עזריאלי חושפת את עיצוב המגדל הרביעי: ספירלה בגובה 91 קומות

קו הרקיע התל אביבי מתחדש: מתחם עזריאלי מתרחב עם מגדל חדש, רביעי במספר, שעתיד להתנשא לגובה של כ-350 מטר ■ המגדל ישמש לתעסוקה, מסחר, מלונאות - ואף מגורים ■ השלמתו צפוייה בתוך שבע שנים

עדי כהן
נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדמיית מגדל הספירלה בעזריאלי
עדי כהן
נעמה ריבה

תרימו את הראש: מגדל ספירלה בן 91 קומות מתעתד להצטרף לשלושת מגדלי עזריאלי שבמרכז תל אביב: העגול, המרובע, והמשולש. כך חשפה הבוקר (ד׳) קבוצת עזריאלי, בראשות היו"ר, דנה עזריאלי.

המגדל החדש יתנשא לגובה של כ-350 מטר - מה שיקנה לו עם השלמת בנייתו את תואר המגדל הגבוה בישראל. הוא יוקם במקומו של בית ידיעות אחרונות המיתולוגי, במרכזו של ציר מנחם בגין, ובנייתו צפויה להסתיים תוך כשש עד שבע שנים. ההשקעה בפרויקט מוערכת בעלות של כ-2.5 מיליארד שקל. באירוע חשיפת המגדל, אמרה עזריאלי שהיא "גאה להציג את המגדל שישנה את קו הרקיע בתל אביב". 

המגדל, שיתפרש על פני שטח של כ-150 אלף מ"ר, מיועד עבור מגוון שימושים נרחב, ויכלול בתוכו שטחי מסחר לצד משרדים, מלונאות,ומגורים. בפסגתו יוקם מרחב המיועד לכנסים, לאירועים, ולבילוי - ובו תצפית של 360 מעלות על תל אביב וסביבתה. כאמור, הפרויקט החדש מתעתד מתיחת פנים משמעותית לקומת הקרקע של כלל מתחם עזריאלי, במסגרתו יתווסף לקומת המסחר חיבור ישיר מפנים הבניין לרכבת הקלה, לצד הקמתם של שישה מפלסי חניה תת קרקעיים, אשר ישתרעו על פני שטח של כ-45 אלף מ"ר.

הדמיית ראש המגדל

במסגרת העבודות להקמת המגדל יזכה גם קניון עזריאלי תל-אביב להרחבה של כ-13 אלף מ"ר, כך ששטחו הכולל יעמוד על כ-50 אלף מ"ר. עזריאלי התייחסה גם לאתגרים התחבורתיים שהקמת המגדל צפויה להביא עמה לאזור מנחם בגין ופרשת דרכים, הצפוף גם כך: "ברור לי שיהיו כמה שנים לא פשוטות עם הקמת המגדל ובניית הרכבת הקלה באזור. עם זאת, השינוי המהפכני שאנחנו עושים הוא פורץ דרך, לא רק מבחינת הגובה, אלא גם בכך שעל פי התוכניות - כל המתחם יהיה  נגיש יותר להולכי רגל. אנחנו שואפים לשינוי ואנחנו נגיע לשם לאט לאט". 

מגדל הספירלה עוצב ותוכנן על ידי פירמת KPF) Kohn Pederson Fox) הבינלאומית, האחראית על תכנונם של חמישה מתוך עשרת גורדי השחקים הגבוהים בעולם. ביחס לצורתו הגאומטרית של המגדל, משתפת קבוצת עזריאלי כי זו עוצבה בהשראת הפיתולים המאפיינים קונכיית חילזון, וכמו האופן בו נמתחות כלפי מעלה מגילות מקראיות עתיקות - כאשר מטרתו להתחקות אחר אלו. באירוע החשיפה השתתפו בין השאר האדריכל ג'יימס וון קלמפרר, נשיא ומעצב ראשי בפירמת KPF, והאדריכל משה צור, הבעלים של משרד משה צור אדריכלים בע"מ, אשר משמש כאדריכל הישראלי של הפרויקט.

100 אלף איש יעברו בעורק התחבורתי שבמרכז העיר

מתחם עזריאלי המורחב עתיד להוות גם עורק תחבורתי משמעותי במרכז העיר, ויכלול בתוכו מעבר ישיר בין תחנת רכבת השלום לתחנת שאול המלך של קו הרכבת הקלה, שתיפתח גם היא במרכז המורחב. ההערכות הן כי עם השלמת ואכלוס הפרויקט, ולנוכח פעילותו הצפויה של הקו האדום ברכבת הקלה שתעבור בו - צפויים לעבור במרכז כ-100 אלף אנשים מדי יום.

הדמיית המגדל החדש

גובה המגדל וזכויות הבנייה אושרו לפני כשנה בוועדה המחוזית תל אביב. מבחינה ביורוקרטית, עיצוב המגדל דורש אישור של הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בתל אביב שפתוחה לציבור ונוכחים בה חברי מועצה ושל פורום מהנדס העיר. המגדל טרם עבר את אישורם של שני הפורומים אלא הוצג על ידי חברת עזריאלי בטרם עבר תהליך ביקורת כלשהו על ידי נבחרי ציבור והציבור עצמו. 

מהעירייה נמסר כי "תוכנית מגדל עזריאלי הרביעי אושרה באפריל 2018. אחד מהתנאים להוצאת היתר בניה הוא אישור תוכנית עיצוב ופיתוח על ידי הוועדה המקומית. בימים אלו נערך תיאום מול הצוותים המקצועיים, כאשר יש לציין כי התכנית עדיין לא נדונה בפורום מהנדס העיר וטרם הוצגה בפני הועדה המקומית".

עוד מסרו בעירייה כי "על פי הוראות התכנית מדובר במגדל בן 90 קומות בעירוב שימושים הכולל מסחר, תעסוקה, מגורים, דיור מוגן ומלונאות בגובה כולל של 350 מ' מעל פני הים. מטרת התוכנית בין היתר היא שיפור וחיזוק המרחב הציבורי, ובכלל זה המרחב הציבורי העוטף את מרכז עזריאלי הקיים, ויצירת חזיתות מסחריות בקומת הקרקע.

"התוכנית כוללת את תחנת הקו האדום ומאפשרת מעבר הולכי רגל בין תחנת רכבת השלום לבין תחנת הרכבת הקלה (תחנת שאול המלך). התוכנית כוללת 292 יחידות דיור וכ-200  יחידות דיור מוגן. כמו כן, במסגרת התכנית מוקצים לעירייה כ-2,000 מ"ר בייעוד ציבורי לשימוש שירותי חינוך (גני ילדים) וקהילה, אשר ימוקמו בקומות המסד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker