הזכות לפיצוי הולם בעת הפקעת קרקע

סימון טוסון ולורן ליכטנשטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סימון טוסון ולורן ליכטנשטרן

>> נוכח עומסי התנועה המתגברים באזור המרכז, יזמה מע"צ את תוכנית תת"ל 15, שמטרתה תכנון כביש 531. במסגרת מימוש התוכנית, הפקיעה מע"צ כ-3,000 דונם מבעלי קרקעות פרטיים, חוכרים פרטיים בקרקעות מינהל ואגודות שיתופיות החוכרות קרקעות חקלאיות. כתוצאה מכך, עלו בפני בתי המשפט שאלות עקרוניות המתייחסות לזכות לקבלת פיצויים, ולמתח הקיים בין פקודת הדרכים הישנה מכוחה מע"צ פועלת, אל מול ההגנה על זכות הקניין המעוגנת בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו.

בשורה של פסקי דין, שנפסקו בחודשים האחרונים, עולה לראשונה אמירה ברורה, לפיה צריך להישמר איזון ראוי בין הפקעת זכות בקרקע מאדם פרטי, לבין מתן פיצוי מלא לבעל הזכות המופקעת. בפסקי הדין ניתן לראות כי בעקבות חקיקת חוק יסוד כבוד האדם, הקו המנחה הוא שמי "שנותן" לטובת הציבור, זכאי לקבל תמורה שווה והולמת.

בפסק דין אחד (ה"פ עמיר מנדל ואח' נ' מע"צ) נקבע כי יש לפצות חוכרים פרטיים של המינהל בגין הפקעת מקרקעין, לפי שווי השוק של המקרקעין, ולא לפי השווי של אובדן זכויות עיבוד, כפי שטענה מע"צ. עוד נקבע כי גם לחוכרי נחלה של המינהל, אשר זכויותיהם הם תחת חוזה חכירה של האגודה מול המינהל, מגיע פיצוי מלא לפי שווי הזכות שהופקעה. זאת, כאשר הזכות שהיתה לנפקע במועד ההפקעה היתה זכות שניתנת למכירה בשוק.

על מבחן "שווי השוק" נקבע בפסק דין אחר (ה"פ עמיאור זייצוב נ' מע"צ) כי יש לשום את המקרקעין המופקעים לפי הסכום שהיה מתקבל אילו הנפקע היה מוכר את הקרקע בשוק החופשי מרצונו, וכי יש להעריך את שווי המקרקעין בהתחשב בפוטנציאל התכנוני שלהם במועד פרסום ההפקעה. בפס"ד ניסים דוויק נ' מע"צ, נקבע כי זכותו של הנפקע לקבל פיצויים מלאים בגין ההוצאות הנלוות להפקעה, לרבות בגין הוצאות דמי שכירות, מס רכישה וכיו"ב.

בפס"ד בעניין יצחק תדהר נ' מע"צ נקבע כי על מע"צ לשלם לזוג שהופקע ממנו בית מגורים פרטי פיצוי לדיור חלופי לפי סעיף 194 לחוק התכנון והבנייה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לסיכום, הפקעה היא נטילת זכות קניין מאדם פרטי, המהווה אקט קשה וקיצוני, ולפיכך החברה חייבת לאותם פרטים את החובה המינימאלית, שהיא העמדת הנפקע במצבו ערב ההפקעה, תוך מתן פיצוי הולם. על המדינה לוודא כי הנפקעים מפוצים עבור כל זכות שהופקעה מהם, בהתייחס לשוויה המלא בשוק, ובתוספת של פיצוי בגין ההוצאות הנלוות הנגרמות עקב ההפקעה.

נראה כי בתי המשפט עושים ככל שניתן על מנת למצוא את האיזון בין טובת הציבור לפיתוח התשתיות מחד, לזכות הפרט לפיצוי מלא וריאלי מאידך. מפסקי הדין ניתן לראות כי אם הנזק הנטען על ידי הנפקע הוא הגיוני ונכפה על הנפקע, הוא זכאי לפיצוי מלא בגינו. לכן, על הנפקעים לבדוק כי קיבלו את מלוא הפיצוי המגיע להם בהפקעה, כפי שמתירה להם הפסיקה. אנו מקווים שיום אחד גם ייקבע חוק הפקעות מסודר וחדש.

-

הכותבים הם עורכי דין ממשרד הרטבי-בורנשטיין-בסון ושות'

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker