הכיכר והמרינה, ועד לים.

ציפי ברנדצילום: תומר אפלבאום

ציפי ברנד, חברת מועצת עיריית תל אביב שנאבקה בהקמת המגדלים, מסרה עם ההודעה על ההחלטה כי "מדובר בניצחון גדול לתושבי תל אביב-יפו. לפני שנתיים, כשהתחלנו לנהל את המאבק, אמרו לנו שהמצב אבוד, וכשהסברתי שלא יכול להיות שיש מחיר לקו החוף - הייתי לבד. לשמחתי, יחד עם קבוצה של תושבים, הצלחנו לבלום את מכירת השטח הציבורי בכיכר ואת קידום התוכנית למגדלים שיהוו חומה בגישה לחוף, בניגוד לחוק התכנון.

"היה עדיף אילו הוולחוף היתה עוצרת כל תוכנית להקמת מגדלים על קו החוף, אולם אני מבינה את המגבלות הפוליטיות ומדובר בהחלטה מאוזנת. ראש העיר ובכירי העירייה ישכילו להקשיב לתושבים ולהקפיד על כללי מינהל תקין בכל הקשור לניהול השטחים הציבוריים. חוף הים של תל אביב הוא משאב לאומי, והיום מעמדו הציבורי קיבל חיזוק רציני".

מדובר באחד המאבקים שמסעירים את תושבי תל אביב ואת הארגונים הסביבתיים. תהליך מכירת שטח כיכר אתרים אף הגיע בשנה שעברה לדיון בבית המשפט העליון, לאחר ששופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, רחל ברקאי, טענה כי יש לבטל את עסקת המכירה של החניון במקום על ידי עיריית תל אביב לחברת JTLV - שעליה החליטה מועצת העיר ב-2017. העירייה, שהחזיקה 73% מהזכויות על השטחים בחניון, מכרה את חלקה בקרקע במסגרת הסכם פשרה שהושג עם מלון מרינה, שהחזיק ב-23% מהזכויות בחניון.

לאחר שנים של התדיינות, רכשה JTLV ב-2017 את חלקו של מלון מרינה בחניון, ובתהליך גישור בינה לבין העירייה רכשה החברה גם את זכויותיה של העירייה - בתהליך שאינו בגדר מכירה פומבית או התמחרות.

מעורכי הדין רמי פרגן, גל אראל וישי קרובי ממשרד פרגן פלס ושות', המייצגים את עמותת "לא למגדלים בכיכר אתרים", נמסר כי יזמי הפרויקט ועיריית תל אביב ספגו ביקורת קשה על האופן בו קודמה התוכנית. "בהחלטתה מימשה למעשה הולחו"ף את המטרה לשמה הוקמה, שהיא שמירה על החוף כמשאב ציבורי והבטחת ניצול של משאב זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker