שלומית צור

>> בשבועות האחרונים נשמעת מחאה נרחבת מצד ראשי ערים כנגד ההכנסות הגבוהות שמקבלות מועצות אזוריות בגין מפעלים תעשייתיים שסמוכים לערים, אך נמצאים בתחום השיפוט של המועצות. אחת ממטרות המאבק היא המועצה האזורית תמר, שלטענת דימונה נהנית מהכנסות המפעלים הסמוכים לעיר. ראש המועצה האזורית תמר, דב ליטבינוף, משיב לטענות.

דב ליטבינוףצילום: ישראל מלובני

"זה לא שאין צדק בטענות ראשי הערים. עובדה שבשנת 2005 העברתי בהסכמה את דמי הארנונה של הכור הגרעיני לעיריית דימונה, למרות שוועדת גבולות לא קבעה שיש להעביר שטחים מתמר לדימונה. אני חשבתי שיש בזה מן הצדק וצריך לעשות את זה כדי שדימונה תוכל להתפתח.

"אבל הטענות של ראשי הערים כעת הן דמגוגיה. הם מספרים כי מועצה של 1,300 תושבים מרוויחה 70 מיליון שקל מארנונה. זה נשמע כאילו כל חודש כל התושבים מגיעים למועצה כדי לקבל את הצ'ק שמגיע להם מהארנונה. אז אני רוצה לשאול את אותם דמגוגים - אם באמת כל כך טוב בתמר, וכולם עשירים פה, למה לא באים לגור פה?"

אז לאן בכל זאת הולך כל הכסף שלכם?

"ההוצאות שלנו, בגלל השטח העצום שלנו, גבוהות במיוחד. 15 חופי רחצה מוכרזים נמצאים בתחום המועצה תמר, שמחזיקה בהם פתוחים 364 ימים בשנה. את החופים האלה צריך לתחזק, לנקות, לגנן וכך גם בכל מתחם בתי המלון בים המלח. כמות הפסולת שאנחנו מפנים בתמר, שכוללת בסך הכל 6 יישובים אך גם את מיליון וחצי התיירים שמגיעים לים המלח בשנה, כל בתי המלון, המפעלים וחופי הרחצה, שווה לכל הפסולת שמפנים בקריית גת.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"אנחנו מחזיקים מרפאה, שיטור תיירותי, ארבעה מתקני טיהור שפכים ומממנים את תאורת הכבישים. כמו כן, דורשים מאתנו לממן את שיקום הנזקים שגרמו המפעלים לים המלח. הערים רוצות רק את ההכנסות מארנונה, בלי ההוצאות.

"המדינה יכולה לפתור את הבעיה הזאת ברגע. בנבטים יש בסיס חיל אוויר, ושווי דמי הארנונה שם הוא 35 מיליון שקל. אבל השטח לא שייך לאף רשות מקומית, ולכן משרד הביטחון לא משלם את דמי הארנונה, שהמדינה היתה יכולה להחליט שיועברו לעיריות דימונה וערד. ככה היו יכולים להביא כסף חדש לנגב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker