התנחלויות בפנים, יישובי קו התפר בחוץ: מנדלבליט נגד מפת העדיפות הלאומית של גלנט

במכתב חריף למשרד השיכון והבינוי ולראש הממשלה, טוען היועץ המשפטי לממשלה כי החלטתו של גלנט לא עומדת בסדרי מינהל תקין ■ לדבריו, ההסכמות המוקדמות נגעו רק ליישובי יהודה ושומרון - אך גלנט החליט לכלול גם את יישובי קווי התפר בלי הסכמת הגורמים המקצועיים

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, ושר הבינוי יואב גלנט
היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט (מימין) ושר הבינוי יואב גלנטצילום: ניר קידר

בתחילת השבוע הכריז שר השיכון והבינוי, יואב גלנט, על קריטריונים חדשים עבור מפת העדיפות הלאומית, ופירסם כיצד יקבע אילו יישובים יזכו להקלות, סבסודים ותמריצים בתכנון ובבנייה, ובתקציבי פיתוח בתחומיהם.

היישובים שסומנו כזוכים הגדולים של המהלך משתייכים לשני אזורים: האחד - יישובי יהודה ושומרון, שלגביהם נקבע כי מעמדם יישמר, והם יוסיפו ליהנות מההטבות שמהן נהנו בעבר, והרשימה אף תתרחב ותחול גם על יישובים כמו מגרון ושבות רחל. האשכול השני שאליו התייחס גלנט הוא ליישובי קו התפר בגליל ובנגב. יישובי עוטף עזה נהנים מהקלות כבר כיום.

ואולם, היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, יצא לפני יומיים במכתב חריף נגד מפת העדיפות הלאומית של גלנט, אף שהיא עדיין לא פורסמה במלואה. במכתבו קבע מנדלבליט כי גלנט לא הכליל את תוספת יישובי קו התפר בהצעה שהגיש להצבעת הממשלה, ולא הגיש חומרים נלווים לפני הישיבה - ולכן ההחלטה אינה עומדת בסדרי מנהל תקין ובעקרונות המשפט המנהלי, הנדרשים לקבלת החלטות בממשלה.

במכתב בנושא, ששלח מנדלבליט למשרד השיכון והבינוי ולראש הממשלה, כתב כי "היועץ המשפטי למשרד הבינוי והשיכון הבהיר לשר גלנט כי הנושא של יישובי קו התפר נדון ארוכות מול משרד המשפטים ומשרד ראש הממשלה, והוסכם לא לכלול אותו בהצעה עקב קשיים משפטיים הגלומים בו".

ההתנחלות שבות רחל באזור רמאללה, ב-2016
ההתנחלות שבות רחל באזור רמאללה, ב-2016צילום: BAZ RATNER/רויטרס/ בז

לטענת מנדלבליט, ההסכמות שאליהן הגיעו בשיחות מוקדמות להחלטה, נגעו רק ליישובי יהודה ושומרון, אבל גלנט החליט בלי הסכמת הגורמים המקצועיים לכלול גם את יישובי קווי התפר. "יש לתהות מדוע לא הובאה התוספת לעיון כלל השרים וגורמי המקצוע, באופן שהביא לעקיפת הליבון ההולם של הקשיים שהוצגו בעבר בפני גלנט", כתב מנדלבליט.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

במכתבו הבהיר היועמ"ש כי יישובי קו התפר לא נכללו בהחלטה וכך יישאר, ואילו העדיפות שניתנה ליישובי יהודה ושומרון תיבחן מחדש על ידי משרדי היועץ המשפטי - מכיוון שהנושא מעורר שאלות של פגיעה בשוויון.

בהמשך לביקורת של מנדלבליט, מיהר גלנט לפרסם את התוספת המוצעת להחלטה, ובה הוא מתייחס ליישובי קווי התפר ולצורך בהכללתם. "המיקום הסמוך לגדר ההפרדה מקשה על קצב צמיחת האוכלוסייה, ומשפיע לעתים על הגירה שלילית ממקומות אלה. תכליתה של ההחלטה להכליל יישובים אלה במפת העדיפות הלאומית היא חיזוק ההתיישבות במקומות אלה, שהם בעלי חשיבות אסטרטגית וביטחונית. סבסוד הפיתוח והוזלת מחירי הקרקע יובילו לעידוד קצב בצמיחה והחיזוק של היישובים".

כראיה לכך, ניתן לראות את תנופת הבנייה בקיבוצים וביישובי עוטף עזה בשנתיים האחרונות, ועידוד תמריצים ופטורים מתשלומים בתחום הבנייה, לצד תקציבי פיתוח שמקבלות המועצות המקומיות באזור. לאור ההתפתחויות האחרונות, נראה כי בחזית החדשה שנפתחה בין מנדלבליט לגלנט – הנפגעים המרכזיים יהיו יישובי קו התפר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker