"כמו לתת אקמול לחולה סופני": 37 אתרי בנייה נסגרו ב-48 שעות

האתרים נסגרו במסגרת מבצע ארצי לאכיפה של הפרות בטיחות, שהוביל משרד העבודה והרווחה ■ בתחילת החודש התקיים מבצע נוסף, שבמהלכו הופסקה בניית מאות יחידות דיור ברמת בית שמש

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סגירת אתר בנייה, שבו נהרג פועל
סגירת אתר בנייה, שבו נהרג פועלצילום: תומר אפלבאום

משרד העבודה והרווחה הוביל מבצע אכיפה ארצי בן 48 שעות, שבמסגרתו יצאו לשטח מפקחי מינהל הבטיחות, ופשטו על אתרי בנייה רבים במטרה לאכוף הפרות בטיחות. המפקחים הביאו לסגירתם המיידית של 37 אתרים, שהתקבלו עליהם דיווחים מוקדמים כי מתבצעות בהן הפרות מהותיות של חוקים ותקנות בטיחות בעבודה.

פעילות האכיפה התאפשרה בעקבות נוהל חדש, שיצא ממשרד העבודה והרווחה לאחר האיומים על השביתה במשק מצד הסתדרות העובדים. לפי הנוהל, אם מתקיימת שורה של אחד משמונה ליקויים מסוימים באתר בנייה, מחויבים הפקחים לסגור את המקום גם בלי שאירעה במקום תאונה. 

במסגרת הפעילות, הוצאו צווי בטיחות לקבלנים שעברו עבירות בנייה, והוזמנו לחקירות קבלנים שבאתריהם נתפסו חומרים המעידים לכאורה על הפרות של חוק רשם הקבלנים – כלומר, שהם מבצעים עבודות שאינם בעלי סיווג ורישיון מתאים לבצע.

תחילת החודש התקיים מבצע ברמת בית שמש, שבמהלכו הופסקה העבודה לבנייתן של כ-300 יחידות דיור בעיר, ואותרו כשלוש חברות כוח אדם לאספקת שירותי מפעילי עגורנים, שלגביהן קיים חשד כי פעלו ללא רישיון. נוסף על כך, נתפסו בבית שמש מסמכים המעידים על כך שחלק מהקבלנים פעלו בניגוד לסיווג הקבלני שלהם - מה שצפוי להביא להפסקתן המינהלית של העבודות במקום, ולנקיטת אמצעי משמעת נגד הקבלנים. זאת, אף שבשנים האחרונות קיבל לידיו רשם הקבלנים דיווחים על מאות צווי בטיחות, ואלה לא גרמו לנקיטת צעדים משמעותיים נגד הקבלנים.

במבצע ברמת בית שמש השתתפו צוותים ממינהל הסדרה ואכיפה במשרד העבודה, לצד נציגי רשם הקבלנים במשרד השיכון, יחידות משטרה וצוות מלווה מטעם פרקליטות ירושלים-אזרחי.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

התגייסותם של כל הצדדים נדרשת, ואולם אם לא יינקטו צעדי המשך וענישה של קבלנים שאותרו במבצע, ואם לא יתקיים הליך משפטי זריז, תמציתי ונוקב - יישחקו במהירות כלי ההרתעה של הפקחים, המשטרה ורשם הקבלנים. כך למשל, יותר משנתיים אחרי אסון קריסת החניון שבנתה חברת דניה סיבוס ברחוב הברזל ברמת החייל, שבו נהרגו שישה אנשים – הדרך להכרעה עוד ארוכה, והחברה ממשיכה לפעול בלי שידוע אם תיקנה ליקויים משמעותיים, ומי אחראי למחדל.

ראובן בן שמעון, מייסד הפורום למניעת תאונות עבודה, מבקר את המהלך, וטוען כי "מבצעי האכיפה שמקיים משרד העבודה משולים לאקמול שניתן לחולה סופני. על השר לנקוט פעולות מיידיות, ובהן איוש מיידי של 22 תקני מפקחי בטיחות שלא מאוישים במשך שנים, והגשת כתבי אישום נגד קבלנים עבריינים - דבר המצוי בסמכות היועצת המשפטית במשרד העבודה. משרד העבודה והשר אינם יכולים להסתפק בהודעות לתקשורת, בזמן שפועלי הבניין משלמים את מחיר הדמים בענף הבנייה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker