1.5 מיליון דירות ובתים: "ב-30 השנים הבאות תיבנה כאן עוד ארץ"

שמאי אסיף, ראש מינהל התכנון לשעבר: "איכות היא אינה מותרות, אלא זכות בסיסית – לא רק לדיור, אלא לדיור טוב, עם נגישות נוחה ותעסוקה ראויה" ■ דלית זילבר, מנכ"לית מינהל התכנון, הוסיפה: "המספרים כבר לא מעניינים אותנו, עברנו את היעדים"

עדי כהן
עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרופ' שמאי אסיף
עדי כהן
עדי כהן

"כל מה שפרוש לפנינו היום, אינו אלא פחות ממחצית ממה שנפגוש כאן בשנת ה-100 למדינת ישראל. ב-30 השנים הבאות תיבנה כאן עוד מדינה" – כך אמר היום (א') פרופ' שמאי אסיף בכנס ישראל 100, הדן בתכנון האסטרטגי לישראל לקראת 2048. אסיף היה בעבר ראש מינהל התכנון.

התוכנית, ששואפת לשרטט ולהתוות את המציאות התכנונית של ישראל ב-30 השנים הבאות – מוכתבת על ידי הגידול המגמתי באוכלוסייה בישראל, לצד המציאות המשתנה שמביאים עמם פיתוחי הטכנולוגיה והגלובליזציה. בכנס שהתקיים בקרית הטכניון שבחיפה, התאגדו שבעה מוסדות אקדמיים, לצדם של נציגי ממשלה, איגודים מקצועיים, ונציגי מינהל התכנון במשרד האוצר, בהם דלית זילבר, מנכ"לית המינהל.

זילבר התייחסה ליעדים המספריים שמינהל התכנון ממוקד בהם בשנים האחרונות ואמרה: "ברור לכולם שהמשימה כיום היא לא רק תוספת של יחידות דיור. המספרים כבר לא מעניינים אותנו. בשנתיים האחרונות עברנו את היעדים התכנוניים שהוצבו לנו - ב-2018 הגענו ל-152 אלף יחידות דיור, בעוד היעד השנתי היה 104 אלף".

על פי יעדי המדינה, מתעתדת הקמתן של כ-1.5 מיליון יחידות דיור עד ל-2040, ו-900 אלף יחידות דיור מתוכן ייבנו במסגרת תוכניות להתחדשות עירונית. 

ואולם זילבר, בדומה לעמיתיה לשולחן הנואמים באירוע, בחרה להסית את השיח מהדחיפות להגדלת היצע הדירות – ולמקדו באיכות של תכנון וביצוע, שיכתיבו את פניה של ישראל בשנת המאה להקמתה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
מנכ"לית מינהל התכנון, דלית זילברצילום: ניב קנטור

בהתייחסה לאיכויות תכנוניות, התבטאה זילבר במחאה נגד ההקלות העגונות כיום בחוק התכנון והבנייה, כדוגמת הקלת שבס-כחלון, המאפשרת לוועדות מקומיות לאשר את הוספתן של עד 20% משטחי הבנייה המאושרים בעבור תוספת יחידות דיור. לדבריה, "המטרה הגדולה שלי ל-2019 היא לבטל את כל ההקלות בחוק התכנון והבנייה, שמהוות מבחינתי פגיעה מספר אחת באיכות התיכנון שלנו. אני מאמינה שביטולן יבטיח איכויות הן של תכנון והן של ביצוע".

את נושא איכויות התכנון, שהיה את הטון המנחה של הכנס, הסביר פרופ' אסיף כזכות השייכת לכלל תושבי המדינה: "איכות היא אינה מותרות, אלא זכות בסיסית – לא רק לדיור, אלא לדיור טוב, עם נגישות נוחה והוגנת, תעסוקה ראויה ומתאימה וביטחון מלא". לתחזיתו או שאיפתו של אסיף, תחומי התכנון והבנייה בישראל "חוזרים להיות הקטר של המשק במדינה" - אחריות המחייבת חשיבה והיערכות אסטרטגית ארוכת טווח.

באופן מתבקש, במרכז השיח על איכויות תכנוניות, הוצב לאורכו של הכנס זרקור משמעותי על אתגרי התשתיות הנלווים לגידול האוכלוסייה והבנייה המואצת – כשבמרכזם משבר התחבורה. "אנחנו עומדים בפני משבר גדול בתחום התחבורה שדורש לא רק הוספה של כביש או מחלף – אלא תובע מאיתנו שינוי פאזה", אמרה זילבר בהתייחסה לאתגר התחבורתי. 

את הדחיפות שמציב בפנינו אתגר התחבורה ציין גם האדריכל ומתכנן הערים, אבנר ישר, שאמר: "המשמעות של הכפלת האוכלוסייה אינה רק בבנייה. על כל מטר מדרכה יוכפל מספר הולכי רגל, כמו גם שהתור לבית המרחקת יוכפל. כל הסביבה שאנחנו חיים בה תהיה שונה לחלוטין. וזה לא יהיה רק עוד 30 שנה – זה שוני שהולך ונהיה מוחשי יותר כבר היום. ובמידה ונמעיט לעשות – הוא יהיה מורגש יותר ויותר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker