הצעת חוק חדשה: שלילת רישיון אוטומטית לקבלן שפועל נהרג באתר שלו

על פי ההצעה רשם הקבלנים יוכל לשלול את רישיונו של קבלן ל-30 יום ולסגור את אתר הבנייה למשך תקופה זהה, לאחר שחלה תאונה שגבתה חיי אדם

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובד בניין סיני באתר בנייה
עובד בניין סיני באתר בנייהצילום: תומר אפלבאום

משרד הבינוי והשיכון מקדם יחד עם רשם הקבלנים תיקון לחוק רשם הקבלנים, לפיו קבלן שבאתר בנייה הנמצא תחת אחריותו התרחשה תאונת עבודה, שבמהלכה או כתוצאה ממנה נגרם מותו של אדם, ישלל רישיון העבודה שלו ל-30 ימים מיום התאונה.

לפי ההצעה, ראש מינהל הבטיחות אף יוכל להאריך את משך השלילה מעבר ל-30 ימים, או להפחית מ-30 ימים, עד שיוכח בפניו כי ביכולתו של הקבלן לנהל את אתר בנייה באופן שאינו מסכן את בטיחות עובדיו והציבור.

התיקון המוצע בא לאחר שבדיון שהתקיים ביולי בכנסת, הודה רשם הקבלנים אילן אליהו, שאף קבלן לא הוסר מפנקס הקבלנים בשל עבירות בטיחות. מנתונים רשמיים של רשם הקבלנים במשרד הבינוי והשיכון עולה כי מאז 2016 ועד היום - תקופה שבמהלכה נהרגו יותר מ-100 עובדים בענף הבנייה והוצאו יותר מ-1,800 צווי בטיחות מטעם משרד העבודה - הסתפק רשם הקבלנים בעריכת שימוע לכמה חברות בנייה, בלי לנקוט אף סנקציה ממשית נגדן.

סנקציות מיידיות בשטח

כוחו של התיקון הוא במתן כלים מעשיים לרשם הקבלנים, כך שיוכל להפעיל סנקציות ממשיות ומידיות בשטח. בתקופה שבה יותלה רישיונו של הקבלן, תחול הפסקה מיידית של כל עבודות הנדסה בנאיות באתר שבו התרחשה התאונה שגרמה למותו של אדם. מכאן שמדובר באובדן של מאות אלפי שקלים עבור הקבלן, באופן מיידי ועוד לפני שהתקיים נגדו כל הליך משפטי. במשרד יידרשו לדון אם סמכות זאת תנתן גם במקרים של תאונות עם פגיעות קשות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הצעת החוק מגיעה לאור ריבוי בתאונות עבודה באתרי בנייה בשנה האחרונה שגבו את חייהם של 38 פועלי בניין ועוד שלושה עוברי אורח, ולאור מחאה ציבורית והתגייסות של הסתדרות העובדים לטובת המאבק על הבטיחות באתרי הבנייה. בעקבות הלחץ התחייבו משרדי הממשלה, בהם משרד העבודה, הבינוי והשיכון והאוצר, לצמצום ולמיגור ליקויי הבטיחות באתרי הבנייה.

מטרת הצעת החוק למסד מנגנון מחייב בין משרד העבודה והרווחה לבין משרד הבינוי והשיכון, שבמסגרתו מינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית במשרד העבודה יעביר לרשם הקבלנים במשרד הבינוי והשיכון חוות דעת מקצועית ומידע בנוגע לקבלנים שהפרו את כללי הבטיחות בעבודה באתרי בנייה, באופן שיכול לסכן חיי אדם. המנגנון מחייב את רשם הקבלנים לפעול מתוקף תפקידו וסמכויותיו - שיתרחבו, ולאור צווי הבטיחות שהוא מקבל מהפקחים הפועלים תחת משרד העבודה.

לפי ההצעה, החוק ייכנס לתוקף בתוך חודשיים מיום פירסומו, אולם עדיין נדרש אישור הממשלה ולתיקונים בנוסח. בתוך כך, בימים אלו מוקמת יחידת חקירות בלהב 433, שתחקור את תאונות העבודה הקטלניות, והיא צפויה להתחיל לפעול בסוף החודש.

ראובן בן שמעון, מייסד הפורום למניעת תאונות עבודה, מסר כי "מדובר בצעד מבורך ובנקודת מפנה של משרד השיכון, שכן מעולם רשם הקבלנים לא נקף אצבע במאבק בתאונות בנייה, למרות חובותיו החוקיות. בעבר קראנו למבקר המדינה לפתוח בבדיקה נגד רשם הקבלנים בחשד לרשלנות בטיפול בתאונות עבודה, ובכוונתו לפנות ולבצע המשך דיון ומעקב בוועדה לביקורת המדינה עד אשר הצעת החוק תאושר. עם הצעת החוק שקורמת עור וגידים, לא יוכל הרשם לשבת בחיבוק ידיים ובידיו יהיו כל הכלים החוקים והמשפטיים לפעול לשלילת רישיון של קבלן לתקופה של 30 יום בשל מעורבותו במוות של פועלים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker