כחלון סוגר חשבון עם גלנט: 100 מיליון שקל יוסטו משיקום שכונות לדיור ציבורי

שרת הבינוי והשיכון החדשה, יפעת שאשא ביטון, פועלת להפסקת פרויקט שיקום השכונות - שהושק מחדש בתקופתו גלנט ■ משרד השיכון צפוי להודיע כי הפרויקט יצומצם רק לגליל ולנגב

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה כחלון ויואב גלנט
משה כחלון ויואב גלנטצילום: אמיל סלמן

הקרע בין שר האוצר, משה כחלון, לבין שר הבינוי והשיכון לשעבר, יואב גלנט, שפרש ממפלגתו לטובת הליכוד, עובר למגרש הדיור. בימים האחרונים מתחה שרת הבינוי והשיכון החדשה, יפעת שאשא ביטון, ביקורת על הקצאת כספים רבים בתקופתו של גלנט מתקציב תחזוקת הדיור הציבורי - לתקציב פרויקט שיקום שכונות. כעת צפויה להתקבל החלטה משותפת של משרדי האוצר והשיכון על הפסקת הפרויקט במרכז הארץ.

במסגרת ההחלטה, צפוי משרד השיכון להודיע כי פרויקט שיקום שכונות ימשיך לפעול במתכונתו הנוכחית רק באזורי הגליל והנגב. בשאר האזורים צפויה המדינה להפסיק את תקצובו. גורמים בכירים במשרד השיכון ציינו כי מטרת המהלך היא הסטת 100 מיליון שקל לטובת שיפוץ ותחזוקת דירותיהם של זכאי הדיור הציבורי.

פרויקט שיקום שכונות במתכונתו הנוכחית יצא לדרך בעשרות ערי פריפריה, לאחר שהושק מחדש על ידי גלנט וסגנו ג'קי לוי, במארס 2016. בשלב הראשון הודיעו במשרד השיכון כי ישקיעו סכום של 280 מיליון שקל ב-40 ערי פריפריה, ובהם שכונות באזורי הנגב והגליל, כהגדרתם בחוק הרשות לפיתוח הנגב ובחוק לפיתוח הגליל, וביישובים הנמצאים עד אשכול 5 במדד הסוציו-אקונומי לפי דירוג הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

מאז יצאה התוכנית לדרך, הושקעו בה עוד סכומים ניכרים ועל פי ההערכות במשרד השיכון, עד היום קיבלה התוכנית תקציב של למעלה מחצי מיליארד שקל, חלקו מתקציב תחזוקת דירות הדיור הציבורי. בסביבתה של שרת השיכון החדשה, שאשא ביטון, שנכנסה לתפקידה עם פרישתו של גלנט וצפויה לשמש בתפקיד בחודשים הקרובים, טוענים בתקופה האחרונה כי לא היו מודעים להיקפי ההשקעה התקציבית בתוכנית, וכי גלנט לא פעל בנושא בתיאום עם משרד האוצר.

שאשא ביטון מחזיקה בעמדה שלפיה פרויקט שיקום שכונות הוא בזבזני, קוסמטי בעיקרו, ואינו מביא לתוצאות משמעותיות ברמת ההתחדשות העירונית או החיזוק החברתי ששכונות הפריפריה משוועות להן.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עמדתה של שאשא ביטון תואמת במידה רבה את הביקורת של אנשי משרד האוצר לאורך השנים על התוכנית, אלא שעוד טרם השקתה מחדש על ידי גלנט, מי שדווקא תמך בהגדלת תקציב הפרויקט הוא שר האוצר משה כחלון, שבספטמבר 2015 הגדיל ביוזמתו את תקציב התוכנית ב-20%. זאת ועוד, הפעולות החפוזות הננקטות כעת בהקשר זה, מותירות שאלות רבות פתוחות בשנת התקציב הקרובה בנוגע לפרויקטים בשכונות שבהם אמור היה להתקבל תקצוב, אולם כעת לא יתקבל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker