התחלות הבנייה בירידה, היצע הדירות מתכווץ — ומחירי הדיור צפויים לעלות

הלוחמה הפסיכולוגית שמנהל משרד האוצר ספגה מכה עם פרסומי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה על התחלות הבנייה ברבעון השלישי: צניחה של כ–17% בשנה האחרונה בכל הארץ, למעט אזור המרכז, שבו נרשמה עלייה של 5% ■ הירידה החדה ביותר, בשיעור של כ–50% — באזור חיפה

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנייה בהרצליה
בנייה בהרצליהצילום: עופר וקנין

הנתונים שפירסמה אתמול הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) מאשרים את טענות הקבלנים: היקף הפעילות בענף הבנייה יורד זו השנה השנייה ברציפות, והפעם הירידה חדה במיוחד — בשיעור של 17.1%.

בתקופה שבין אוקטובר 2017 לספטמבר 2018 הסתכם מספר התחלות הבנייה ב–44,510 בלבד. אלה נתונים נמוכים אפילו מהערכות הקבלנים, שאמדו את קצב ההתחלות ב–45–47 אלף. מספר התחלות הבנייה הוא הנתון החשוב ביותר לאומדן המצב בשוק הבנייה, שכן הוא הנתון המנבא את היחס בין הביקוש להיצע בענף ואת התפתחות מחירי הדיור.

ההערכה המקובלת היא שכדי לספק את הביקוש ללא לחצים לעליית המחיר יש צורך לבנות כ–70 אלף יחידות דיור בשנה. נתון זה מגלם הנחה שיש בשוק פיגור מצטבר של בנייה בהיקף של כ–100 אלף דירות, ולכן יש לבנות מספיק דירות כדי לספק את הביקוש השוטף בהיקף של 50 אלף דירות, בתוספת של כ–20 אלף דירות לסגירת פערים משנים קודמות.

שר האוצר, משה כחלון, הכריז עם כניסתו לתפקידו שהבעיה בשוק הדיור היא מחסור בהיצע. בהתאם לכך, הציב כחלון יעד התחלות בנייה של 60 אלף דירות בשנה. נתוני הלמ"ס מלמדים שמשרד האוצר, המרכז בידיו את מטה הדיור, נכשל במשימה.

הנתונים מתייחסים לשנה השוטפת — כלומר, מספטמבר 2017 עד ספטמבר 2018 — ואינם מסכמים את 2018, שבה, להערכת גורמים בענף הבנייה, היתה ירידה חדה יותר בהיקף התחלות הבנייה. גורמים בכירים במטה הדיור טוענים שנתוני הלשכה אינם סופיים, ושהנתונים המלאים ל—2018, שיתפרסמו במארס 2019, יהיו שונים. "להערכתנו אין שינוי משמעותי בין היקף התחלות הבנייה ב–2017 להיקפן השנה", אומר גורם בכיר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ההערכות של אנשי האוצר מתבססות, בין היתר, על נתונים של רכישות חומרי בניין ואגרגטים (מלט, חצץ וחומרים דומים), אך מדד זה רחוק מלהיות מדויק. חומרי הבנין משמשים גם לבניית בנייני מסחר ומשרדים, מבני ציבור, כבישים ומשרדים. לעומת זאת, מצטברים בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ובמקורות מידע אחרים במשק נתונים נוספים, המחזקים את ההערכה על דעיכה בפעילות הבנייה למגורים: בספטמבר השנה הסתכם מלאי הדירות בבנייה פעילה בכ–115 אלף בלבד, לעומת כ–118 אלף בספטמבר 2017.

ירידה בהתחלות הבנייה

נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מתאימים גם לדיווחי חברות הבנייה הציבוריות, שמרביתן צימצמו את היקף המלאים של דירות בבנייה ואת מלאי הדירות העומדות למכירה. הירידה בפעילות הבנייה הביאה גם להיעלמותן של עשרות חברות בינוניות וקטנות העוסקות בקבלנות בנייה. נתוני הלמ"ס מלמדים גם על מגמת ירידה בצמיחה במשק, שענף הבניין הוא מרכיב חשוב בה.

בטרם נבחר לתפקידו, טען כחלון שאין משמעות רבה לנתונים שהתפרסמו על הגידול בשיווק מגרשים ושטחים ולהגברת קצב התכנון: "תגידו לי כמה מפתחות מסרתם!" אמר. אולם נתוני הדירות שבנייתן הושלמה מלמדים שגם בתחום זה מתקשה כחלון להציג שיפור לעומת קודמיו. בשנה האחרונה הסתיימה בנייתן של 47,700 דירות, ירידה של 6.7% לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה.

הנתונים האזוריים על הירידה בהיקף הבנייה מחזקים את ההשערה שהסיבה לצניחה היא החשש של היזמים מפני ירידת מחירים, בעיקר על רקע תוכניות מחיר למשתכן והמיסוי החדש, שהוציא את המשקיעים מהשוק. תכניות מחיר למשתכן אמורות היו להאיץ את קצב הבנייה על קרקעות ששיווקה המדינה, אך מרבית הקרקעות הללו שווקו ללא היתרי בנייה. חלק אחר מהמכרזים נכשל בגלל ליקויי ניהול. הירידה החדה ביותר היתה באזורי הפריפריה, הרגישים יותר לגידול בהיצע ולמבצעים והנחות במסגרת תוכניות ממשלתיות.

מספר התחלות הבנייה ירד כמעט בכל האזורים, למעט אזור המרכז, שבו היתה עלייה קלה של 5%. הירידה החדה ביותר, בשיעור של כ–50%, היתה באזור חיפה. באזור הצפון צנחו התחלות הבנייה ב–23% ובדרום צנח מספר ההתחלות ב–26%. יציבות יחסית היתה בירושלים, בה ירד היקף התחלות הבנייה ב–8% בלבד, בדומה לירידת היקף הבנייה באזור יהודה ושומרון.

החדשות הטובות יותר בנתונים שפירסמה הלמ"ס הן בעליית הפעילות בתחום ההתחדשות העירונית. החלטת הממשלה למכור קרקעות מדינה רק באמצעות תוכניות מחיר למשתכן צימצמה מאד את האפשרויות של יזמים לרכוש קרקע. לכן גדל התמריץ של חברות הבנייה ליזום פרויקטים להריסת בניינים ישנים ולבנייה חדשה, תוך הגדלת מספר הדירות. אפיק התחדשות עירונית נוסף הוא תמ"א 38: התוכנית לחיזוק מבנים בתמורה להגדלת מספר הדירות בבניינים ישנים. הפרויקטים של פינוי־בינוי אטיים ומורכבים יותר מבנייה על קרקע פנויה, וייתכן שהשינוי בסוג הפעילות נמנה עם הגורמים להקטנת מספר התחלות הבנייה.

השנה האחרונה התאפיינה גם בהגברת פעילות הפינוי־בינוי: הריסת בניינים ישנים והקמת בניינים חדשים עם תוספת דיור. מנתוני הלמ"ס עולה שבשנה האחרונה עלה מספר הדירות שנבנו כתוצאה מהריסת בניינים ישנים ובנייה מחדש ב–10%, והסתכם ב–6,150.

פרויקט התחדשות עירונית בתל אביב
פרויקט התחדשות עירונית בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

פרויקטים של התחדשות עירונית מתאימים רק לאזורים שבהם הקרקעות יקרות, בעיקר במרכז הארץ, ולכן לרוב הם אינם מגיעים לפריפריה. מחצית מהמיזמים של פינוי־בינוי נבנו באזור תל אביב, ורק 12.4% נבנו באזור חיפה.

למרות בעיית צפיפות המגורים והדרישה לבנייה רוויה, היו כרבע מהתחלות הבנייה בבנייה נמוכה של בתים חד־משפחתיים או דו־משפחתיים. שיעור הבנייה הנמוכה בולט באזור הצפון.

באוצר עדיין מקווים שהנתונים הסופיים ל–2018 ישפרו את התמונה ויצביעו על מגמה חיובית בתחום הבנייה. אולם הקבלנים טוענים שהרבעון האחרון של השנה היה גרוע אף יותר, נוכח חוסר הוודאות בשוק ומכיוון שבאופן מסורתי הרבעון האחרון אינו מתאפיין בגידול בהתחלות בנייה ומסירות של דירות מוכנות. מגמה זו מתבטאת גם בקיטון חריף של 10% בהתחלות הבנייה ברבעון השלישי, לעומת הרבעון השני.

הצמצום הנמשך בהיצע הדירות בבנייה הופך את הישגו העיקרי של משרד האוצר, בלימת התייקרות הדירות, לשברירי מאד. נראה כי עליות מחירים גם בענף זה הן רק עניין של זמן. "בסופו של יום, הרשויות יצטרכו לתת מענה למחסור העצום בדירות. ברגע שזה יקרה, היזמים והרוכשים ירדו מהגדר ותהיה עליית מחירים נוספת", אמר אתמול רועי פדלון, שותף בקבוצת הבנייה שפונדר-פדלון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker