נדחתה תביעת פיצויים בגין נזקי הרכבת הקלה בירושלים

ועדת הערר מחוז ירושלים דחתה את בקשתה של משפחת גולבנציץ' לתביעת פיצויים בסכום של 38 מיליון שקל בגין פגיעה בערך קרקע שלה, הסמוכה לנתיב הרכבת הקלה

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
רנית נחום-הלוי

>> ועדת הערר מחוז ירושלים דחתה תביעת פיצויים בסכום של 38 מיליון שקל שהוגשה נגד הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעיר בגין ירידת ערכם של נכסים בעקבות הפעלת הרכבת הקלה בירושלים. ועדת הערר דחתה את הבקשה, וקבעה כי "הרכבת הקלה וגשר המיתרים הם בעלי פוטנציאל להשבחת המקרקעין, ולא להפך".

את התביעה הגישו ארבעה מבני משפחת גולובנציץ', המחזיקה בנכסי מקרקעין רבים בירושלים. התובעים טענו כי שווי מגרש בבעלות המשפחה, במתחם המכונה עץ החיים בין הרחובות הרצל, יפו ושז"ר, ירד בעקבות סלילת הרכבת הקלה והקמת גשר המיתרים. תוכנית בניין עיר מאפשרת להקים במתחם מרכז מסחרי בשטח של כ-7,500 מ"ר עם אפשרות לייעד חלק מזכויות הבנייה למגורים. בני המשפחה פעלו לשנות את התוכנית ולהקים במקום מגדל בן 33 קומות למשרדים ולמגורים.

בתביעה שהגישו טענו בני המשפחה כי הרכבת הקלה וגשר המיתרים יגרמו לירידת ערך המקרקעין וכי רצונה של העירייה לשמר את המראה האדריכלי של גשר המיתרים ייכפה עליהם בנייה נמוכה. בהסתמך על חוות דעתו של שמאי המקרקעין מטעמם, אריק לב, נטען כי צפויה פגיעה נוספת במקרקעין , בין היתר עקב השפעת שדות מגנטים, רעש, וזיהום אוויר.

יו"ר ועדת הערר, עו"ד גלעד הס, כתב בהחלטתו כי הטענות אינן מגובות בנתונים אובייקטיבים וחוות דעת של מומחים, וכי ערכי המגרש שקבע השמאי, כמו גם שווי הפגיעה בו לא גובו ונומקו. בנוסף ציינה הוועדה בהחלטתה כי "הרכבת הקלה מאפשרת נגישות טובה לשטחי המסחר והמשרדים בתחבורה ציבורית. לרכבת יכול להיות גם יתרון לגבי ייעודי המגורים (בוודאי בקומות גבוהות), כך שבמקום אלפי כלי רכב שעוברים בסמוך למקרקעין, תעבור רכבת מונעת חשמל שאינה גורמת זיהום אויר. לגבי קומות המגורים, הרי לאור גובהן קשה לראות השפעה כלשהי של הגשר או הרכבת הקלה עליהן. נראה דווקא שההפך הוא הנכון".

הרכבת הקלה וגשר המיתריםצילום: סלמן אמיל

במקרה אחר, לפני כשנה, קבעה ועדת הערר המחוזית כי 18 דיירים מוגנים זכאים בפיצויים של 50-200 אלף שקל, מאחר שהם מתגוררים בקומות הקרקע מתחת לגשר המיתרים, והוועדה שוכנעה שהם ייפגעו מהרכבת.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker