המאבק על הגוש הגדול: עמותת הצלחה מבקשת לחשוף את בעלי הקרקעות

עמותת הצלחה מבקשת להצטרף כידיד בית המשפט להליך שמנהלים חלק מבעלי עתודת הקרקע בצפון תל אביב, לחשיפת פרטיהם של כלל בעלי הזכויות בגוש הגדול - חרף התנגדותם של המנהלים המיוחדים

עדי כהן
עדי כהן
אזור הגוש הגדול בתל אביב, שחלקו בשטחה של תוכנית 3700
אזור הגוש הגדול בתל אביבצילום: דודו בכר
עדי כהן
עדי כהן

מצטרפת למאבק: עמותת הצלחה מבקשת להצטרף כידיד בית המשפט, בהליך שמנהלים בעלי קרקעות נגד מנהלי הגוש הגדול לחשיפת פרטיהם של בעלי הזכויות בקרקע. בבקשתה, דורשת העמותה לחשוף את פרטיהם של בעלי הזכויות בעתודת הקרקע בצפון תל אביב, כפי שמקובל היום בלשכת רישום המקרקעין, חרף התנגדותם השיטתית של מנהליה לחשיפה זו.

העמותה הגישה, באמצעות עו"ד אלעד מן, בקשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב, להצטרף להליך שהגישו עורכי הדין שמואל שוב ונעמה שיף בשם חלק מבעלי הקרקעות בגוש הגדול, נגד המנהלים המיוחדים של עתודת הקרקע. במסגרת הליך זה, הגישו עורכי הדין שוב ושיף, ממשרד שוב ושות', בקשה לאפשר לכל בעלי הזכויות במקרקעין לקבל רשימה מלאה ועדכנית של בעלי הזכויות במקרקעין כנגד תשלום אגרה סמלית.

הגוש הגדול הוא מתחם המשתרע על כ-1,000 דונם בצפון תל אביב, שבשטחו ממוקם גם שדה התעופה שדה דב. מאז שנות ה-70, רשומות בו זכויותיהם של כ-1,000 בעלי קרקע, בעוד אלה מנוהלות על ידי חמישה מנהלים מיוחדים שמונו על ידי בית המשפט - עורכי הדין משה ליפקה, רחל זכאי, גלית רוזובסקי, אליהו מינקוביץ וד"ר מיקי שפטלר. המנהלים משמשים, בין היתר, חברה משכנת מבחינת רישום זכויות הבעלים במקרקעין, וכל עסקה מדווחת להם ונרשמת בספריהם.

בדרישתם לחשוף את פרטיהם של בעלי הזכויות בקרקע המדוברת, טוענים התובעים, שהם חלק מבעלי הזכויות בשטח, כי הסתרת מידע זה פוגעת ביכולתם למכור ולקנות קרקעות שברשותם, ונוגדת לזכות חופש המידע, התקפה עבור מידע קיים על כל קרקע אחרת במדינת ישראל. לטענתם, בעלי קרקעות בחלקה עצמה לא יכולים לדעת מי השותפים לקרקע, ועל כן אין באפשרותם להוציא נסח רישום מסודר עם שמות הבעלים בחלקה. מכאן, שכל המתעניין בקרקע, חייב לעבור דרך חמשת המנהלים שמינה בית המשפט בעבור הקרקע - בניגוד מוחלט לשקיפות הנהוגה בעסקות מקרקעין אחרות במדינה, המתנהלות בלשכת רישום המקרקעין.

בנייה בגוש הגדול בתל אביב
בנייה בגוש הגדול בתל אביבצילום: ניר קידר

עוד נטען כי חשיפת מידע זה חשובה מפני שתוביל לעריכת הדיון הציבורי בסוגיית גורלו של שדה דב "בקלפים גלויים", תוך מתן אפשרות לציבור ולמקבלי ההחלטות הרלוונטיים לדעת מי הם הגורמים המחזיקים בגוש הגדול. מנגד, ארבעה מתוך חמשת מנהלי הגוש הגדול מתנגדים לחשיפת המידע, בטענה כי היא תפגע בפרטיות של בעלי הזכויות במקרקעין, וכי אינם מחויבים על פי חוק בחשיפתו.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בבקשתה להצטרפות להליך, מציינת העמותה כי קיים חשש מפני הסתרת ניגודי עניינים פוטנציאליים בקרב בעלי הזכויות בקרקע, בשל הסתרת פרטיהם וחוסר יכולתם של בעלי עניין בקרקע לקבל מידע בדבר עסקות מקרקעין שבוצעו ומבוצעות במקום. להחלטות המתקבלות בקרקע זו, לטענתם, יש משמעות לא רק ביחס לקופה הציבורית, אלא גם ביחס לשיקולים אסטרטגיים, תכנוניים, או סביבתיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker