מהנדס עיריית ת"א: נעודד בניית מלונות בכל מקום בעיר ולא רק בחוף הים

כך הודיע חזי ברקוביץ' בכנס קידום מלונות ותיירות; עיריית תל אביב הכריזה על רשימת תמריצים שתעודד להקים בתי מלון גם בעיר הלבנה

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רנית נחום-הלוי

>> בניגוד למדיניות הנוקשה בכל הקשור להקמת מבני משרדים, עיריית תל אביב מצאה דרך למתן תגמולים חסרי תקדים ליזמים המבקשים להקים בתי מלון. מדיניות העירייה לעידוד המלונאות תאפשר להקים בתי מלון לא רק בחוף הים של תל אביב, אלא גם במרקמים ההיסטוריים של העיר - העיר הלבנה, ושאר חלקי העיר בעיקר לאורך צירי הרכבת הקלה.

"תל אביב מספיק אטרקטיבית כדי שבתי מלון יוקמו לא רק בחוף הים", אמר מהנדס העירייה, חזי ברקוביץ', בכנס קידום מלונות ותיירות שנערך אתמול במרכז דניאל לחתירה בתל אביב. "השדרות בתל אביב לא פחות מפורסמות מכל שדרה בעולם. בכל יום בשבוע אנו מרגישים את האטרקטיביות של שאר חלקי העיר.

"ההזדמנות גדולה הרבה יותר ככל שמתרחקים מרצועת החוף - מתחם שרונה שהולך להיות אטרקציה, שדרות רוטשילד וצפון העיר. במתחם העיר הלבנה אנו מוכנים להחריג את המגבלות לטובת מלונאות. בכך נפרוץ את המדיניות הקיימת הקובעת כיום מגבלות בנייה. זה דבר שאינו מובן מאליו, בעיקר לא לתושבים ששילמו הרבה כסף כדי לקבל אופק של שש קומות".

בשיחה עם TheMarker הסביר ברקוביץ' כי תוכנית המתאר לעיר תל אביב ומדיניות העירייה יאפשרו לשנות ייעוד של כל מגרש למלונאות. "כל יזם שיבקש להקים מלון - נאפשר לו", המשיך ברקוביץ', "אם זה ליד מתחם בתי משפט, מרכזי בילוי או מתחמי משרדים. באמצעות הטבות ותמריצים שניתן ליזמים נעודד אותם להקים מלונות בכל מקום ובמינימום מגבלות וביורוקרטיה".

בנייה למגורים אטרקטיבית יותר

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

כיום יש בתל אביב כ-7,700 חדרים ובנייתם של כ-8,500 חדרים נוספים נמצאת בהליכי תכנון. הגידול במספר חדרי המלון אטי ביחס להתפתחות הביקושים, והדבר נובע בשל תחרות מצד שימושי קרקע אחרים, בעיקר מגורים, שהם אטרקטיביים וכלכליים יותר ליזמים.

התמריצים שמתכוונת עיריית תל אביב לתת כוללים בין היתר ניוד זכויות בנייה ממבנים לשימור למתחמי מלונאות על חוף הים, הגדלת זכויות בנייה במגרשים המיועדים למלונאות, גמישות בדרישות תכנוניות כדרישות חניה, פטור ממשימות פיתוח (לעומת פרויקטים למגורים ומשרדים) וקיצור לוחות הזמנים כדי להאיץ בקשות המועברות לגורמי הרישוי.

עיריית תל אביב מתכוונת לאפשר הסבת מבנה מגורים למלון בהליך של רישוי עסק ולא בהיתר לשימוש חורג תוך קיצור הליך האישור וכן לצמצם את גובה היטל ההשבחה או לבטלו. כמו כן, בכוונת העירייה למנות איש קשר לנושא מלונאות שילווה את הליכי תכנון ויהווה כתובת אחת מול שאר היחידות.

נשיא התאחדות המלונות, עמי פדרמן, שנכח בכנס אמר כי כדי לעמוד בייעדי התיירות לשנים הקרובות לקליטה של כ-4 מיליון תיירים בשנה יש צורך ב-13,800 חדרים בעיר. "משמעות הדבר כי כל חמש שנים יש צורך בכ-1,500-1,800 חדרים נוספים - זה כמו שלושה הילטונים", אמר פדרמן. "לכן, יש לאתר מגרשים למלונאות ולתת עליהם הטבות שיזמים לא יוכלו לסרב להן. יש תוכניות שכבר מחר ניתן לבנות בהן ואני מוכן לערוב על כך".

לדבריו, "יש לטפל גם בבעיית המרות בין פקידים ולהעמיד יו"ר שייקח אחריות ויקבל החלטות. כיום אני נתקל לא אחת בתופעה של פקידות שמתווכחות זו עם זו וכך מצליחות לתקוע את היזם למשך שנים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker