הישראלים שהתעשרו ממשבר הדיור: ל-56 אלף משקי בית יש שלוש דירות או יותר

נתונים שמפרסמת הלמ"ס חושפים: שווי הדירות בבעלות של תושבי ישראל זינק פי 3.4 בעשור ■ המרוויחים הגדולים מעלית מחירי הדירות - משקי בית מהעשירון העליון

הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מגדלים בתל אביב
הדר חורש

שווי הדירות בבעלות תושבי ישראל זינק פי 3.4 בעשור - כך עולה מנתונים שפורסמו היום (שלישי) על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס). הנתונים מבוססים על סקר הוצאות המשפחה שעורכת הלשכה, ובמסגרתו הנשאלים מעריכים את שווי הדירה שבה הם גרים.

במקביל לעלייה הדרמטית בשווי הנכסים, מסקירת הלמ"ס עולים גם נתונים מעניינים בנוגע להשקעות הנדל"ן של הישראלים: עלייה חדה חלה במספר משקי הבית שהחזיקו בבעלותם יותר מדירה אחת. על פי הנתונים, ב-2003 דיווחו רק 3.2% מהנשאלים שבבעלותם שתי דירות או יותר, וב-2010 זינק השיעור ל-10%. 2.2% מתוכם דיווחו כי בבעלותם שלוש דירות ויותר, ומספרם הכולל של משקי הבית הללו בישראל הוא 55,800. יצוין כי עיקר העלייה בבעלות על מספר דירות התרחשה ב-2008, שבה היה שיעור הבעלות על שתי דירות ויותר 3.4%.

מההשוואה שערכה הלמ"ס עולה כי קיים פער קטן בין מחירי הדירות על פי מדד המחירים שעורכת הלשכה, המבוסס על מכירות בפועל, לבין הערכת השווי של הנשאלים לדירה בה הם גרים. מהנתונים עולה שבעלי הדירה מעריכים את שווייה בשיעור ממוצע של כ-18% מעל הנתונים המתקבלים מממוצע המחירים של דירות שנמכרו בפועל, אם כי קצב עדכון המחירים דומה. כלומר, בעלי הדירות מעדכנים את הערכת השווי שלהם בהתאם לעליית המחירים הנמדדת על ידי הלשכה.

ב-2017 הערכת שווי הדירה הממוצעת של המשפחות היתה 1.8 מיליון שקל, לעומת 529 אלף שקל ב-1987-1986. המרוויחים הגדולים מעלית מחירי הדירות היו המשפחות המבוססות ששייכות לעשירון העליון. מחיר דירה ממוצע שבבעלות אנשי עשירון זה עלה מ-898 אלף שקל ל-2.801 מיליון שקל - תוספת שווי של 1.9 מיליון שקל. בעשירון התחתון עלה שווי הדירה מ-241 אלף שקל בממוצע ל-1.039 מיליון שקל - תוספת של 798 אלף שקל בלבד. עם זאת, הנתונים מצביעים על צמצום הפער בין העשירונים כתוצאה מהשינויים במחירי הדירות, שכן שווי הדירה בעשירון העליון היה בעבר גבוה פי 3.7 מהשווי הממוצע בעשירון התחתון, וכעת ירד הפער לפי 2.7 בלבד.

מגמות נוספות המתבטאות בסקר של הלשכה הן עליה במספר האנשים שבבעלותם יותר משתי דירות וכן עליה קלה אך עקבית בשיעור האנשים הגרים בשכירות ובשיעור האנשים שאין בבעלותם דירה. בניגוד למה שמקובל לחשוב, שיעור הבעלות על דירות בישראל נמוך מעט ממוצע הבעלות על דירות במדינות OECD.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הסקר מעודכן ל-2017, ולכן הנתונים אינם מושפעים מהמאבק שניהל משרד האוצר להקטנת חלקם של המשקיעים בדירות בשוק הדירות החדשות. על פי נתוני משרד האוצר גרמו הכבדות המיסוי והכוונה להטיל מס על דירה שלישית לקיטון של 14,000 במספר הדירות להשקעה.

כפי שפורסם לראשונה ב-TheMarker, שיעור המתגוררים בדירה בבעלותם ירד ל-66.5%, לעומת 70.2% בעשור הקודם. שיעור הגרים בשכירות עלה במקביל מ-24.3 ב-1997 ל-27.9% ב-2017.

הרצליה פיתוח צילום: עופר וקנין

הסקרים מגלים כי בעשירון העליון משלמים יותר משכנתא. ממוצע תשלומי המשכנתא בעשירון זה הוא 5,938 שקל לחודש, בהשוואה ל-1,541 שקל לחודש בעשירון התחתון. סכום המשכנתא שמשלמים אנשי העשירון העליון גבוה פי 2.8 בהשוואה לעשירון התחתון, אבל שיעור המינוף (היחס בין ההלוואה לשווי הדירה) נמוך יותר, והשווי הנקי של הנכסים גבוה יותר. כתוצאה מכך, אנשי העשירון העליון משלמים ריביות נמוכות יותר לבנקים. יתרת המשכנתא הממוצעת בעשירון העליון מסתכמת ב-545,201 שקל לחודש, בהשוואה ל-195,549 שקל בעשירון התחתון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker