מהפכת האוהלים |

ביקורות ברשויות המקומיות על תוכנית נתניהו: "תיקונים קוסמטיים בלבד"

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין: "מחירי השכירות והמכירה צריכים להיות מוכתבים על ידי הממשלה"; ראשי הרשויות: "תכנית ראש הממשלה - תיקונים קוסמטיים בלבד"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"דברי ראש הממשלה לא יובילו לשינוי דרסטי במציאות אלא לתיקונים קוסמטיים בלבד. האלמנטים הפרקטיים נעדרו מהתוכנית", כך טוענים ראשי הרשויות בתגובה להצעות ראש הממשלה להוזלת מחירי הדיור. "אנו מופתעים כי התוכנית לא כוללת פיקוח על מחירי השכירות כפי שקיים במרבית הערים המערביות בעולם".

20 מתוך 20 |
1 מתוך 20 |
2 מתוך 20 |

"אנו שמחים על הרצון לתמרץ סטודנטים, אך זוגות צעירים עם ילד או שניים כבר לא סטודנטים. היכן המענה למעמד הבינוני?", הוסיפו היום ראשי הרשויות. "הנחות והטבות לנסיעה בתחבורה ציבורית זה לעג לרש. בפברואר השנה הודיע ראש הממשלה על הנחה בתחבורה ציבורית מדובר במחיזור".

בנימין נתניהוצילום: דניאל בר און

מרכז השלטון המקומי המייצג את הרשויות המקומיות בישראל הציג לממשלה תוכנית להוזלת מחירי הדיור בשם "סופר תכלס". לפי התוכנית יש לשנות את תנאי המשכנתא, אותם מכנים במרכז כ"חונקים ומקשים על מעמד הביניים", לפקח על מחירי השכירות, ולחזק את הפריפריה ברמה החברתית, הכלכלית והתרבותית. בנוסף הם דורשים תמריצי מיסוי לקבלנים ולרוכשים ולתת התייחסות ראויה לדיור הציבורי.

ראשי הרשויות טענו כי "הבירוקרטיה שעליה דיבר ראש הממשלה אינה גזירה משמיים. ניתן לקצר תהליכים באופן פשוט על ידיקליטת עשרות עובדים לוועדות המחוזיות. ראש הממשלה החליט להקים עוד ועדה עקרה. לא צריך עוד ועדות רק ידיים עובדות". במרכז מבקשים להרחיב סמכויות לוועדות המקומיות.

יו"ר מרכז השלטון המקומי שלמה בוחבו אמר שראשי הרשויות המקומיות "מעלים חוסר שביעות כללית מהצעות נתניהו". "לא מן הנמנע כי בימים הקרובים ראשי ערים רבים יצטרפו ביתר שרת למאבק הצודק", אמר בוחבו. "אני קורא לראשי הרשויות להזדהות עם המאבק, ולסייע בכל הניתן למאהלים ברחבי הארץ".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"תוכנית נתניהו - מעט מדי ומאוחר מדי"

"תוכנית נתניהו הינה מעט מדי ומאוחר מדי. למה בניה להשכרה מוזלת רק לסטודנטים? למה רק בשטחים חומים? מה עם אלו שידם אינה משגת לקנות דירה?" - כך אמר אוהד דנוס, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, בתגובה לתוכנית שהציג היום ראש הממשלה.

"חסרות שתי התחייבויות מרכזיות: האחת - ההנחות על הקרקע צריכות לרדת למחיר אפס; השנייה - מחירי השכירות והמכירה לציבור צריכים להיות מוכתבים על ידי הממשלה ולא על ידי היזמים בשיטת המכרז ההפוך". דנוס מציע, כי בינתיים יש למצות את הפוטנציאל של הבניינים הפנויים במרכזי הערים הגדולות ולהסב אותם למגורים, הן למכירה והן להשכרה.

"פיתרון מיידי ואמיתי הוא הזרמת כספים לוועדות התכנון"

עו"ד ענת בירן, לשעבר יו"ר ועדת ערר של מחוז תל אביב, טוענת כי "כל התוכניות החדשות אותם מבקש ראש הממשלה ליזום יצטרפו לפקק בוועדות התכנון ולא יתנו מענה מהיר למצוקה המיידית הקיימת. הרי דיור בר השגה, דיור להשכרה ומעונות סטודנטים כולם כרוכים בהליכים תכנוניים, שיסבלו מאותם תחלואים בירוקרטים של עבודה איטית בוועדות, התנגדויות, סחבת ואישורים משרדי ממשלה שונים"

"פיתרון מיידי ואמיתי נמצא מתחת לפנס והוא הזרמת כספים לוועדות התכנון הקיימות לצורך הגדלת תקנים והעלאת משכורות, איוש המשרות החסרות, גיוס של עובדים נוספים והוראת מדיניות של עמידה בלוחות זמנים, הסרת חסמים ועידוד יזמים שיפעלו במהירות. פתרון נוסף הוא עידוד חלוקת דירות לדירות קטנות בגדלים סבירים והפיכת מבני תעשייה ואחרים לשימוש למגורים - בהליך רישוי קצר".

"יש צורך דחוף בהפשרת קרקעות לבנייה"

נחמה בוגין, שמאית מקרקעין ומשפטנית, מדגישה כי "הממשלה נמנעת מלטפל בעיקר ונצמדת לטפל, שינויי צריך לבוא משורש הבעיה ולא פתרון קוסמטי של שיווק הקיים. אותן 50,000 דירות תוך שנה וחצי צריכות לבוא ממאגר קרקעות שיוכל לספק דירות אלה, טיפול במאגר קרקעות זמינות למגורים והפניה לפריפריה בעיתית ולא תפתור את שורש הבעיה. ליבת הבעיה ומה שיצר את צוואר הבקבוק הוא שאין היצע מספיק של קרקעות לבנייה

"הפתרון היחידי טמון בהפשרת קרקעות חקלאיות ושינויי הייעוד למגורים. ולשם כך יש לתת פיצויי ראוי למחזיקים בקרקעות חקלאיות שיוכלו להשיבן למנהל לתכנון מחודש ולקדם את חוק הווד"לים ומסלול תכנוני קצר יחסית".

"אוכלים את פירות הבאושים של הקשת המזרחית"

עו"ד דוד בסון, ממשרד עו"ד הרטבי בורנשטיין בסון ושות', אומר בתגובה לתוכנית כי "הפתרונות שמציע ביבי לא פותרים את הבעיה. הם רק המשך הבירוקרטיה ולא ישנו את המציאות. בתקופה ששרון היה שר התשתיות, הוא זרק עצם לחקלאים והביא לבנייה מאסיבית למגורים. מדינת ישראל יישבה מיליון וחצי עולים רק בזכות העובדה שהפשירו קרקעות של חקלאים שקיבלו הטבות מהמדינה בתמורה לכך.

"אלא שתנופת הבניה הופסקה עם בג"ץ הקשת המזרחית. הקרקעות הכי זמינות לבנייה הן קרקעות של חקלאים אבל אין להם שום מוטיבציה לשחרר אותן כי המחיר שמציעה להם המדינה מצחיק. המינהל מצידו לא יוכל לפנות חקלאים בכוח מהקרקע שלהם כי צפויה לו אינתיפאדה מצדם. הפתרון הנכון הוא לתת פיצוי הגון בחוק לחקלאים".

"התכנית בסדר, אבל לא מספיק טובה; יש לקדם תוכניות 'פינוי-בינוי'"

"התוכנית של נתניהו למשבר בשוק הדיור היא בסדר, אבל לא מספיק טובה", אומר היום דרור תורן, סמנכ"ל אמריקה ישראל. "התהליכים יכולים לעזור, אבל לא בטווח הקצר. התוכנית נוגעת בנקודות מאוד ספציפיות, אך היא לא נותנת פתרון משמעותי שיסייע בזמן הקרוב, כפי שהציבור מצפה לו. זה בסדר וחשוב לקדם תוכניות בפריפריות, אך לא רק. צריך לקדם תוכניות שישחררו אלפי יח"ד במרכז הארץ".

"הנושא המרכזי והחיובי בתוכנית הוא הרפורמה בכל רשויות השלטון", הוסיף תורן. "היום לוקח בין 3 ל-5 שנים לקדם תוכניות חדשות, ואם התוכנית של ראש הממשלה אכן תצליח ואישור התוכניות ייקח פחות זמן, זה יוביל ליציאתן לשוק של אלפי דירות חדשות, אך אל נשכח שאלו רק מילים וימים יגידו".

לגבי שיפור התכנית, מציע תורן: "צריך לקדם תוכניות של פינוי בינוי ו'ביחסי פינוי בינוי' גבוהים ממה שמאושר היום. אם בערי המרכז יאפשרו יחסים בין הדירות הישנות לחדשות של 1 ל-5 או 1 ל- 6, יוכלו לצאת לשיווק אלפי יח"ד באזורים שהשוק צריך אותם. הנושא השני שיש לטפל בו באופן מיידי הוא הקניית זכויות בנייה מקסימליות לדיור, וכל זאת כמובן מבלי לפגוע בשיקולי תכנון עניינים של תשתיות ומבני ציבור".

"יש להשקיע את התקציבים לטובת חיזוק הוועדות המקומיות"

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל אדם טבע ודין, אמר כי "הניסיון של ראש הממשלה לקנות את הסטודנטים באמצעות הרפורמות בחוק התכנון והבנייה, היא לעג לרש. נתניהו ממשיך בשלו ובמקום לקדם רפורמה אחראית במנהל מקרקעי ישראל, מבקש להפריט את קרקעות המדינה לבעלי ההון, שלא רק שלא יבנו לזוגות צעירים אלא יוכלו לבנות בפארקים, בשמורות הטבע ובחופי הים"

"אילו במקום להוציא 400 מיליון שקלים שירסקו את מערכת התכנון המחוזית במדינת ישראל, נתניהו היה משקיע סכום זה לטובת חיזוק הוועדות המקומיות", אמר מלכה, "ניתן היה להוציא במיידי היתרי בנייה ללמעלה מ-110 יחידות דיור מאושרות ברחבי הארץ, שהיו נותנות מענה למצוקת הדיור של הסטודנטים והזוגות הצעירים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker