בלעדי |

דו"ח של משרד הפנים: "להימנע מהקמת ערים נבדלות לחרדים"

דו"ח שהוכן עבור משרד הפנים קובע בניגוד לעמדת משרד הבינוי והשיכון: התכנון למגזר החרדי צריך להתבסס על תוספת שכונות לערים קיימות וחיזוק יחסי הגומלין עם החילונים

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רנית נחום-הלוי

>> במחאת הדיור שהתפשטה בשבועות האחרונים, קולו של הציבור החרדי כמעט שלא נשמע. הדבר לא נובע מכך שמצב הדיור במגזר החרדי טוב יותר. להפך: מצוקת הדיור של האוכלוסייה החרדית בשיאה, קיים מחסור של עשרות אלפי דירות - וכתוצאה מכך מחירי הדיור במגזר החרדי עולים.

יישוב חריש

ואולם בניגוד לציבור הכללי, לחרדים יש למה לצפות: במשרדי הבינוי והשיכון והפנים הוקדשו מאמצים רבים לקידום תוכניות בנייה עבור המגזר. עם זאת, לפחות חלקן עומדות בסתירה לדו"ח של צוות מתכננים שמונה על ידי משרד הפנים ובדק את צורכי האוכלוסייה החרדית.

מדובר בדו"ח מיוחד שהגיש צוות עדכון לתוכנית המתאר הארצית תמ"א 35, שקובעת את התכנון לבנייה בישראל עד 2030. הצוות, שכלל את המתכננים ארי כהן, ירון טוראל ומוטי קפלן, אמור לעקוב אחרי תוצאות התוכנית כדי לעדכן אותה.

על פי הדו"ח, היקף האוכלוסייה החרדית בישראל מוערך ב-750 אלף נפש, והיא גדלה בקצב מהיר יותר מכל אוכלוסייה בישראל. מסיבה זו יש לספק לה 98 אלף יחידות דיור חדשות עד 2025, בקצב שנתי של 4,000-5,000 דירות. השאלה שעלתה בפני הצוות היתה באיזה אופן יסופקו הדירות.

המחלוקת העיקרית שעליה עמד הצוות היא אם יש לשלב את האוכלוסייה החרדית ביישובים קיימים - חרדיים ורגילים - או להקים עבורה יישובים חדשים. כדי לתת מענה לסוגיה זו בחן הצוות דו"ח שהוכן עבור משרד הבינוי והשיכון ב-2006, ששימש להערכת צורכי הביקוש של האוכלוסייה החרדית למגורים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בדו"ח נטען כי יש לספק את הביקושים לאוכלוסייה החרדית ביישובים ייעודיים חדשים. המשרד הציע כמה אתרים כאלה, ובהם היישוב חריש, לבנייה של כ-10,000 דירות בשלב ראשון, ושטח של כ-2,700 דונם במערב קרית גת. כמו כן הציע המשרד בנייה בשני אתרים נוספים: באזור המושב הדתי-חרדי יסודות שליד גדרה, ובאזור המושב חלץ, צפונית-מזרחית לשדרות, בשטח של כ-180 דונם.

על בסיס דו"ח זה קודמו אמנם כמה תוכניות להקמת ערים חרדיות חדשות, ואולם צוות התכנון לתמ"א 35 סבור כי מאז חלו כמה שינויים תכנוניים, שמשנים את התמונה כולה.

צוות התכנון העיר, למשל, כי דו"ח משרד הבינוי והשיכון לא התייחס כלל לשינוי המשמעותי הצפוי בשכונת רמת בית שמש, שם קיימת יתרה לבניית 27 אלף דירות לאוכלוסייה חרדית, מתוכן 4,000 מאושרות.

כמו כן מציין הצוות את הבנייה העתידית בנצרת עילית, שעתידה להקיף כ-10,000 דירות לחרדים. עוד כתב הצוות כי קיים תכנון לריכוזים חרדיים בערים אשקלון, אשדוד, לוד, נתיבות, אופקים, ערד, ראש העין, וגם אפשרות להרחבת היישוב אלעד. אומדן זהיר של היקף יחידות הדיור בקבוצת הערים זו הוא כ-8,000 דירות. יחד עם תוכניות אחרות, ניתן להקיש כי חלק גדול מצורכי המגורים של האוכלוסייה החרדית עד 2030 נמצא כיום בשלב תכנוני כזה או אחר.

בין אינטגרציה להתבדלות

צוות התכנון שם דגש על נושא האינטגרציה, וקובע כי יש לשלב את האוכלוסייה החרדית ביישובים קיימים. "האפשרויות הפשוטות יחסית הן מיצוי המרחבים החרדיים הקיימים, באמצעות שיקום וחידוש פני השכונות תוך בנייה רוויה והעלאה מאסיבית של אחוזי הבנייה או הרחבת אזורי המגורים הקיימים", נכתב בדו"ח.

"שבירת מחסום גובה הבנייה עשויה להיות תקדים ליתר המרחבים החרדיים, ואלה כוללים גם את הערים החרדיות החדשות שבהן קיים פוטנציאל גדול למיצוי זה". עוד נכתב בדו"ח: "מומלץ לתת העדפה למענה לצרכים הגדלים למגורים של האוכלוסייה החרדית ביישובים קיימים ובשכונות נבדלות, הן בסביבה הבנויה והן בהרחבת היישובים, ולהימנע ככל הניתן מהקמת ערים נבדלות בכלל ובפריפריה בפרט".

מנגד, על הקושי בהקמת ערים חדשות כותב הצוות: "במאבק הכוחות בין אינטגרציה להתבדלות יש המנצלים את ייחוד היישוב החרדי כדי להגביר דווקא את הנתק. דואגים לתחבורה ציבורית ייחודית ולמערכות של אספקת שירותים ייחודית לחרדים. אלה ואחרים ממזערים את המגע של האוכלוסייה החרדית עם החברה הישראלית. אנו סבורים כי חלופת הערים החדשות לחרדים אינה שוזרת בין צרכי הפיתוח של המגזר החרדי לבין יעדים לאומיים ארוכי טווח".

"הקמת ערים חדשות והרחקת הקהילות החרדיות מחוץ למרכז תקטין את הסיכוי ליחסי גומלין בין החרדים לקבוצות אחרות ואת האפשרות לשלבם בכוח העבודה", נכתב בדו"ח. "ראוי שיהיו יחסי גומלין עם המגזר החרדי שבמסגרתם הוא גם יידרש לעמוד בתביעות מסוימות, ולא רק יתבע את מילוי צרכיו. דרישות כאלה עשויות להציב, בין היתר, מידה של תהליכים אינטגרטיביים בין המגזר האמור לבין המדינה".

על הקמת היישוב כסיף כפי שהמליצה הממשלה, כותב צוות התכנון: "בניית עיר חרדית בכסיף היא חלופה בעייתית משום ריחוקה ומשום איתורה בסביבה, שככל הנראה, תקצין את בידולה של הקהילה החרדית ואת תלותה בגורמי חוץ".

דרור עזרא, ממלא מקום יו"ר מפלגת הירוקים שיצא נגד ההחלטה להקמת עיר בכסיף, אומר בתגובה: "אני מסכים עם עקרונות תמ"א 35 שדוגלת בציפוף הערים ומנסה להימנע מפגיעה בשטחים כפריים. הקמת ערים חדשות כמו כסיף היא שגויה מבחינה סביבתית וכלכלית, שהרי מדובר בהרס שטחים פתוחים ובבניית תשתיות חדשות במיליארדים. על התכנון הלאומי מופקדים משרד הפנים והמועצה הארצית. אם משרד הבינוי והשיכון פועל אחרת, משהו לקוי בניהול. צריך תכנון ארוך טווח ולא גחמות ושליפות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker