"פגיעה של עשרות מיליוני שקלים": הנשק החדש של המלונאים במאבק נגד סגירת שדה דב

בדו"ח שכתב מנכ"ל משרד התחבורה לשעבר, עוזי יצחקי, עבור התאחדות המלונות, הוא חוזר בו מטענתו כי סגירת השדה לא תפגע בהיקף הפעילות של ענף התעופה המקומי - וצופה ירידה של עד 40% במספר הטסים לאילת

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שדה דב בתל אביב
שדה דב בתל אביבצילום: דודו בכר

התאחדות המלונות בישראל גייסה את עזרתו של מנכ"ל משרד התחבורה לשעבר, עוזי יצחקי, במאבקה נגד סגירת שדה דב. ההתאחדות שכרה את שירותיו של יצחקי, שלטענתה הוא מומחה בתחום, כדי שזה יכתוב עבורה דו"ח שמציג את המשמעויות התעבורתיות האוויריות כתוצאה מסגירתו הצפויה של שדה התעופה בנובמבר 2019.

הגילוי הנאות שמציג יצחקי בסוף הדו"ח שכתב מתפרש על פני עמוד שלם, ובו הוא מזכיר כי באוגוסט 2013 השתתף בטקס החתימה על סגירת שדה דב לטובת הקמת 16 אלף יחידות דיור. באותו אירוע טען יצחקי כי טיסות התעופה האזרחית יועתקו לנתב"ג ולא תהיה פגיעה בהיקף הפעילות של ענף התעופה המקומי, ואילו בדו"ח שכתב בימים אלו להתאחדות המלונות הוא חוזר בו ומסביר כי "ההחלטה התקבלה על פי המידע והנתונים שהוצגו בפני מקבלי ההחלטות באותה עת, שכללו בין היתר את הנתונים בדבר היקף הפעילות בנתב"ג והיכולת באותה עת לקלוט את הטיסות משדה דב, בטרם הגידול המשמעותי בהיקף הנוסעים בעקבות יישום רפורמת השמים הפתוחים".

הממשלה אישרה את הסכם "השמים הפתוחים" כבר באפריל 2013, ארבעה חודשים לפני החתימה על ההסכם המאשר את סגירת שדה דב.

עוזי יצחקי
עוזי יצחקיצילום: תומר אפלבאום

יצחקי טוען בדו"ח כי סגירת שדה דב צפויה ליצור קשיים רבים ומגבלות משמעותיות בתחום התעבורה האווירית בישראל וממנה. הוא מציין כי להערכתו צפויה ירידה של 40-25 אחוזים במספר הטסים לאילת בשנה – פגיעה של עשרות מיליוני שקלים בענף התעופה הפנים ארצי ובתיירות באילת. כמו כן הוא כותב כי סגירת שדה דב צפויה להגביר את העומס הרב הקיים בנתב"ג, וההחלטה להעניק לטיסות הפנים ארציות עדיפות על פני הטיסות הבינלאומיות תפגע בהגדלת מספר הטיסות וברפורמת השמים הפתוחים.

בנוסף טוען יצחקי בדו"ח כי צפויה עלייה במחירי כרטיסי הטיסות, כתוצאה מהגידול הצפוי בביקושים לטיסות לעומת היצע מוגבל לאור קיבולת נתב"ג, הפחתה בתדירות הטיסות לאילת, ומעבר לשימוש במטוסים גדולים שדורשים עלויות תפעול גבוהות יותר של חברות התעופה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

יצחקי, ששימש מנכ"ל משרד התחבורה מ-2012 ועד לאמצע 2016, עזב את משרד התחבורה חצי שנה לאחר שצולם והוקלט באופן סמוי מבטיח לעיתונאי שהתחזה לאיש עסקים כי הוא "יכול להעביר לו" החלטות בוועדות מקצועיות וכי הוא מבטיח לחסום מתחרים של אותו איש עסקים מתחזה, אם המתחרים יבואו עם רעיונות דומים לשלו ויבקשו תמיכה כספית במשרד. התחקיר פורסם, וחצי שנה לאחר מכן, כשהרעש התקשורתי שכך, פרש יצחקי מתפקידו.

עם פרסום התחקיר, נמסר ממשרד התחבורה בעניין זה כי "מדובר בטענה חסרת כל שחר שאין לה כל אחיזה במציאות. מנכ"ל המשרד הנהיג במהלך ארבע שנות כהונתו במשרד התחבורה דלת פתוחה לכל מי שפנה אליו. המנכ"ל, כמו גם גורמי המקצוע, קשוב באופן ישיר לגורמים עסקיים ואזרחים היכולים להביא פתרונות חדשניים - ופועל נמרצות לצמצום הביורוקרטיה, והתוצאות מדברות בעד עצמן. יצחקי לא ידע שנוימן מקבל כסף על תיאום הפגישות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker