תם עידן הלבנת ההון בנדל"ן? מינואר חל איסור לשלם במזומן על עסקות

רשות המסים מהדקת את הפיקוח על עסקות הנדל"ן: החל בינואר יחול איסור על שימוש במזומן בעסקות נדל"ן ורוכשי דירות ייאלצו לדווח לרשות המסים על מקור הכסף ■ הגבלה זו צפויה להשפיע גם על עסקות מכר דירות וגם על עבודות שיפוצים

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אדם מחזיק כסף מזומן
אדם מחזיק כסף מזומןצילום: אמיל סלמן

בעיית ההון השחור בענף הנדל"ן ידועה כבר שנים, וכעת נעשה צעד משמעותי בנושא מצד רשות המסים. החל בינואר 2019 יחול איסור על תשלום בעסקות שמחירן יותר מ-11 אלף שקל במזומן - החלטה שמשמעותה איסור השימוש במזומן בעסקות נדל"ן.

שי אהרונוביץ', סמנכ"ל בכיר במיסוי מקרקעין ברשות המסים, שנכח בכנס השנתי של לשכת שמאי מקרקעין הנערך באילת, אמר בתחילת השבוע כי "משמעות החוק היא שאין יותר מזומן בעסקות נדל"ן, גם אם מדובר בתשלום זיכרון דברים או מקדמה על חתימת חוזה בסך 5,000 שקל. אנחנו מתכוונים לאכוף את זה להטיל קנסות על מי שיעבור על החוק".

אהרונוביץ' הוסיף כי רוכשי דירות ייאלצו לדווח מהיכן מגיע הכסף, שבאמצעותו מבוצעת העסקה - צעד משמעותי נוסף במלחמה בהון השחור. "בעסקת נדל"ן הרוכש יחויב לדווח לרשות המסים באילו מקורות כספיים הוא רכש את הדירה. ברור לנו שבחלק גדול מהמקרים בזמן החתימה על עסקת המכר רוכשי הדירות אינם יודעים מהיכן הם ישלמו את הדירה עד השקל האחרון. לכן, אנחנו מקימים מערכת דיווח אינטרנטית ורוכשי הדירה יחויבו לדווח בתוך חצי שנה על מקורות המימון שלהם. אם הם לא ידווחו, אנחנו נטיל קנסות".

אהרונוביץ' הבהיר כי אחת המשמעויות של החוק היא בין היתר שמינואר לא ניתן יהיה לשלם גם על עבודות שיפוצים למשל, במזומן. "מעבר לכך, אם אדם מדווח על הוצאות שהוצאו למשל על שיפוץ דירה, ואין לו קבלה, הוא חייב להביא אסמכתא מהיכן הוא הוציא את הכסף, ואם אין לו אסמכתא כזאת זה אומר שהוא שילם במזומן - זו עבירה על החוק לא רק לגבי אותו שיפוצניק שקיבל את הכסף, אלא גם לגביו, כלומר לגבי הלקוח".

ברשות המסים הבהירו כי הקנסות לא יינתנו כבר בראשון לינואר, וכי הרשות תאפשר מספר חודשי הסתגלות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

המהלך החדש מהווה חלק מחוק לצמצום השימוש במזומן, שנכנס לספר החוקים בחודש מארס האחרון, ומטרתו לקבוע הגבלות על השימוש במזומן ובהמחאות סחירות, במטרה לצמצם את ההון השחור ולהיאבק בהעלמות מס והלבנת הון. מקור החוק הוא במסקנות ועדת לוקר, שהגישה את מסקנותיה כבר בשנת 2014.

החוק מגביל את העסקות לגביהן ניתן להעביר תשלום במזומן לכאלו שבהן מחיר העסקה הוא לכל היותר 11 אלף שקל – כולל תשלומי שכר עבודה. בסכומים אלו ניתן יהיה לשלם רק 10% מהסך הכולל במזומן. במקרה שמדובר בתשלום למי שאינו מוגדר כעוסק, כלומר בעסקה בין שני אנשים פרטיים, יוגבל השימוש במזומן מסכום של 50 אלף שקל.

עם זאת, ההגבלות שנקבעו לשימוש במזומן לא יחולו על ידי רשויות מדינה וכן בעסקאות של תשלום במזומן בין קרובי משפחה, כהגדרתם בחוק, שאינו מהווה תשלום שכר עבודה. החריג המרכזי לחוק, שהושג בעקבות התערבותו של יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), הוא כי גמ"חים יהיו רשאים לתת הלוואות במזומן, בדומה לגופים פיננסיים מפוקחים.  

החוק החדש מעניק לרשות המיסים סמכויות פיקוח ואכיפה חדשות וכאמור, מטיל חובה על כל מי שרוכש זכויות במקרקעין לכלול בהצהרה (המוגשת לפי סעיף 73 לחוק מיסוי מקרקעין – י"ד) פירוט בנוגע למקורות התשלום. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker