"קרן השקעות חדשה תיכנס לענף הבנייה - תגביר את הביטחון של הרוכשים והיזמים"

עו"ד יהודה רווה, ממייסדי קרן התשתיות תש"י, הסביר בשיחה עם TheMarker את היתרונות של כניסת קרנות השקעה לענף הבנייה ■ " יש להן הון זמין והן יכולות לפעול באופן סולידי"

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עו"ד יהודה רוה
עו"ד יהודה רווהצילום: קובי מהגר

"קרנות השקעה צריכות להיכנס לענף הבנייה למגורים על מנת להגדיל את היצע הדירות". כך אמר היום (א') עו"ד יהודה רווה, ממייסדי קרן התשתיות תש"י. בשיחה עם TheMarker אמר רווה שקרנות ההון עשויות לספק יציבות לענף ולהגביר את הביטחון של רוכשי הדירות והיזמים.

"לקרנות ההון יש הון זמין והן יכולות לפעול באופן סולידי: הן צריכות להיכנס רק לפרויקטים שבהם ניתנו היתרי בנייה, על מנת לצמצם את הסיכון שהליכי האישור יתמשכו מעבר לתחזיות ויפגעו ברווחיות הפרויקט. עם זאת הקרנות אינן צריכות להיות היזמיות, אלא לחבור ליזמים אמינים בעלי הון ורקורד מוכח בענף. כמו כן, על קרנות ההון להיכנס לפרויקטים בינוניים על מנת להימנע מהסיכון הכרוך בפרויקטים מסובכים מדי". 

רווה, בעלי משרד עו"ד רווה ושות' העוסק בתחום העסקי, נחשב לאחד הגדולים בתחומי הנדל"ן והתשתיות. לפני 11 שנה הקים עם חברת הראל השקעות ועו"ד ירון קסטנבאום את קרן "תשתיות ישראל" להשקעה בתחום התשתיות והאנרגיה.

היקף השקעותיה של הקרן נאמד בכ-8 מיליארד שקל. בין השקעותיה הבולטות נמנות חברת דרך ארץ המתפעלת את כביש 6, מתקן ההתפלה בפלמחים, חברת סיטיפס המתפעלת את הרכבת הקלה בירושלים, 3% ממאגר הגז תמר, תחנת הכוח דליה וחברת EMG, בעלת צינור הגז שבאמצעותו מתכוונים לייצא גז טבעי למצרים.

רווה מתבסס על עבודת הכלכלן אבי חפץ, המשמש יועץ לקרן תש"י וטוען שבשוק הדיור בישראל חסרות 100 אלף דירות והיקף התחלות הבנייה, בהיקף של כ-45 אלף דירות בשנה, אינן צפויות לספק את עודף הביקוש הצפוי, שהוא כפול מההיצע.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"הפער בין הביקוש להיצע לא צפוי להסגר בעתיד הקרוב אלא אף לגדול, נוכח הריבוי הטבעי" אומר רווה. "הקיפאון שאנחנו רואים היום בשוק הדיור הוא זמני בלבד, ונגרם בגלל הגרלות מחיר למשתכן, והציפיות של הרוכשים שהמחירים יירדו. בפועל המחירים אינם יורדים והביקושים צפויים לחזור לשוק".

קרנות ההון ("פרייבט אקוויטי") נמנעו עד כה מלהיכנס לתחום הבנייה לדיור, בעיקר מפני שהן מעדיפות פרויקטים ארוכי טווח המניבים תזרימי מוזמנים קבועים לאורך שנים רבות. כמו כן מנהלי קרנות נרתעים מהתנודתיות הגבוהה בענף ומרגישותו לגורמים חיצוניים כמו מצב ביטחוני, תקנות ממשלתיות, ריבית ועוד. לטענת רווה דווקא תחושת אי הוודאות והרפיון הזמני בשוק הדיור מספקת לקרנות השקעה נקודת כניסה נוחה.

בדיון שהתקיים בשבוע שעבר בכנס "עיר הנדל"ן" אמר רווה כי בשוק הבנייה קיים מחסור באשראי בנקאי נוכח מגבלות שהטיל בנק ישראל. מקורות מימון נוספים לענף הם גופים מוסדיים וחברות חוץ בנקאיות המעמידות לרשות היזמים הלוואות אך אינן שותפות לפרויקטים. לדבריו, מתארגנת בימים אלה קרן השקעות חדשה בהיקף של 100 מיליון דולר להשקעה במגורים. הקרן טרם הכריזה רשמית על פעילותה ורווה סירב למסור פרטים עז זהות היזמים.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker