עליות המחירים חוזרות? מלאי הדירות שבידי הקבלנים בירידה

נתונים שמפרסמת היום הלמ"ס חושפים כי מספר הדירות שנמכרו ברבעון האחרון של 2018 זינק ביותר מ-20% לעומת הרבעון הקודם ■ בהתחשב במלאי המצומצם שבידי הקבלנים והעלייה המסתמנת בביקוש - ייתכן שהמחירים צפויים לשוב לזנק

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנייה בנתניה
בנייה בנתניהצילום: ניר קידר
הדר חורש
הדר חורש

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) פירסמה היום (חמישי) נתונים המעידים על התאוששות בשוק הדיור, לאחר האטה שאירעה באמצע השנה שעברה. נתוני הלמ"ס מראים כי מספר הדירות שנמכרו ברבעון האחרון של 2018 הסתכם ב-6,140 - גידול של 20.7% לעומת הרבעון הקודם. בניכוי השפעות עונתיות, שיעור הגידול היה 15.9%.

לעומת זאת, ניכרה ירידה בפעילות בתחום הבתים בבנייה עצמית, על ידי אנשים פרטיים ועמותות. הפעילות בתחום זה עלתה אמנם ב-5.7%, אבל בניכוי השפעות עונתיות, כמו תקופות חגים ועונות השנה, מעריכים בלמ"ס כי היתה ירידה של 17.8% בתחום זה.  

נתון מעניין נוסף מצביע על ירידה במלאי הדירות למכירה שבידי הקבלנים. המלאי ירד ב-3% בהשוואה לסוף 2017, וב-1.5% לעומת סוף נובמבר. השינויים במלאי אינם גדולים אמנם, אבל הם עשויים להיות משמעותיים נוכח העלייה המסתמנת בביקוש. המלאי המצומצם, המספיק רק לארבעה חודשי מכירות בערך, עשוי לאפשר לקבלנים לחזור להעלות מחירים, לאחר ירידות המחירים הקלות שהיו במחצית השנייה של 2018. 

ירידה במספר הדירות המבוקשת

נתוני הלמ"ס מצטרפים לנתונים נוספים ועדויות של גורמים בשוק הדיור על שובם של הקונים. למרות ההתאוששות הניכרת לקראת סוף השנה, הסתיימה 2018 בירידה חדה בפעילות בענף ובמכירות, חרף הפעילות הנמרצת של משרד האוצר, שמטרתה להגדיל את הבנייה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תוכנית מחיר למשתכן הכניסה את הפעילים בענף להמתנה: רוכשים רבים דחו את קניית הדירה בשוק החופשי בתקווה לזכות בהגרלות, והיזמים צימצמו את פעילותם נוכח האי-ודאות והניסיון להתאים עצמם למצב החדש. גם מיזמי ההתחדשות העירונית גרמו לירידה בפעילות בשוק: דיירים רבים דוחים תוכניות להחלפת דירה בצפייה לאישור תוכנית התחדשות עירונית. כמו כן, רבים זוכים לחידוש והרחבת דירה בלי שיצטרכו לרכוש דירה חדשה.

התוצאה היתה ירידה של 11% במספר הדירות המבוקשת ב-2018 לעומת 2017. "המספר המבוקש" הוא מספר הדירות שנמכרו בתוספת מספר הדירות הנבנות על ידי אנשים פרטיים. מספר זה היה 38,240 ב-2018 לעומת 42,890 ב-2017.

בהשוואה אזורית, בולטת נתניה עם שיעור ירידה של 31% במספר הדירות המבוקשות, ואחריה תל אביב עם ירידה של 28%. בהרצליה, שעלתה לכותרות בהתנגדות התושבים והעירייה לתוספת הדירות בעיר, הוכפל מספר הדירות החדשות הנמכרות. בבית שמש גדל המספר ב-75%, ובאשדוד נוספו 548 דירות חדשות במכירה ובבנייה עצמית - גידול של 51% לעומת 2017.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker