הקיבוצים מתנתקים מהמינהל: הדירות יופרטו אך הבעלות הקנייתית תשאר בידי הקיבוץ

המהלך יאיץ הפרטת 30 אלף דירות לחברים בקיבוצים המתחדשים

עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירם כהן

מזכיר התנועה הקיבוצית זאב שור, מציע לחברי הקיבוצים לוותר לעת עתה על "הפרטה קניינית" (שיוך) של הדיור לחבריהם, כלומר קבלת בעלות מלאה על הנכס באמצעות תשלום דמי הסכמה למינהל (בדרך כלל 33% משווי המגרש) ולהפריט את הדירות לחברים באמצעות "הפרטה חוזית" (שיוך חוזי).

הכוונה היא להסדר משפטי בין החבר לקיבוצו ומשמעות המלצת התנועה הקיבוצית היא, שהחבר לא יקבל את הבעלות המשפטית השלמה על הנכס, כפי שמקובל בהיוון דמי החכירה של הדיור בעיר, אלא בקבלת ערבות ובטחונות מצד הקיבוץ לזכויותיו של החבר בנכס, על אף שמבחינה פורמאלית הזכויות על הדירות ימשיכו להיות בידי האגודה השיתופית (הקיבוץ).

התנועה הקיבוצית החליטה לקדם את הפרטת הדיור לחברי הקיבוצים באמצעות ההסכם החוזי, לאחר שהחלטת מועצת מקרקעי ישראל 979, אף שהופשרה בהחלטת בג"צ האחרונה שדחתה את כל העתירות כנגדה, אינה מאפשרת לטענת הקיבוצים את יישומה בפועל וזאת מכמה סיבות. העיקריות בהן הן כי הפסיקה לא מאפשרת להפריט את כל הדירות בחלקות המגורים בקיבוצים, גובה התשלומים למינהל בגין רישום הדירה על שם החבר, עשוי להגיע ברוב אזורי הארץ למאות אלפי שקלים ואין ביכולתם של החברים לעמוד בהם.

"מפני שהסדרה מלאה, הוגנת והולמת של שיוך (הפרטה) הדיור אינה אפשרית במסגרת הנוסח הנוכחי של החלטה 979, אנחנו מציעים לקיבוצים המעוניינים בכך לקדם את המהלך באמצעות פעולה במישור הפנימי על דרך של שיוך חוזי", כותב מזכיר התנועה הקיבוצית זאב שור, שמדגיש במכתבו כי חתימת חוזה פנימי להעברת הדירות מהקיבוץ לחברים, בעוד שהאגודה השיתופית תמשיך להיות החוכרת של המגרשים כפי שקיים עד כה, הוא צעד רצוי גם מפני שהוא יחזק את מעמדה של האגודה השיתופים בקיבוצים.

להערכת גורמים כלכליים בקיבוצים המהלך עליו הכריזה התנועה הקיבוצית יעודד את הקיבוצים, הרוצים בכך, להפריט את הדירות לחבריהם. מהלך ההפרטה נועד רק לקיבוצים ה"מתחדשים" המהווים כ-75% מקיבוצי התנועה הקיבוצית. חשוב לציין כי אין מדובר בהגדלת מצאי הדירות בקיבוצים, כי ההפרטה עוסקת בעיקר בהעברת דירות קיימות לבעלות חלקית של החברים, אף שהיא מבטיחה את זכויותיו של החברים בדירותיהם.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

להערכת התנועה הקיבוצית פוטנציאל הדירות בקיבוצים להפרטה ב"שיוך חוזי" כולל כ-30 אלף דירות ב-200 קיבוצים מתחדשים. ב-2010 החלו עשרות קיבוצים מתחדשים בהליכים לביצוע מהלך של הפרטה חוזית פנימית של הדירות לחבריהם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker