החל מחודש הבא: קבלן עם עבירות בטיחות לא יוכל לגשת למכרזי המדינה - נדל"ן - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

החל מחודש הבא: קבלן עם עבירות בטיחות לא יוכל לגשת למכרזי המדינה

קבלן שייתפס פעמיים בהפרה לא ישתתף במכרזים עתידיים להקמת תשתיות ומשרדים ■ אלקטרה בנייה - החברה עם מספר צווי הבטיחות הגדול ב-2018 - זכתה במכרז להקמת משרדי קרית הממשלה בנתניה בהשקעה של 250 מיליון שקל

4תגובות
פועלים באתר בנייה ברמת גן, ביוני
מגד גוזני

צעד נוסף ביישום ההסכמות שהושגו בין ההסתדרות לאגף החשב הכללי במשרד האוצר בנושא הגברת הבטיחות בענף הבנייה: האוצר הוסיף קריטריונים למאגר הקבלנים הממשלתי, שלפיהם קבלן מוכר שניתנו לו שני צווי הפסקת עבודה בעקבות ליקויי בטיחות חמורים או יותר בשנה - יושעה ממאגר הקבלנים הממשלתי לשנה.

המשמעות היא שהחל ב-15 לפברואר קבלנים אלה לא יוכלו להשתתף גם במכרזים להקמת תשתיות או הקמת משרדים. קבלן שיושעה יהיה רשאי לבקש אישור להכירו מחדש בתום תקופת ההשעיה. כמו כן, אם קבלן שאינו קבלן מוכר יבקש להיכלל במאגר הקבלנים הממשלתי, ובמהלך שנה עד למועד הגשת בקשתו ניתנו לו שני צווי הפסקת עבודה או יותר - בקשתו תידחה על הסף. זהו מהלך חשוב לקידום סנקציות משמעותיות בענף ועיגון שלהן כחלק מסטנדרט בטיחות של מכרזי המדינה. 

תיקון הקריטריונים הוא חלק משורת צעדים שעליהם סיכמו יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, ושר האוצר, משה כחלון, בנובמבר 2018, לאחר מאבק של ההסתדרות בנושא הבטיחות בעבודה ובענף הבנייה, במטרה לצמצם משמעותית את התאונות והפרות הבטיחות בתחום. להסכמות היו שותפים גם שרי העבודה והשיכון והבינוי, והן כללו נושאים שונים, ובהם הטמעת תקן אירופי לפיגומים, הגדלת מספר מפקחי העבודה, אכיפה מוגברת על תקרת שעות העבודה, הסדרת רישיון המנופאים, מינוי עוזרי בטיחות באתרי הבנייה וחובת השתלמות בטיחות בסיסית לעובדים באתרי בנייה.

שר האוצר משה כחלון ויו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן
אוליבייה פיטוסי

בתוך כך, מיהרו להגיב קבלני הארץ שעלולים להינזק מהמלך, ולתקוף את ההחלטה. נשיא התאחדות בוני הארץ, רוני בריק, מסר בתגובה להודעה כי "מדובר בהחלטה פופוליסטית נוספת של הממשלה שהוסיפה חטא על פשע. לא ייתכן כי במדינת חוק, יינתן עונש למי שטרם הוכחה אשמתו. חובת החפות עומדת לכולם, ולא רק למי שלמדינה מתחשק לתת אותה. לא ייתכן כי הממשלה תפגע בעסקים ובמקומות עבודה של עשרות אלפי עובדים בענף, לפני ביצוע חקירה".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לדברי בריק, "הוכח כבר בלא מעט תאונות עבודה, שהן קרו באשמתו של עובד או קבלן משנה שהתעלם מהוראות הבטיחות, למרות שהן ניתנו לו בבירור על ידי הקבלן ולמרות שהקבלן סיפק לעובדים את ציוד הבטיחות. הוראה זו ניתנת על ידי ממשלה, שבהחלטה מודעת לא מוכנה לתקצב מראש את עלות הבטיחות בעבודה במרכזי הבנייה והתשתיות שלה; זו אותה ממשלה שמעולם לא פרסמה תוכנית בטיחות או דרישות בטיחות ברורות בשום פרויקט; זו הממשלה שמפרסמת מחירונים חסרי קשר למציאות בענף הבנייה, ומקדשת את מסירת העבודות הבנייה אך ורק לקבלנים שמציעים את ההצעות הזולות ביותר.

"כך, הממשלה קוראת ב'קריצת עין' לקבלנים להפחית הוצאות בפרויקטים, במקום לקבוע שעל נושא זה אין תחרות במכרזים. האבסורד הוא – שאותה מדינה שמחפשת בכל דרך כלים להוזלת הבנייה, תגרום להדרת קבלנים ממכרזים ובכך תפחית את התחרות בענף בצורה דרמטית ותביא לתוספת לעלויות הבנייה שהיא תשלם מכיסו של הציבור. הגיעה השעה שממשלת ישראל תיקח אחריות על הבטיחות בעבודה בפרויקטים שהיא מנהלת ולא תאשים אחרים".

אלקטרה בנייה למדה את הלקחים?

באוקטובר 2018 פירסם משרד העבודה והרווחה את רשימת צווי הבטיחות (צו הפסקת עבודה) שניתנו לקבלנים מתחילת 2018, ובו אלקטרה בנייה "זכתה" בתואר המפוקפק של מספר הצווים הרב ביותר. צו הפסקת עבודה הוא למעשה הוראה מחייבת, שניתנת על ידי מפקח עבודה ובטיחות בעקבות ליקויי בטיחות חמורים, ובהם גם פציעות או מקרי מוות של פועלים, ומחייבת סגירת אתר בנייה ופתיחתו רק לאחר תיקון הליקויים שנמצאו בבדיקה, ורק לאחר אישורו של המפקח. הצו כרוך גם בקנסות כספיים המוטלים על הקבלן.

אלקטרה קיבלה במהלך 2018 כתשעה צווים בחמישה פרויקטים שונים. אם הקריטריון היה בתוקף כבר במהלך 2018, ייתכן שקבוצת אלקטרה לא היתה מצליחה לקטוף את המכרז של מינהל הדיור הממשלתי על הקמת קריית הממשלה בנתניה, שבו זכתה ביוני 2018.

אחרי אלקטרה נמצאת ברשימת החברות שקיבלו צווי בטיחות חברה מוכרת פחות - יש לי אור חברה לבניין בע"מ. בין שבע החברות שקיבלו הכי הרבה צווי הפרה לתקנות הבטיחות נמצאת גם חברת ארזי הנגב יזום ובנייה בע"מ - שבונה במסגרת פרויקט מחיר למשתכן (בנתיבות ובבאר יעקב, למשל) וכן חברת אלקטרה סולל בונה אגירה שאובה, הפועלת לחציבת מנהרות ברשפים. 

צווי הבטיחות ניתנו בין היתר בגין תאונות עבודה, לרבות תאונות עבודה קטלניות באתרי הבנייה. הרשימה כללה שורה של הפרות בטיחות חמורות שהובילו לתאונות עבודה קשות - ובהן עבודה בגובה בלי רתמת בטיחות, אי בדיקת תקינות עגורנים, עבודה על פיגומים לקויים, ועבודה בלי מנהל עבודה ממונה או בהיעדרו מאתר הבנייה.

עו"ד ישראל אסל, היועץ המשפטי של הפורום למניעת תאונות עבודה, אמר: "כדי לשמור על בטיחות הפועלים צריך לפגוע בכיס הקבלנים שאינם שומרים על בטיחות העובדים, שעליהם יש להטיל עיצומים כספיים, להורות על סגירת אתרי הבנייה שבהם אירעו תאונות לפרקי זמן ממושכים ועוד. צעד זה שעליו הוכרז היום (ה'), הוא חשוב ביותר למיגור נגע תאונות העבודה בישראל. יחד עם זאת, אין בו  די ויש להמשיך ולפעול במישורים נוספים במטרה למנוע את התאונה הבאה. חשוב יהיה להזכיר שרק אתמול נהרג באתר בנייה בחדרה פועל בניין סיני בן 44  שנפל מגובה 11 קומות. זהו ההרוג השלישי ב-2019".

ניסנקורן מסר: "זהו צעד נוסף במאבק להגברת הבטיחות בענף הבנייה - אחד המאבקים החשובים שהובילה ההסתדרות בשנים האחרונות. הסנקציות נגד קבלנים שבאתריהם התגלו ליקויים חמורים ייטיבו בסופו של דבר עם הענף, שרובו ככולו מורכב מבעלי מקצוע שהבטיחות היא נר לרגליהם". תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#