למרות האזהרות מפני פקקים: אושרה תוכנית הענק במתחם סירקין בפתח תקווה

לאחר דיון של 11 שעות הופקדה התוכנית להקמת רובע מגורים חדש במזרח העיר, למרות התנגדות התושבים, שחוששים מעומסי התנועה שהיא עלולה ליצור עם התווספותן של 8,000 יחידות דיור ■ האישור ניתן לצד פתרונות תחבורתיים - אך אלה לא הוגדרו כתנאי מחייב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדמיית התוכנית במתחם סירקיןצילום: משרד ארי כהן אדריכלים

התוכנית להקמת רובע המגורים בשטח מחנה סירקין המתפנה בפתח תקווה אושרה להפקדה. הרובע מקודם במסלול המואץ של הוועדה הארצית לתכנון ובנייה של מתחמים מועדפים לדיור (הותמ"ל). ההחלטה על אישור התוכנית התקבלה לאחר דיון בן 11 שעות שהתקיים אתמול (ד') בנוכחות נציגים של עיריית פתח תקווה, הוותמ"ל ונציגי משרדי ממשלה שונים, שהגיעו להסכמה בדבר הפתרונות התחבורתיים שנדרשים במסגרת תוכנית הענק.

התוכנית, שעוסקת בחלקה המזרחי של העיר כוללת את הקמתן של כ-8,000 יחידות דיור על פני 2,500 דונם, לצד 300,000 מ"ר של שטחי מסחר ותעסוקה. הקרקע המדוברת משמשת כיום את המחנה הצבאי סירקין, שעתיד להתפנות כחלק מהמהלך הכולל של ירידת מחנות צה"ל ממרכז הארץ לנגב, ופיתוח שכונות מגורים בשטחם.

מחנה סירקיןצילום: זאב שטרן

נושא התחבורה ליווה את התוכנית משלביה הראשונים, שכן כבר כיום קיימים במרחב התוכנית עומסי תנועה גדולים. אלה עמדו בבסיס המחאות שנשמעו נגד התוכנית. כפי שעולה מהדיון, התוכנית עתידה לכלול שני כבישים אזוריים חדשים שיקשרו את רובע המגורים לדרכים ארציות (כביש 40), לעיר הוותיקה ולתחנת הרכבת החדשה שצפויה לקום בסמוך לאלעד. באזור קיימות גם תחנות הרכבת בסגולה, בצומת קסם, ותחנת רכבת נוספת דרומית בכביש 471.

יש לציין כי הפתרונות התחבורתיים לא הוגדרו כתנאי מחייב למימוש התוכנית. עם זאת, בשל מרכזיות נושא התשתיות, מצד הוותמ"ל נמסר כי את הקמת הרובע עתיד ללוות צוות ייחודי שידאג לביצוע תוכנית התשתיות והתחבורה שבמסגרתו.

בדיון השתתפו ראש העיר פתח תקווה, רמי גרינברג, לצד גורמים מקצועיים בעירייה וכן נציגים ממשרדי ממשלה שונים, בהם משרד התחבורה, הבינוי והשיכון, הגנת הסביבה, התשתיות, הביטחון, ומינהל מקרקעי ישראל. לצד הנושא התחבורתי, נידונו סוגיות הנוגעות לשלביות הפרויקט, מתן פתרונות אקוסטיים, שטחי הציבור הפתוחים שייכללו במסגרת התוכנית ועוד.

פארק בן 210 דונם

התוכנית הנוכחית שואפת לייצר מרחב עירוני שוקק שיתבסס על רשת רחובות צפופה שבה עירוב שימושים של מגורים, מסחר, תעסוקה, כיכרות עירוניות ושטחי ציבור. בשל דרישת עיריית פתח תקווה, היא תקבל במסגרת התוכנית קרקע משלימה בשכונות הוותיקות, שתשמש להתחדשות עירונית.

המפגינים נגד תוכנית הבנייה במתחם סירקין, בשנה שעברהצילום: מטה המאבק נגד הבנייה במתחם סירקין

בדיון הוחלט גם על הקמת פארקים בסמוך לרובע המגורים, בהם פארק גדול בן 210 דונם שיחבר את השכונה החדשה לשכונת יוספטל שבמערב העיר. בנוסף, יוקם פארק בחלקו הצפוני של הרובע וכן פארקים נוספים בחלק הדרום-מזרחי לכיוון הדר גנים ועמישב.

מנהל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון, אמר: "הרשות פועלת כל העת להגברת שיווק הקרקע לדיור עבור אזרחי ישראל. בין היתר, רשות מקרקעי ישראל מקדמת במרץ תכנון ושיווק של הקרקעות שמתפנות בזכות ירידת צה"ל לנגב. רמ"י אף מקדמת את המימון להעתקת מחנות צה"ל דרומה, על פי אבני דרך שנקבעו בינה ובין משרד הביטחון".

ראש העיר פתח תקווה, רמי גרינברג, אמר: "במסגרת הסכמי הגג נביא את המימון לכל מה שאנו רוצים שיקום שם, למען רווחת תושבי פתח תקווה. העיר הופכת להיות המטרופולין הגדול והמשמעותי ביותר בארץ, עם המענה הטוב ביותר מבחינת שטחי מסחר, תעסוקה והיי-טק. כחלק מהפרויקט, נקים 300 מ"ר של שטחי מסחר שיכניסו כסף רב לקופת העיר ויאזנו את ההיבט הכלכלי של הקמת השכונה. כמו כן, השיווק המסחרי ייעשה במקביל לפיתוח ולשיווק הדירות, וכך גם הפתרונות התחבורתיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker