הנוף לטייבה חתך בחצי את מחיר הקרקע בצור יצחק

שתי חברות רכשו בשבוע שעבר קרקע ביישוב בשרון עבור מספר יחידות דיור זהה; ההבדל היחיד בין המגרשים היה שאחד פונה לעיר טייבה שבמשולש והשני פונה לכוכב יאיר

שלומית צור
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אנשי נדל"ן מכירים את התופעה הבאה כבר שנים: רוכשי הדירות היהודים אינם מעוניינים בנוף של מסגדים או של יישוב ערבי מול בתיהם. ואולם פעמים רבות קשה לכמת את הנטייה זאת לפערי מחיר, שכן גורמים נוספים משפיעים על תמחור הדירות.

בסוף השבוע שעבר התרחש אירוע שאיפשר לבדוק את הדברים באופן מדויק יותר ולכמת אותם: שתי קרקעות ביישוב צור יצחק שבמזרח השרון, המיועדות להקמת מספר זהה של יחידות דיור, נמכרו לשתי חברות.

אחת הקרקעות - זו שפונה לנוף של יישוב יהודי - נמכרה במחיר כפול מזה של הקרקע השנייה, הפונה לעיר ערבית. ההערכה היא שהדבר ייצור פער של כ 20% במחירי הדירות בין הקרקעות.

מדובר בשני מכרזי קרקע של מינהל מקרקעי ישראל. שני המגרשים כוללים זכויות בנייה לאותו מספר של יחידות דיור, אך ההבדל המהותי ביניהם הוא, כאמור, הנוף הנשקף מכל אחד מהם. בעוד שאחד נמצא מעל לעיר טייבה שבמשולש, מהמגרש השני ניתן לראות את כוכב יאיר.

הנוף הנשקף מצור יצחק לכיוון טייבהצילום: קבוצת חנן מור

כמה יזמים השתתפו בשני המכרזים, בהם קבוצת חנן מור וחברת י. זילברמינץ ובנו, שזכו לבסוף. הקרקע שרכשה י. זילברמינץ, שמשקיפה על טייבה, מיועדת להקמת 96 יחידות דיור. התמודדו עליה שלוש חברות, וההצעה הזוכה היתה בגובה 22.6 מיליון שקל, כולל הוצאות פיתוח - מחיר המשקף סך של 235 אלף שקל למרכיב הקרקע ליחידת דיור.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הקרקע שרכשה חנן מור מיועדת להקמת 94 יחידות דיור, ועליה התמודדו שש חברות. היא נרכשה תמורת 40 מיליון שקל, כולל הוצאות פיתוח. הסכום משקף 425 אלף שקל עבור רכיב הקרקע ליחידת דיור - כמעט כפליים מהסכום ששילמה י. זילברמינץ.

מנכ"ל י.זילברמינץ, זאב מילנר, הסביר שהחברה לקחה בחשבון את ההאטה המורגשת בשוק הנדל"ן בהצעה שהגישה. "הצעדים של בנק ישראל נותנים אותותיהם בכל הפרויקטים, ויזמים שניגשים למכרז צריכים להסתכל קדימה ולתת הצעות בזהירות", אמר מילנר. "לכן גם אנחנו וגם יזמים אחרים נתנו הצעות נמוכות".

אלא שבחנן מור מסבירים כי הסיבה להצעה הגבוהה שלה היא לא חוסר זהירות או חוסר קריאה של שוק הנדל"ן ההולך ונרגע מצד החברה, אלא מיקומה הגאוגרפי. בחברה מסבירים כי בעוד שהקרקע שבה זכו ממוקמת בצד הדרומי של היישוב, ופונה לכוכב יאיר ונחל אלכסנדר, הרי שהקרקע שבה זכתה י. זילברמינץ ממוקמת בצד הצפוני שלו, ופונה לטייבה.

בהערכות השמאויות שהחזיק המינהל, הפער במחירים היה 2 מיליון שקל בלבד לטובת הקרקע שרכשה חנן מור, והפער הגדול שהתגלע בהצאות הוא תולדה של ההערכות השונות של החברות.

לפי הערכות של גורמים בשוק הנדל"ן המקומי בצור יצחק, הפערים הגדולים במחירי הקרקע יצטמצמו מאוד כשמדובר במחירי הדירות הסופיים, ויגיעו לכ 20%. ההערכה היא כי חנן מור תיאלץ למכור דירות במחירים הגבוהים ב 200 אלף שקל בממוצע יותר ממחירי הדירות בפרויקט של י. זילברמינץ.

מניסיון ביישובים יהודיים אחרים, הפונים בחלקם ליישובים יהודיים אחרים וליישובים ערביים אחרים, חלק מהרוכשים יסכימו לשלם את המחיר הגבוה כדי לא להשקיף לעבר טייבה. ואולם האוכלוסיה שמגיעה לצור יצחק עושה זאת ברובה בשל המחירים האטרקטיביים ביחס למרכז, ומודעת לקירבה ליישובי הגדר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker